VEEDRINKPUTTEN Vroeger was een drinkput de enige mogelijkheid het vee in de wei van drinkwater te voorzien. Het water in de sloot en het grondwater was te zout. Nu is ondermeer de waterleiding een alter natief. Hierdoor zijn veel drinkputten verdwenen, maar ook de omzetting van weiland in bouwland is de oorzaak van hel verdwijnen van een groot aantal putten. Toch zijn er in Zeeland nog ruim 1200. Daarvan ligt een groot deel in WZV1. Drinkputten zijn gegraven putten waarin regenwater wordt opgevangen en waaruit het vee kan drinken. Ze verschillen on derling veel in vorm en omvang: gemid deld meten ze 150 vierkante meter. Meestal zijn ze één tot anderhalve meter diep, gemeten van de bodem tot de rand van de put. Zoutgehalte en kwaliteit van het water in de putten lopen eveneens sterk uiteen. Eigenlijk is elke drinkput anders. Tot voor enkele jaren stonden drink putten nauwelijks in de belangstelling. Langzamerhand breekt het besef door, dat een drinkput meer is dan een plas water voor het vee. Vooral door het zoete water in de put in een verder gro tendeels brakke omgeving zijn veel put ten van belang voor planten en dieren. Voor het voortbestaan van een aantal kikkers, padden en salamanders in Zee land zijn ze zelfs onmisbaar. Maar ook voor de landbouw blijven ze hun waarde houden, ondanks het feit dat er veel zijn gedempt. Over nut, waarde en onderhoud van een drinkput gaat de aardige, fraai ogende brochure, uitgegeven door de afdeling Voorlichting van de Provincie Zeeland. De brochure is opgesteld door de drink- puttenwerkgroep. Deze werkgroep, waarin o.a. de ZMF, SLZ, NMF en de Herpetologiese Studiegroep zijn verte genwoordigd, stimuleert het onderhoud, herstel en aanleg van veedrinkputten. Partikulieren, die in hun tuin een put willen aanleggen en daarin ook de natuur haar gang willen laten gaan, vinden in deze brochure heel wat hand reikingen. De brochure is gratis te verkrijgen bij het buro Voorlichting van de Provincie Zeeland, Abdij 9, Middelburg, tel. 01180-31400. Anders wel via Sjaak Herman. DUUMPJE LEIDDE MEER DAN 1800 TOERISTEN ROND Ook deze zomer was het weer alle hens aan dek voor de excursieleiders in het Nederlands Zwin en de Verdronken Zwarte Polder. In het Zwin werd gedurende de maanden juli en augustus twee maal per week een excursie gehouden. In totaal werden er 1503 belangstellenden rondgeleid. De excursies in de Zwarte Polder vonden slechts éénmaal per week plaats. In totaal 300 deelnemers werden op de hoogte gebracht van de bijzondere plantengroei van dit gebied. Het vergt nogal wat van het betrekkelijk beperkte bestand aan gidsen van het Duumpje om zo'n excursieprogramma rond te breien. Vandaar dat het bestuur overweegt een gidsenkursus te starten om zodoende over meer gidsen te kunnen beschikken. Desalniettemin alle lof voor de vrijwilli gers die zich weer prima door de zomer hebben geworsteld, met een extra pluim voor Eric Blaakman en Lucien Boerjan vanwege hun grote aandeel in de rond leidingen. KOKMEEUW KOLONIES Voor het derde opeenvolgende jaar werden de twee kokmeeuwkolonies van WZV1 geteld op het Paulinaschor en in hel Nederlands deel van het Zwin. Op het Paulinaschor breidt het aantal zich langzaam uit. In 1987 werden 1515 nesten geteld op 12 juni. In 1986 waren er dat 1454 en in '85 1382. In tegenstel ling tot vorig jaar werd er geen broedge- val van een zwartkopmeeuw aange troffen. Veel nesten waren weggespoeld tijdens extreem hoog water in mei. Slechts ongeveer 3% van de nesten had al jongen; overige nesten voornamelijk 3 eieren. Het Nederlands Zwin werd op 16 juni bezocht. Hier werden 3115 nesten geteld. Dat betekende een achteruitgang t.o.v. het jaar daarvoor, toen 4046 nesten werden geteld. In 1985 waren dat er 3048. Een groot deel van de nesten cq. eieren waren weggespoeld tijdens het hoge tij van de voorgaande dagen. Leeggespoelde nesten zijn in de telling meegenomen. Ongeveer 20% van de nesten had kleine (hooguit 5 dagen oude) jongen. Ook dit jaar weer zwartkopmeeuwen in deze kolonie. Er werden 1-2 paar zwart kopmeeuwen opgemerkt. Voor het eerst lijkt het er op dat ook de zilvermeeuw hier gebroed heeft. Een luid alarmerend paar bevond zich in de buurt van de kolonie, mogelijk zelfs een tweede paar. Een nieuwe broedvogel voor WZV1! Op het Paulinaschor telden Rene Beijersbergen, Rob van Westrienen en Eric Marteijn. De inventarisatie in het Zwin werd uitgevoerd door Rene Beijersbergen, Eric Marteijn, Mardik Leopold en Thijs Kramer. 15

't Duumpje | 1987 | | pagina 15