9f At teAfp Dit voorjaar is het voorontwerp-plan ruilverkaveling Sluis-Oostburg gepubli ceerd. Van de inspraakmogelijkheid is gebruik gemaakt om de bemerkingen vanuit natuurbeschermingskring kenbaar te maken op de ruilverkavelingsplannen. Hieronder volgt de mening van onder meer het Duumpje op het plan. De ruilverkaveling in het blok Sluis- Oostburg is de eerste in Nederland met een administratief karakter. In dit blok wordt de landelijke trend gezet voor deze vorm van landinrichting, waarmee we de komende jaren in onze streek vaker gekonfronteerd zullen worden. Dit jaar gaat er ook zo'n ruilverkaveling van start in het gebied Zuidzande-Breskens en het gebied rond Schoondijke. De ruilverkavelingen zijn aangevraagd door de georganiseerde landbouw in onze streek. Als het aan hen ligt gaat heel W.Z.V1. na verloop van tijd op de schop. Een echte ouderwetse ruilverka veling zit er voor het hele gebied niet in, vandaar dat men is terug gevallen op deze nieuwe, minder omvangrijke vorm van landinrichting. Alleen voor het gebied rond Aardenburg is een echte ruilverkaveling in het vooruitzicht ge steld. Wanneer die kan starten is zeer de vraag, nu ook dit jaar de Centrale land- inrichtings Commissie het blok niet op het voorbereidingsschema heeft ge plaatst. Het blok stond bovenaan het verlanglijstje van de provincie Zeeland, die de voorstellen doet voor het voorbe reidingschema. Er mag per jaar over heel Nederland maar een beperkte oppervlak te in procedure genomen te worden, en de aanvragen over heel het land stijgen ver uit boven wat kan worden gehono reerd. Blijkbaar vindt de C.L.C. het blok Aardenburg niet zo urgent. Op het gebied van de administratieve ruilverka velingen is de konkurentie niet zo groot. Vandaar dat er wel enkele andere blokken in Zeeland op het voorberei dingsschema zijn gezet, nl. St.Annaland op Tholen en Axelse Sassing. Ook dit tot ongenoegen van de WestZeeuwsVlamin- gen, die liever eerst heel het gebied zien aangepakt worden alvorens er in de rest van de provincie begonnen wordt. Niet zonder reden omdat de blokken beperkt van omvang zijn en er veel boeren grond in verschillende blokken hebben liggen. Een ruilverkaveling met een administra tief karakter is voor een belangrijk deel hetzelfde als een gewone ruilverkaveling. Belangrijk verschil is het te besteden geld, Daardoor kunnen er een aantal aktiviteiten die bij een gewone ruilverka veling wel op grote schaal gebeuren niet uitgevoerd worden, zoals wegen aanleg, het graven van sloten en watergangen en uitgebreide kavelaanvaarding- en kavel- verbeteringswerken, die vooral tot gevolg Leo D'Hoore, vertegenwoordiger namens de natuurbescherming in de ruilverkavelingscommissie Sluis-Oostburg. hadden dat het hele gebied op de schop werd genomen. Dat dat nu niet allemaal gebeurt, laat niet onverlet, dat naast de landbouwkundige doelstelling ook de belangen van natuur en landschap aan bod moeten komen. Per slot van reke ning kent een ruilverkaveling in de nieu we Landinrichtingswet een zgn. multi- funktionele doelstelling. Onze algemene indruk van het vooront werp is, dat er in vergelijking met de agrarische belangen relatief weinig aan dacht besteed wordt aan vooral het belang van natuurbehoud en natuuront wikkeling. Op de plankaart wordt er rond de gebieden met natuurweten schappelijke waarde keurig een gele lijn gezet, waardoor hier geen landinrich- tingswerken worden uitgevoerd. Het is natuurlijk niet zo dat de natuurwaarden in het ruilverkavelingsblok alleen binnen deze omlijnde gebieden te vinden zijn. Naar onze mening zal de ruilverkaveling het verdwijnen van vooral kleine land schapselementen bevorderen. Weilanden worden gescheurd, veedrinkputten ge dempt, bomen verdwijnen als straks per celen in andere handen overgaan. Dat wordt ook in het ontwerpplan erkend. Vooral in het gebied dat natuurwaarden kent die vooral aan kleine landschaps elementen zijn gebonden, daarvoor is de boomkikker een duidelijke indikator- soort, mag verwacht worden dat die natuurwaarden in een groot deel van het gebied verloren zullen gaan. Dat is naar onze mening ontoelaatbaar. In het kader van de ruilverkaveling kan er naar kom- pensatie gezocht worden, bv. door natuurontwikkeling. Dan denken we aan het kreëeren van over hoeken, brede ber men, het aanleggen van veedrinkputten e.d. Zondermeer positief beoordelen we de landschappelijke kompensatie in de vorm van een beplantingsplan voor de dijken. Hiermee wordt een kulturrhistories waardevolle landschapsstruktuur beak- sentueerd. Het feit dat de keuze hierbij niet op populieren maar andere boom soorten is gevallen stemt ons tot tevre denheid. Samenvattend is de konklusie dat in dit plan de agrariese ontwikkeling centraal staat, %r een redelijk landschapsplan wordt gepresenteerd, maar dat aan natuurbehoud en natuurontwikkeling te weinig aandacht wordt besteed. 14

't Duumpje | 1987 | | pagina 16