DE VOGELS VAN SCHOUWEN DUI- VELAND: Niet zonder enige trots werd begin 1987 door de Werkgroep Avifauna van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Dui- veland hun geesteskind aan de buitenwe reld gepresenteerd. En hun trots was te recht. De samenstellers hebben dit boek behalve als vogelaars ook als natuurbe schermers inhoud gegeven. Deel 1 beslaat ruim 100 bladzijden en behandelt de landschappen van dit ei land, elk met de karakteristieken en ver anderingen die het in de loop van de eeuwen, maar vooral na de stormvloed van 1953 heeft ondergaan. Achtereenvolgens behandelt men polder land, kreken en watergangen, binnendij ken, inlagen en karrevelden, buitendijkse gebieden, eendenkooien, binnenduinen en buitenduinen. Om de inhoud van elk hoofdstuk maximale kwaliteit mee te geven zijn hiervoor mensen uit de pro vincie aangezocht 'die door studie en dagelijkse werkzaamheden als grote kenners van de materie mogen worden beschouwd'. De resultaten zijn in over eenstemming met de intentie van de samenstellers. Er loopt globaal een lijn van een zeer fraai, haast paradijslijk eiland in het begin van deze eeuw, naar een periode waarin voor de natuurlijke elementen rampen voltrokken, zoals de waters noodramp, gevolgd door een erg ingrij pende herverkaveling en de opkomst van de massale rekreatie in met name de Kop. De lijn loopt door naar de laatste tien jaren, waarin zich op een aantal punten verbetering begint af te tekenen, o.a. een goede relatie met de water- maatschappij Zuid-West Nederland, werkzaam in de Schouwse duinen. Ech ter boeren, gemeenten, waterschap en recreatieondernemers zitten nog lang niet op de lijn, die de natuurbeschermers van Schouwen-Duiveland voor ogen staan. Als voorbeeld geldt de tegenwerking, die het Waterschap levert om het inlagen- gebied, een parelsnoer van vogelparadij zen langs de oevers van de Ooster- schelde, te laten overgaan naar vogelbe- schermende instanties. Ook milieuon vriendelijk berm, sloot- en dijkbeheer, eenzijdig afwateringsbeheer en gemeen telijk beleid vooral gespitst op verdere ontplooiing van de inkomstenbasis mid dels recreatie zijn zaken die de samen stellers zorgen baren. Door een verbindend hoofdstuk over mensen en vogels op Schouwen-Duive land, dat leuk en makkelijk de 'goeie, ouwe tijd' beschrijft, belandt men in deel II van het boek. Ruim 150 pagina's soortbeschrijvingen van 120 soorten broedvogels, bijna 90 soorten regelmati ge doortrekkers en wintergasten en ruim 100 soorten, die onregelmatig of spora disch voorkomen. Als men het verleden even vergeet en de kijker richt op de huidige acifauna van Schouwen kan men nog steeds spreken van een vogelparadijs. Aan de noordoe ver, een helder zout Grevelingenmeer, die een groot deel van het jaar bevolkt wordt door tienduizenden, vooral vis- etende vogels. Aan de zuid- en oostzijde een oever met inlagen, die fungeren als broed- en hoogwatervluchtplaatsen voor steltlopers en sterns, die vooral hun voedsel vinden in de Oosterschelde. De westkant een duingebied, dat voor de vogelaar toch nog enkele leuke park- en struweel soorten te zien geeft. De polders zijn arm aan broedvogels, maar een winterbezoek geeft veel ganzen en Kleine Zwanen. Het literatuur onderzoek per soort is uitstekend uitgevoerd en de teksten zijn uitstekend leesbaar en logisch opge bouwd. Er is een afsluitend hoofdstuk 'Vogels en beleid', dat bestuurders een houvast kan bieden voor het Werk in de toekomst. Het boek oogt fraai en dat doet door zijn lettertype en vele zwart-wit foto's, waarvan sommigen meer dan 40 jaar geleden werden genomen, denken aan een boek dat minstens 20 jaar geleden moet zijn geproduceerd. De bijgesloten landkaart had stukken beter gekund, met eventueel afzonderlijke kaarten voor polders, kreken en inlagen, met eenden kooien enz. Voor mij persoonlijk hadden de gedichten er niet in opgenomen hoeven worden (sorry Karei!). Het boek bevat voor ieder die op de een of andere wijze geïnteresseerd is in de natuur of historie van Schouwen-Duive land elementen die waard zijn gelezen te worden. Een werkgroep die in zeer korte tijd een dergelijk produkt aflevert mag van mij oprecht trots zijn. (EM) DE VOGELS VAN SCHOUWEN -DUIVELAND 288 pagina's, formaat: 24x17 cm. Gebonden, harde linnen kaft met zilveren opdruk. Tc bestellen door overmaking van 39,- (incl. porto) or gironummer 5652027, t.n.v. Ni Middelburg (01180-34194). Recreatie Informatie 12

't Duumpje | 1987 | | pagina 14