HOOGBOUW INLEIDING Vraag: Wat zoeken toeristen in West Zeeuws Vlaanderen? 'de meeste toeristen die hier naar toeko men, doen dat heel bewust. Zij komen voor de zee, de duinen en de polders, kortom die dingen die Zeeuws Vlaande ren zo uniek maken. Nergens heb je zulke mooie luchten als hier. Als VVV spelen we daar op in. Dat we hier geen pretpark hebben, ervaar ik niet als een gemis.' Aan het woord in het Advertentieblad: Gerard van Grieken, 'de VVV-man in Breskens'. De resultaten van de enquetes onder de toeristen bevestigen zijn mening. De kust van WZV1 wordt voor 90% bezocht door families en het herhalingsbezoek is opmerkelijk hoog. WZV1 kan de kon- kurrentie met de Belgiese en andere Zeeuwse kusten aan omdat het een be paalde groep toeristen aanspreekt, die houden van de landelijkheid en de rust. De laatste tijd wordt de gemeente Oost burg overstroomd met rekreatieplannen, de ene nog fantastieser dan de ander. Wat te denken van een torenflat bij de jachthaven van Breskens! Eerdere afspraken over hoogbouw tussen de politieke partijen in Oostburg komen op losse schroeven te staan. Na VVD en CDA schaart ook de PvdA zich onder de voorstanders van hoogbouw langs de kust. Wat eerst het handelsmerk was van WZV1, landelijkheid en rust, lijkt opge offerd te worden aan de wensen van partikuliere investeerders. Het is onze overtuiging, dat zowel rekre- atie als natuur en landschap gebaad zijn bij het handhaven en versterken van het landelijke karakter van de streek. Pret parken, hoogbouw, nieuwe kampings en andere grootschalige projekten horen in WZV1 niet meer thuis. BELEID Voor de Tweede Wereldoorlog was er nog nauwelijks sprake van rekreatie langs de kust. De grote trek naar het strand tijdens de zomerse-weekends is echt iets van na de oorlog. Natuurlijk werd er wel eens een tentje opgezet bij een boerderij, maar de echte kampings verschijnen pas in de jaren vijftig. De mechanisatiegolf in de landbouw zal er mede toe geleid hebben, dat een aantal boeren langs de kust van land bouwgewassen zijn overgestapt op toe risten. De eerste initiatieven vormen nu de kern van de huidige konsentratie- gebieden: bij de Zwarte Polder, het Groese duin, de Vlamingpolder en Zeebad. In de jaren zestig zette de groei pas echt door. De kustgemeentes van voor de herindeling stimuleerden de rekreatie en namen in de eerste bestemmingsplannen ruime uitbreidingsmogelijkheden op voor de rekreatie. Kamping Schoneveld kon gerealiseerd worden, omdat de gemeente Breskens dit terrein eind jaren vijftig al gereserveerd had! Overal ontstonden kampings en de eerste zomerwoningterreinen werden aan gelegd. Na de herindeling kreeg het ge meentebestuur van Oostburg de moge lijkheid de rekreatiegroei te sturen. Het feit dat Sluis zelfstandig bleef heeft z'n sporen nagelaten. Sluis wilde ook een graantje meepikken uit de rekreatieruif. •De smalle kuststrook binnen de gemeen tegrens werd volledig volgebouwd met zomerwoningen. Slechts een klein deel grenzend aan de Kievittepolder en het Zwin kon door een beroep op de Raad van State door de natuurbescherming gespaard blijven. De gemeente Oostburg heeft er een lange tijd over gedaan, voordat een rekreatie- beleid werd geformuleerd. Begin '80 ver scheen eindelijk de lang verwachte re- kreatienota. Daarin zaten een aantal in teressante uitgangspunten. Bv. de keuze voor het afwisselen van drukke met rustige kustgedeeltes sprak ons wel aan. Verder werden de uitbreidingsmogelijk heden van kampings beperkt tot 4'/2 ha, dat nog een behoorlijke uitbreiding bete kende. Buiten de bestaande bestem mingsplannen werd geen uitbreiding van zomerwoningen voorzien. De nota ademt de sfeer uit van 'grenzen aan de groei'. De nadelen van de ongebreidelde groei waren ondertussen zichtbaar geworden: natuurgebieden werden omsingeld, de openheid en het landelijke karakter verdwenen en bij de bevolking groeide de wrevel tegen de regelmatige toeristen overstromingen. Maar dit rekreatiebeleid stond eigenlijk van begin af aan onder druk. NO NONSENSE In het 'no-nonsense' tijdperk stak er in Middelburg een nieuwe wind op. Was 5 tot voor enkele jaren bij het provincie- bestuur het uitgangspunt 'Zeeland zit vol', plotseling blijkt dat allemaal nogal mee te vallen en is er nog volop groei mogelijk. De nieuwe inzichten die aan de ommezwaai ten grondslag moeten liggen behoren tot de beter bewaarde geheimen van Middelburg. In ieder geval, gedepu teerde Ventevogel is de verpersoonlijking van de frisse wind. Cadzand werd opge- nomen als speerpunt in het nieuwe provinciebeleid. Ventevogel schijnt eens, staande op de zeedijk tussen Groede en Breskens met een wijdse blik en dito armgebaar gezegd te hebben:'Hier is nog van alles mogelijk'. Speerpunt Cadzand omvat wat hem betreft dan ook de hele kuststrook tussen het Zwin en Breskens. foto:Peter Verdurmen

't Duumpje | 1987 | | pagina 4