V»5eAt IDE ATLAS VAN DE NEDERLANDSE I VOGELS VERSCHIJNT IN I NOVEMBER! I In november verschijnt bij SOVON de I langverwachte Atlas van de Nederlandse I Vogels, het vervolg op de Atlas van de I Nederlandse Broedvogels. Zo'n vijfdui- I zend vogelaars hebben gegevens voor de I nieuwe atlas aangeleverd. Zij kunnen I zich het resultaat, een gebonden boek I van ruim 600 bladzijden zeer voordelig I aanschaffen. De medewerkers uit onze I streek en andere belangstellende leden I van het Duumpje kunnen zo'n voordeli- I ge Atlas bestellen via Eric Marteijn. I Het veldonderzoek van het Atlasprojekt oor Winter- en Trekvogels duurde vijf I jaar, van oktober 1978 tot en met I spetember 1983. Maandelijks werden I 1767 atlasblokken geïnventariseerd op I vogels. Een uniek projekt: nog nergens I ter wereld is zo'n grootschalig onderzoek I opgezet en uitgevoerd. De deelnemende vogelwerkgroepen en individuele voge- I iaars zorgden voor ca. 220.000 ingevulde I waarnemingskaarten met een totaal van I maar liefst 5 miljoen waarnemingen. Het I CBS verzorgde de automatisering van dit I gigantiese gegevensbestand. In totaal I werden gedurende het onderzoek 426 I vogelsoorten en gemakkelijk te herken- I nen ondersoorten vastgesteld. Gerekend I over de 60 onderzoeksmaanden betekent I dit dat het basisbestand uit ca. 20.000 I verspreidingskaarten bestaat. Ten behoe- I ve van de Atlas van de Nederlandse I Vogels is dit basisbestand bewerkt tot een set van maximaal 12 kaarten per soort, voor elke maand een versprei- I dingskaart, waarbij de gegevens uit de vijf afzonderlijke onderzoeksjaren zijn samengevoegd. Van de 197 soorten, die gedurende het hele jaar kunnen worden waargenomen zijn er 12 kaarten afge beeld. De 55 soorten zomervogels en wintervogels kregen er 9. Schaarse, zeld zame en zeer zeldzame vogels moeten het doen met drie kaarten, respektievelijk 1 kaartje en een tabel in plaats van een kaart. Bij de soorten die in de Atlas minder dan 12 kaarten krijgen, wordt de gewonnen ruimte vaak benut voor speciale kaartjes met opmerkelijke ver- spreidingdbeelden uit afzonderlijke on derzoeksmaanden of voor diagrammen met gegevens over doortrek of aantals veranderingen. In de begeleidende tekst wordt uitleg gegeven bij de versprei dingskaarten. Verder wordt aandacht besteed aan trekgedrag en ekologiese eisen en wordt ingegaan op histotiese gegevens of bijzondere verschijnselen die in de loop van het projekt werden waargenomen. Bovendien wordt per vogelsoort een schatting gegeven van het aantal vogels dat tijdens het projekt in ons land voorkwam, waar mogelijk aangevuld met een vergelijking ten op zichte van het broedvogelonderzoek en met aktuele ontwikkelingen. In een aantal inleidende hoofdstukken wordt het voorkomen van vogels in Nederland samenvattend besproken, waarbij wordt ingegaan op allerlei faktoren die daar invloed op uit oefenen, zoals land- schapsstruktuur en weersgesteldheid. Voor wie is de Atlas van de Nederlandse Vogels bedoeld? De Atlas is een vraagbaak zonder weer ga, van groot belang voor vogelstudie en vogelbescherming, maar ook overheden en planologen. Dit SOVON-boek vormt een aanvulling op vogelgidsen. Na de in formatie over het uiterlijk van vogels is nu eenvoudig te vinden waar de vogels te zien zijn. Het is dan ook een onmisbaar naslagwerk voor ieder die wil weten welke vogels er in de omgeving leven, of in vakantie- of excursiegebieden voor komen. De Atlas van de Nederlandse Vogels is samengesteld en uitgegeven door SOVON. Het boek is gebonden, omvat ruim 600 pagina's en is ruim geïllus treerd. 13

't Duumpje | 1987 | | pagina 13