Me MesteAeGhteh CHRIS SPIJKERBOER VERTREKT Het is dit jaar een komen en gaan van burgemeesters in onze streek. Tot ieders verrassing vertrekt ook Chris Spijkerboer binnenkort. Tijdens, en mede dankzij zijn aanwezig heid is er nogal wat veranderd in de kontakten tussen de gemeente Oostburg en onze vereniging. Reden om even stil te staan bij zijn vertrek. Er is de laatste jaren regelmatig overleg geweest met Spijkerboer, vooral omdat hij ruimtelijke ordening in de porte feuille heeft. Dat is ook het terrein waarover het meest is overlegd. Hand having bestemmingsplannen, grondstor- ten, scheuren van weilanden, de Reep, de Liter, het Grote Gat, vaak slepende zaken met veel juridische voetangels en klemmen. Spijkerboer erkent de ge meentelijke verantwoordelijkheid voor het handhaven van de bestemmingsplan nen, is altijd bereid tot overleg, toont begrip voor onze standpunten, maar kiest meestal voor een formele bestuur lijke opstelling. Daar zijn we niet altijd blij mee, het kan ook anders. Desalniettemin is er een dialoog op gang gekomen met het gemeentebestuur en dat is voor een groot deel de verdienste van burgemeester Spijkerboer. De jubileum avond van onze vereniging in Zuidzande was daar een voorbeeld van. Op zijn verzoek zetten we even iets recht. In het laatste nummer van het Duumpje is ten onrechte de indruk ge wekt, alsof hij hoogbouw langs de kust bepleitte (Recreatie houdt ons bezig, pag.18) Dit was gebaseerd op een artikel uit de PZC. Chris hecht eraan te vermelden dat de PZC zijn woorden verkeerd interpreteerde. Het was louter de bedoeling geweest een principe uitspraak te bewerkstelligen. Een verschil van mening blijven we houden over het al dan niet aanwezig zijn van een gemeentelijk recreatiebeieid in de prak tijk. Ongetwijfeld is het zijn wens, maar of er in de praktijk veel van terecht komt is vraag twee. De ontwikkelingen van de laatste weken leveren stof voor een nieuwe diskussieronde. Daaraan zal Chris Spijkerboer niet meer deelnemen. We wensen hem veel succes toe in zijn nieuwe gemeente. (TK) AVIFAUNA Het is een hele tijd bedenkelijk stil ge weest rond de Avifauna van Zeeuws- Vlaanderen. Na het verzamelen en ver werken van de immense hoeveelheid vogelgegevens uit de periode 1967-1983 kwam de groep initiatiefnemers uit het Duumpje en de Steltkluut in een impasse terecht. Het was voor een aantal mensen ondoenlijk tijd vrij te maken voor het maken van de beschrijvingen van de ver schillende vogelsoorten, dat het hoofd- bestandeel vormt van een Avifauna. De operatie leek gedoemd te mislukken. Totdat Marc Buise en Franklin Tombeur de draad weer oppikten. De periode werd verlengd tot en met 1985. Momen teel zijn alle vogelbeschrijvingen in con cept gereed. Mare zal in de tweede helft van dit jaar (varend over de wereldzeeën) de definitieve versie klaar maken. Delegaties van Duumpje en Steltkluut hebben al rond de tafel gezeten om de praktische zaken te regelen, zoals fonds werving (tienduizenden guldens!), het zoeken van een drukker enz. Als alles deze keer meezit zal er binnen een jaar een lijvig boekwerk verschijnen, waarin alle vogelwaarnemingen en wetenswaar digheden uit Zeeuws Vlaanderen zijn sa mengebracht.... de spanning stijgt. (TK) MERGUS Met ingang van 1987 verscheen er in Vlaanderen een nieuw kwartaal tijd schrift over vogels. Onder de naam 'Mergus', dat de latijnse familienaam van zaagbekken is, geeft de vogelwerk groep N-W Vlaanderen dit tijdschrift uit Het hoofddoel is 'het bewerkstel ligen van samenwerking binnen alle aktieve veldornithologen uit de regio of aktief in de regio'. De oprichters hebben bewezen dat zij deze taak aankunnen. Onder hun bezielende leiding konden ook de veldornithologische Jaarboeken van Noord-West Vlaanderen het daglicht aanschouwen. Ik hoop met de redaktie van Mergus (waarom is deze naam ge kozen?), dat het tijdschrift een lang leven zal zijn beschoren en inderdaad de vaak rommelige vogelaarspuzzel in Vlaanderen tot een eenheid weet te sme den. Toch bespeurde ik in de eerste nummers een wat overdreven belangstelling voor de achterhaven van Zeebrugge. Het is te hopen dat het tijdschrift meer de aan dacht op studie in de meer natuurlijke biotopen weet te richten, met het daar- uitvoortvloeiende belang voor het be houd ervan. Nu wordt veel aandacht besteed aan het registreren van zeld zaamheden. Daar is Dutch (lees ook Belgian) Birding het meest aangewezen tijdschrift voor. Het blad is eenvoudig, maar goed uitgevoerd, met duidelijke kaartjes en soms fraaie tekeningen. Gerald Driessens' Bladkoninkje op blz. 73, is ware kunst! Voor vogelaars geinteresseerd naar de aktiviteiten en resultaten in het nabije NW-Vlaanderen is dit tijdschrift de moeite waard aan te schaffen. Het is goed voor de grensoverschrijdende samenwerking, als men is ingelicht over eikaars aktiviteiten.(EM) Mergus kost per jaar Bfr 300. Dit kan gestort worden rek.nr. 478-9008121-72. Contactadres:Frank de Scheemaeker, Ronselarestraat 105, 8380 Brugge. Bladkoninkje. tekening Gerald Driessens uit: Mergus le jrg, nr.2 15

't Duumpje | 1987 | | pagina 17