Meien FIETSEN IN WZVI. Al weer enkele jaren geleden bracht het Duumpje, samen met de E.N.F.B. een boekje op de markt met fietstochten. Nog steeds is het boekje verkrijgbaar bij boekhandels en V.V.V.- kantoren. In middels is er zelfs al een tweede druk verschenen, en er is nog steeds veel vraag naar! 5 fietstochten van rond de 35 km. worden erin beschreven, mooi verdeeld over de streek. Ze zijn allemaal aan een bepaald thema gewijd: de Zwinstreek- route, de Oostburgse haven route, de Biezenroute e.d. Daarnaast staan er in het boekje tal van wetenswaardigheden over natuur en historie. Het boekje kost nog geen 6 gulden! het schor. In de plas strijken de verschil lende steltlopers neer, zoals tureluurs, kluten en bontbekplevieren. Het is ook een prima plek voor overtrekkende roofvogels. In de struiken van het Zwinduin duiken allerlei zangvogels op: grasmussen, tuinfluiters, mezen, moge lijk zelfs een draaihals of kleine bonte specht. Vooral het wandelpad door de kievittepolder (tussen het Zwin en hotel Noordzee) is bijzonder vogelrijk. Bij harde, stormachtige wind uit westelijke richtingen is de strandpost voor de kievittepolder de beste plek om zeevogels waar te nemen die door de wind naar de kust worden gedreven. De Verdronken Zwart polder en de Groese duintjes zijn ook gebieden langs de kust waar veel zangvogels neer strijken. pers en zwarte sinters. In het Grote Gat van Oostburg zijn ze nu goed te bezichtigen. Aan de Zuidzijde staat een vrij toegankelijke schuilhut. Bergeenden, kluten, blauwe reigers en meerkoeten zijn er altijd wel te zien. De geduldige kijker krijgt ongetwijfeld ook de schuwe waterral in het visier. Vanaf de weg zijn de Sint Kruiskreek en het Grote Gat van Sint Kruis de moeite waard. Rond Sint Kruis kom je trouwens zeker een bruine kiekendief tegen. Het weilandgebied "de Plate" is ook roofvogelrijk met kiekendieven, toren valken, buizerd en mogelijk in september al een vroege sperwer of smelleken. Tenslotte de Biezen, het gebied ten zuiden van Sint Kruis vormt een apart hoofdstuk. Dit zandgrondgebied is het laatste bolwerk van de geelgors en de roodborsttapuit, alhoewel dat ook snel vermindert. Hou ons op de hoogte als je één van die twee tegen komt! VOGELIJKPUNTEN Augustus en september zijn vogelkijk- maanden bij uitstek. De vogeltrek is dan al op gang, zwaluwen staan op het punt richting Afrika te vertrekken, terwijl steltlopers al weer volop zijn terugge keerd van de hoog-arctische broedge bieden. Maar waar zijn die vogels het best te bekijken? Hieronder volgen een paar suggesties: De kuststrook is per definitie een uitstekende plaats om vogels te zien. Daar waar zee en land samen komen zijn zowel de kustgebonden vogels als de andere landvogels aan te treffen. Rond het Zwin is zo'n beetje alles te beleven. De dijkovërgang op de grens bij het Zwin biedt een prachtig overzicht over Voor de steltlopers, sterns en eenden is vooral de Westerscheldekust ten oosten van Breskens de beste omgeving. Bij Nummer Een vliegen er altijd bij de uitwateringsgeul wel sterns rond, en zijn er op het water futen en eidereenden te zien.De slikken langs de oever van de Westerschelde worden door honderden wulpen, scholeksters, bont- en zilverple vieren bevolkt. Vooral het Paulinaschor heeft wat dat betreft een naam op te houden. In het binnenland valt er in de nazomer eigenlijk overal wat te beleven. Paapjes zoeken in de zaadstengels van de suiker biet een uitkijkpost. Tapristen kunnen soms massaal op de kale akkers verschijnen. Langs de kreken duiken weer andere steltlopers op. Zoals witgatjes, oeverlo- VL/NDERTUIN In Knokke is de vlindertuin een bezoek waard. Onder de 350 vlinders die dagelijks vrij rondvliegen in de tropische tuin, bevinden zich nu een aantal opmerke lijke soorten zoals de Uilenvlinder uit Zuid-Amerika en het Vliegend Blad uit Sri-Lanka. De Uilenvlinders hebben achtervleugels met opvallende "oogvlekken" vanwaar ze hun naam ontleden. Het Vliegend Blad is de perfekte nabootsing van een dor blad. Beide soorten voeden zich graag met rottend fruit. In de Vlindertuin voeden ze zich op bananen die overlangs doorgesneden worden. Naast deze merkwaardige soorten zijn er nu ook verschillende Heliconius- soorten aanwezig. Omwille van hun bonte kleuren en gracieuze vlucht zijn ze zeer geliefd. In een aparte kweekkast kan men nog enkele weken de rupsen van de- Atlasvlinder zien groeien. Eens volwas sen, bereiken ze een lengte van 12 cm. De Vlindertuin Bronlaan 14 8300 Knokke-Heist 12

't Duumpje | 1987 | | pagina 12