kttte faeded ZOMER VAN DE ZWINSTREEK, EEN SUKSES! Het zomerseizoen stond voor het Duumpje in het teken van de Zwin streek. Samen met de Belgiese natuurbe schermingsorganisaties werd een uitge breid programma afgewerkt...en niet zonder tastbaar sukses, zoals uit onder staand bericht zal blijken. De excursies in de Zwinstreek werden over het algemeen tamelijk goed bezocht en toonden in ieder geval aan dat be houd van dit rijke gebied - rijk aan natuur èn historie - de moeite waard. De thema-avonden over waarden en be dreigingen van de Zwinstreek in Sluis en Damme werden niet overweldigend bezocht, maar zorgden wel voor ver broederende kontakten. Het sluitstuk van het programma vormde de studiedag op 10 oktober 'De Zwinstreek, grensoverschrijdende ver antwoordelijkheid'. Tot onze grote te vredenheid was de hele zaal in het van Eeghenhuis gevuld met voornamelijk be stuurders uit de Zwinstreek. Zij kregen inleidingen voorgeschoteld over de histo rie (George van Vooren), de natuur (Jan Verboven) en de bedreigingen en be schermingsmogelijkheden (Thijs Kramer) Na de pauze werd uitgebreid stilgestaan bij de mogelijkheden die de Benelux overeenkomst voor grensoverschrijdende natuurgebieden en landschappen biedt voor de grensstreek. Uit de inleiding van gedeputeerde Greet de Vries bleek dat de Provincie net een brief had ontvangen waarin haar mening werd gevraagd over het op de rails zetten van de aanwij zingsprocedure voor verschillende gebie den langs de Zeeuws-Vlaamse grens. Daaronder viel niet de Zwinstreek. Mevrouw de Vries zegde evenwel toe bij het Ministerie aan de bel te trekken en te pleiten voor het meenemen van de Zwin streek in deze procedure. Minister Coens, tevens burgemeester van Damme en ook één van de inleiders zou zijn kollega minister hierover aanspreken. De studiedag werd na de middag vervolgd met een busexcursie door de Zwinstreek. Na afloop werd het gezelschap ont vangen op het gemeentehuis van Aar denburg. Burgemeester Jongmans pleitte in een kort welkomswoord voor grens overschrijdend overleg tussen de ge- meentebsturen ook over natuur- en milieuaangelegenheden. Hij zou in ieder geval in het reguliere overleg met zijn Belgiese kollega's deze problematiek op de agenda plaatsen. Al met al een goed geslaagde studiedag ter afsluiting van een boeiende zomer. ZWINDUIN EN KLEYNE VLAKTE ONTEIGEND Milieuminister Lensens heeft onlangs voor de nodige beroering gezorgd in het Vlaamse land. Via een persbericht deelde hij mee, dat hij zijn handtekening gezet had onder een onteigeningsbesluit voor de gebieden rond het Zwinreservaat. Aanleiding daartoe vormt de permanente bedreiging van het gebied door plannen voor een golfbaan, marinahaven enzo- verder. Het ligt in zijn bedoeling het ge bied aan te kopen (voor een fors bedrag) en er een Staatsnatuurreservaat van te maken. Een unieke gebeurtenis. De Belgiese natuurbescherming heeft en thousiast gereageerd, en terecht. Jaren lang aktievoeren wordt eindelijk be loond! Onteigening is ook de enige manier om een eind te maken aan het jarenlange getrouwtrek om het gebied, waarbij de vermenging van funkties van de familie Lippens (bezitter van het gebied èn burgemeester van Knokke) tot onfrisse situaties aanleiding gaf en de natuurbescherming voor een extra moei lijke taak plaatste. Met deze op merkelijke stap van minister Lensens zal het getouwtrek nog wel niet tot een eind zijn gekomen, maar de krachtsverhou dingen zijn wel kompleet anders komen te liggen en een gericht natuurbeheer ligt voor dit belangrijke duingebied in het verschiet. Op 3 november j.l. kwam voor het eerst na 30 jaar de internationale Zwinkom missie weer eens bij elkaar. Deze kom missie buigt zich over de toekomst van het Zwinreservaat. De sterke verzanding van de Zwinmonding vormde de aan leiding. Er wordt een werkgroep in het leven geroepen om de problematiek te bestuderen en daarbij hel beheer van het Zwinreservaat te betrekken. In april '88 moet de werkgroep haar resultaten pre senteren. Een integraal beheer voor het Zwinreservaat komt nu nadrukkelijk in beeld. Het zal allemaal wel geen rechtstreeks gevolg zijn van de Zomer van de Zwin streek, maar onze aanhoudende bemoe ienissen met de Zwinstreek lijken nu konkrete resultaten op te leveren. Is het dan toch allemaal niet voor niks geweest? 14

't Duumpje | 1987 | | pagina 14