9**Uh* AMFIZteiÈM in W.Z.UL RETRANCHEMENT Deze keer 'een molen in z'n oervorm: de staakmolen of in beschaafd nederlands: de standaardmolen. Voorzover de molinologen hebben kun nen nagaan is in Frans Vlaanderen - in de Middeleeuwen nog tot het Nederlands taalgebied behorend - de windmolen omstreeks 1180 ontstaan. Tot voor kort ging men er nog van uit dat de kruis vaarders het windmolenidee meegebracht hadden. Sinds die tijd is er eigenlijk maar weinig veranderd aan de staakmolen. Er kwamen in de loop van de eeuwen 1 of 2 koppel maalstenen bij en de houten roe den werden vervangen door dito stalen. De molen van Truzement is hoogstwaar schijnlijk in 1643 gebouwd en in de loop van zijn bestaan is er heel wat aan vertimmerd, zodat er bijna niets oor spronkelijks meer van over is. Zo moet hij in 1818 omgewaaid zijn (wat nogal eens voorkomt bij staakmolens) en met dezelfde onderdelen weer opgebouwd. In de tweede wereldoorlog werd hij zwaar beschadigd, waarna - in 1948 de molen weer volledig' hersteld werd. Weliswaar niet in de oorspronkelijke Vlaamse uit voering. Er werd een balkon aangebracht en de beschieting van de kast werd onderaan te hoog afgezaagd. Tot 1963 was hij nog regelmatig in bedrijf. Daar na ging de toestand snel achteruit en hij tot 1982 voor schandaal stond. Pogingen van de gemeente Sluis om de molen aan te kopen en te restaureren hebben een moeizaam verloop gekend tot men het eindelijk in 1975 eens werd. Het duurde tot 1982 vooraleer de restau ratie een aanvang nam. Maar het werd wel grondig aangepakt en onder deskun dige leiding kwam een goed stuk werk tot stand. Het specifieke molenmakers- werk werd uitgevoerd door Adriaens uit Weert, terwijl de rest (en dat was het merendeel) met een leerlingbouwplaats van L.A.B. gedaan werd. Op 22 decem ber 1982 werd de molen maalvaardig opgeleverd en op 28 mei 1983 werd.hij officieel in bedrijf gesteld met tal van festiviteiten. Er werd een vrijwillig molenaar aange steld, die regelmatig draait en maalt, terwijl dan de molen te bezichtigen is. Sinds de opening is er al weer heel wat geteerd, geschilderd en kleine reparaties verricht. De molen van Retranchement is bij de gemeente Sluis in goede handen. Sjaak Herman. AMFIBIEËN IN DRINKPUTTEN IN WEST ZEEUWS VLAANDEREN Een onderzoek naar verspreiding en biotoopkenmerken In de periode van 1 april tot 19 juli 1986 werd een inventarisatieonderzoek naar het voorkomen van amfibieën in de aanwezige veedrinkputten in een deel van West Zeeuws-Vlaanderen uitgevoerd. Overige wateren zoals bv. kreken, karresporen, afwateringskanalen en an dere lijnvormige waterlopen zijn in het geheel buiten beschouwing gelaten. De inventarisatie vond plaats in opdracht van het ministerie van Landbouw en Visserij, met het oog op de voorberei dingen van landinrichtingsplannen met een administratief karakter in West Zeeuws-Vlaanderen. Het is gewenst bij de voorbereidingen en de uitvoering van de ruilverkavelingen in dit gebied te beschikken over een goed inzicht in de aanwezige ekologische waarden. Wat betreft de botanische en ornithologische aspekten was voldoende informatie beschikbaar. Dit in tegenstelling tot herpetologisch en hydrobiologische in- ventarisatiegegevens Een volledige hydrobiologische bemon stering van alle drinkputten kon om technische en financiële redenen geen doorgang vinden, maar een inventarisatie van alle drinkputten op amfibieën was, in het kader van een stageprojekt, wel mogelijk. Het gaat hier namelijk om een diergroep, die relatief gemakkelijk te bemonsteren is. Omdat deze organismen op een relatief hoge plaats in de voedselkringloop staan geven zij een goede indikatie van de milieukwaliteit hetgeen van belang is voor de planvor ming. Als onderzoeksgebied werd een deelgebied van West Zeeuws-Vlaanderen 3

't Duumpje | 1987 | | pagina 5