de minister en de vis Het is bijzonder jammer, maar het blijkt dus niet te kunnen. Dan maar geen log boek. Alle waarnemingen in het vervolg dus ook in het eigen waarnemingen boekje genoteerd en doorgeven aan Eric Marteijn. ZILVERMEEUWEN MET KLEUR RINGEN. In 1986 is het Rijksinstituut voor Natuurbeheer gestart met een meerjarig kleurringonderzoek aan Zilvermeeuwen. In twaalf kolonies langs de gehele Nederlandse kust werden toen ruim 1200 bijna vliegvlugge jongen geringd. Daar van zijn inmiddels reeds meer dan 5000 terugmeldingen ontvangen uit West- Duitsland, België, NW-Frankrijk en uit eraard uit eigen land. Tussen de kolonies blijken soms grote verschillen te bestaan in verspreidingspatronen. Doordat veel vogels meermalen zijn gemeld, konden ook veel individuele zwerfpatronen worden vastgelegd. In het broedseizoen 1987 zijn in 13 kolonies steeds 100 jonge meeuwen geringd met grote opvallende kleurringen (oranje, rood, geel, wit, zwart, groen en blauw, één ring per poot, cijfer en letter op de ring driemaal herhaald, zodat de code op de ring van alle kanten kan worden afgelezen). Wij rekenen ook nu weer op een grote respons van vogelaars in binnen- en buitenland. Alle waarne mingen en vondsten met vermelding van kleur van de ring en de code (bv. links oranje H, rechts wit G), leeftijd, datum, tijd, plaats en conditie vogel worden graag ontvangen door Ar ie Spaans, R.I.N., Antwoordnummer 1617, 6800 WC Arnhem (geen postzegel nodig). Inzenders worden zo snel mogelijk nadere gegevens over de waargenomen vogel toegezonden en periodiek ook een computer-uitdraai met de verdere lotge vallen van de vogel. Graag ontvangt de vogelwerkgroep van het Duumpje een kopie van het terug- meldingsformulier voor het archief. (Sturen naar Eric Marteijn) In onze streek zijn al enkele zilver meeuwen met kleurringen waargenomen. Twee ervan waren op 2 juli 1987 in de duinen van Haamstede geringd. Beide jonge zilvermeeuwen zaten op het dak van de vismijn van Breskens. De eerste op 18 september (EM,TK,PM,GB) de tweede op 3 oktober (TK,FN, WESTERSCHELDE AKTIE Het is de natuur- en milieuorganisaties in Zeeland gelukt de Westerschelde uit de schaduw van de Rijn en de Maas te halen wat betreft de waterverontreini- gingsproblematiek. Nu is het zaak de Schelde in de schijnwerpers te houden. Gelukkig zorgt de vervuiling daar zelf regelmatig voor, bv. door de regelmatig terugkerende problemen van de stort van verontreinigd bagger. Ook de akties van Greenpeace doen een behoorlijke duit in het zakje. Vooral in Breskens lijkt de bevolking betrokken bij de vervuiling van het water. Uiteindelijk zijn ze als vissersdorp ook in belangrijke mate afhankelijk van een schone zee. De R.K. Basisschool beet de spits af van de scholierenakties in hel kader van de Greenpeacedag. Ze onderzochten de lozingen van het bedrijventerrein op de Westerschelde. Tegelijkertijd lopen er meerdere akties in dit dorp. De wereldwinkel en de werk groep kerk en samenleving hebben twee jaar geleden Minister Smit-Kroes al benaderd met een brandbrief over de Westerschelde. Daarop kwam geen antwoord. Nu willen ze hun ongerust heid kracht bijzetten met een kaarten- aktie. Deur aan deur werden kaarten verspreid met daarop een tekst, waaruit de ongerustheid spreekt over de water verontreiniging en die is gericht aan Smit-Kroes. Ondertussen zijn er zo'n 1300 terug opgehaald, ondertekend en wel en het ligt in de bedoeling deze in één keer aan de Minister aan te bieden. Daarnaast hebben zo'n 500-600 mensen Smit-Kroes rechtstreeks een kaart ge stuurd. Wanneer de rest aangeboden gaat worden is nog onzeker. Ondertussen heeft het initiatief een bredere weerklank gevonden. Ook in andere plaatsen, zelfs in België worden nu kaarten verspreid. Er zijn er ondertussen al 15.000 gedrukt. De fraaie tekening van Ria Zonnebelt werd daarop gehandhaafd, de tekst werd aangepast: De Noordzee mag geen moordzee worden! Het juiste moment wordt afgewacht om de hele pak kaarten aan de Minister aan te bieden. Omère Gielliet stelt vast dat de aktie in Breskens breed gedragen wordt. 'Ook de visserijvereniging heeft zich achter de aktie geplaatst, ze zijn blij met dit initia tief, want ze voelen zich steeds meer bedreigd door de vervuiling'. Het zijn deze initiatieven die de akties tegen de waterverontreiniging verbeden van een kleine club milieurakkers naar het brede publiek. Tenslotte kan zelfs geen minister meer om de problemen heen. 17

't Duumpje | 1987 | | pagina 17