-nerken. Omdat er nauwelijks meer mensen naar WZV1 komen wordt de spoeling dun. Een wandeling door de taartentuin van Nieuwvliet-Bad leert, dat een prijsbewuste toerist zich iets mooiers kan voorstellen van z'n zomerverblijf. De agressieve verkooptechnieken van Colthof waarbij zomerwoningen als zoete broodjes over de toonbank gaan, kan er evengoed toeleiden, dat die broodjes evensnel in de prullenbak verdwijnen. De gemeente blijft met de igebakken peren zitten. Leegstand en verpaupering liggen in het verschiet.. Het is zeer de vraag of het rekreatie- beleid zich nog verder moet richten op uitbreiding. Het ligt meer voor de hand vooral aandacht te besteden aan hand haven van het bestaande niveau en vooral te mikken op kwaliteitsverbete ring. Aansluiten bij het landelijke ka rakter van de streek Dat betekent de toeristen bieden waar ze voor komen, strand openheid en rust. Dus geen grootschalige projekten, géén hoogbouw, maar eventueel wel kleine voorzieningen als speelweiden, wandel- en fietspaden en een versterking van het landschap. SCHADUW Het gemeentebestuur van Oostburg lijkt een andere weg in te slaan. De hoogbouw in Cadzand-Bad is daar het meest sprekende voorbeeld van. Dat wat de verschillende ondernemers ze voor spiegelen, blinkt in hun ogen. Er is geen enkele reden te verzinnen waarom er nu opeens nieuwe hoogbouwhotels moeten verrijzen. Met lede ogen hebben we de herbouw van Noordzee, de Wielingen en het Strand hotel zien verrijzen. Ons verzet tegen hoogbouw van Noordzee en de Wielingen werd gebroken door de toe zegging van het gemeentebestuur dat er verder geen hoogbouw meer zou komen... De hotels die nu de sky-line van Cadzand-Bad bepalen mochten terug- bouwen boven de kruin van het duin omdat ze moesten wijken voor de duin verzwaring. Nu wil het gemeentebestuur akkoord gaan met hoogbouw tussen het haventje en het Strandhotel. 5 nieuwe hotels kunnen er straks verrijzen met bouwlagen die boven het duin uitsteken. Zullen dit de laatste zijn? J. Verstraten van de ondernemersvereni ging Cadzand zegt het zo (PZC,25-6): Verschillende hotels hadden een paar jaar geleden graag hoger gebouwd, maar ze mochten niet. Dan is het niet fair als je het nu we! toestaat. Gelijke monikken, gelijke kappen. Bovendien, waar is het einde. Straks komt er een ondernemer die brood ziet in 25 verdie pingen. Gaan ze dan opnieuw de afspra ken bijstellen?'. Cadzand krijgt een nieuwe horizon. Het werpt een schaduw over de hele kust strook. Zoals gezegd, de visie van de Grontmij op de rekreatieontwikkelingen biedt aan knopingspunten. Hierin wordt veel meer gezocht naar handhaven van het voor- zieningenpeil en vooral versterken van het landschap. Dit laatste juichen we natuurlijk toe. Een landschapsbeleids plan kan hier een kader voor scheppen. Toch zitten er in de nota van de Gront mij een aantal elementen waar we het niet mee eens zijn. De pijl van Cadzand-Bad richting Retranchement bevalt ons niet. Dit kleinschalige gebied tussen het Zwin en Retranchement is te waardevol en moet behouden blijven. Het toont wel aan dat de rekreatie plannen van Sluis en Oost burg op elkaar afgestemd moeten worden. Een schelpenpad in het duinstruweel tussen de kuststrook en Boulevard de Wielingen kan echt niet. De smalle duin strook mag niet verder versnipperd worden. We zien geen enkele aanleiding om uit breidingsmogelijkheden voor de ver- blij fsrekreatie in de Lampzinspolder te reserveren. Een parkeerterrein op de kruising van Zwarte Polder- en Tienhonderdpolder weg is in strijd met het konsentratie-dif- ferentiatiebeginsel. Daardoor wordt een inbreuk gepleegd op de bufferzone tussen Zwarte Polder en Vlamingpolder. Het Erasmusbos skoort hoog als uitbrei dingsgebied voor dagrekreatieve voorzie ningen. Nou zijn we over het bos zelf niet zo enthousiast als natuurgebied, maar aan de west- en noordkant liggen een aantal waardevolle weilanden. Van daar dat we de plannen voor dit gebied met enige reserve benaderen. Dit najaar wordt het nieuwe rekreatie- beleid van de gemeente Oostburg gepre senteerd. De manier waarop we dit zul len beoordelen is duidelijk: WZV1 moet zijn landelijke karakter behouden. Dat is goed, zowel voor de rekreatie als voor natuur en landschap. 7

't Duumpje | 1987 | | pagina 7