HET ZWIN WERKWIJZE EN RESULTATEN In de periode van 8 januari t/m 9 maart (61 dagen) zijn 33 bezoeken gebracht met in totaal 39 waarnemingsuren. Gemiddeld is het Zwin per week 3,8 keer bezocht of, anders gezegd, iets meer dan eens per twee dagen. De bezoeksduur varieerde tussen de een en de twee uur. De tijd tussen twee bezoeken varieerde van 17,5 uur tot 148,5 uur. Tijdens ieder bezoek is aan de hand van verse bandensporen nagegaan of er a) sinds het vorige bezoek gecrossd is, b) hoeveel motoren er gecrossd hebben (aan de hand van het bandenprofiel zijn de individuele motoren in de meeste gevallen te herkennen), c) waar de motoren gecrossd hebben. Daarnaast is er tijdens enkele bezoeken ook het daadwerkelijke motorcrossen zelf geconstateerd (zichtwaarneming). Van deze gebeurtenissen is behalve bovenstaande punten b) en c) ook de verblijfstijd van de motorcrossers be paald. richting Retranchement Kaart 11.4 1 strand 2= duintjes 3 grote strandvlakte 4 kleine strandvlakte 5= dijk 6= duinovergang 7 dijkovergang Kievittepolder 8 trap 9= dijkovergang Zwinhopve HOEVEEL Van de 33 waarnemingsbezoeken waren er 19 (58%) positief, dat wil zeggen, in 19 bezoeken kon de aanwezigheid of recente aanwezigheid van motorcrossers worden vastgesteld (motorcrossbezoek). Het in de onderzoeksperiode vastgestelde aantal motorcrossers bedroeg 43 ;dit is gemiddeld ruim 2 per bezoek. Gaan we er van uit dat er tijdens de onderzoeksperiode van 61 dagen er op 19 dagen werd gemotorcrossd, dan is er eens per 3,2 dag een motorcrossbezoek of, anders gezegd, dan zijn er gemiddeld 2,2 motorcrossbezoeken per week. Aangezien er bij ieder motorcrossbezoek gemiddeld 2,26 motorcrossers zijn be trokken, bezoeken gemiddeld 5,0 motor crossers per week het Zwin in de genoemde periode. WANNEER Met de gekozen onderzoeksopzet is het moeilijk een beeld te krijgen van de tijdstippen waarop wordt gemotorcros- sed. Om meer inzicht te krijgen in de tijd (en ook duur) van ieder motorcross bezoek moet dagelijks gedurende meer dere uren worden waargenomen. Zekere waarnemingen van motorcrossers zijn uitsluitend afkomstig van de zaterdag (2) en ook de waarnemingen (tabel I suggereren een grote voor keur van een motorcrossbezoek voor de zaterdag. Opvallend is dat op de zondag en de maandag de kans op motorcross bezoek aanmerkelijk kleiner is. Op de werkdagen dinsdag t/m vrijdag is gezien het geringe aantal "zeker niet" de kans op een motorcrossbezoek vrij groot. Zichtwaarnemingen op werkdagen ont breken wat verklaard kan worden door het feit dat motorcrossbezoeken vermoe delijk vroeg en laat op de dag plaatsvinden. Het aantal waarnemings uren vroeg en laat op de dag zijn betrekkelijk gering. Tabel I mogelijk zeker niet maandag (9) dinsdag (8) 5 8 4 De dagen, tussen haakjes het woensdag (8) 8 - aantal, waarop in genoemde donderdag (9) 9 - onderzoeksperiode mogelijk vrijdag (9) 7 2 werd gemotorcrossd en zeker zaterdag (9) 8 1 niet werd gemotorcrossd. zondag (9) 4 5

't Duumpje | 1987 | | pagina 9