negatief uitvalt. Natuurbelangen dienen in de andere administratieve blokken beter tot hun recht te komen. Een grotere inbreng vanuit de natuurbe- schermingshoek in de commissie is gewenst. Natuurbouw moet een struktureel on derdeel uitmaken ook van deze vorm van landinrichting. In het blok Zuidzande- Breskens zijn naar verhouding veel natuurgebieden aanwezig. Het veiligstel len en verwerven van deze gebieden zal als belangrijke doelstelling in het landin- richtingsprojekt moeten worden meege nomen. In het natuurbeschermingsbeleid vinden we onvoldoende terug het belang dat voor al aan de waterrijke gebieden moet worden gehecht vanuit internationaal perspektief. Daarin neemt ook de Westerschelde een zeer belangrijke plaats in. Een uitwerking van .het streekplan voor wat betreft de wetlands is dringend gewenst. De aanduiding 'agrarische doeleinden met complexen van ecologiese en/of landschappelijke betekenis' op de streek plan kaart is voor WZVL zeer wille keurig. Het ligt voor de hand de omgrenzing van de grensoverschreidende natuurgebieden en landschappen van de Benelux Economische Unie daarvoor aan te houden. Dit betekent dat ook de Braakman daar voor in aanmerking komt en het gebied vooral rond Cadzand uitgebreid wordt evenals boven Sint Kruis. De kaartsaanduiding Natuurgebied voor de Wallen van Retranchement juichen we toe. Gezien het belang voor de met uitsterven bedreigde boomkikkerpopula tie is dit een terechte keuze. Ook de wallen van Aardenburg herbergen een boomkikkerpopulatie. De omstandighe den zijn hier minder optimaal, maar met de nodige beheers- en inrichtingsmaat regelen kan de levensvatbaarheid verbe terd worden. Desalniettemin verdienen de wallen van Aardenburg gezien de aktuele waarde voor de boomkikkers evenzeer de aanduiding natuurgebied. De reconstructie van de wallen van Retranchement kan alleen gerealiseerd worden onder de voorwaarde dat het leefgebied van de boomkikkers niet wordt aangetast. Tenslotte herhalen we onze bezwaren tegen de aanleg van een Vaste oeverver binding Westerschelde en tegen de aanleg van een haventerrein ten westen van Terneuzen. De uitbreidingsrichting van de recreatie in de Braakman naar het westen i.p.v. naar het zuiden kunnen we ondersteunen. Dit komt tegemoet aan de bezwaren die er bestaan tegen een zuidelijke uitbreiding i.v.m. de natuur waarden, m.n. de aantallen broedende weidevogels, die hier aanwezig zijn. BEZWAREN Om de belangen van natuur en land schap te verdedigen maakt het Duumpje regelmatig gebruik van beroeps- of bezwaarschriftprocedures. De laatste maanden viel er op dit terrein het volgende te noteren: - Bij de gemeente Oostburg werd melding gemaakt van het illegaal rooien van 8 knotwilgen. De gemeente heeft de overtreder opdracht gegeven nieuwe knotwilgen te planten. - De gemeente Oostburg honoreerde onze bezwaren tegen de plaats waar een industrieterrein bij Cadzand gepland was. In plaats van tussen de Mariastraat en de Ringdijk-Zuid werd nu gekozen voor een lokatie aansluitend bij het bedrijf van van Luijck. - Samen met de ZMF is al lang geleden bezwaar aangetekend tegen de uitbrei ding van de kleiduivenschietbaan in de Grote Oudemanspolder ten zuiden van IJzendijke bij de Raad van State. In december werd ons bezwaar tegen de hinderwetvergunning die de gemeente Oostburg ondertussen verleend had, be handeld. Dit leidde ertoe dat het voor ons negatieve advies, dat ter diskussie stond, moest worden ingetrokken, omdat er een aantal duidelijke fouten in het advies konden worden aangewezen. - Bij het Waterschap het Vrije van Sluis werd bezwaar gemaakt tegen de verbete ring van de weg langs de Zuiddijk van Sluis richting Oostburg via de Diomede- polder Vooral het deels afgraven van de Zuiddijk stuitte op bezwaren, omdat deze dijk in het ruilverkavelingsplan Sluis-Oostburg is opgenomen om inge plant te worden en overgedragen aan het Zeeuwse Landschap. De dijk heeft in het bestemmingsplan en het streekplan een beschermde status. Het Waterschap wilde niet ingaan op een compromis voorstel dat het Duumpje hen voorlegde. Het Waterschap kwam op geen enkele manier tegemoet aan onze bezwaren, zodat beroep werd aangetekend bij Gedeputeerde Staten. - De bezwaren van het Waterschap en de gemeente Sluis tegen de aanwijzing van Kruisdijk in het kader van de Natuurbe schermingswet werden door de Raad van State verworpen. - Grondstorten in gebieden met een natuurbestemming in het bestemmings plan werden geconstateerd in de kreek bij de Pyramide, de Molenkreek bij Schoondijke, de Ratte en de Kruiskreek in de gemeente Aardenburg en ten slotte in de kreek bij Goedleven. Deze overtre dingen zijn aan de gemeentes doorge geven. - Met de gemeente Aardenburg wordt wederom kontakt opgenomen over het scheuren van een dijktalud in het noordelijkste puntje van de Aardenburg- se havenpolder. - Op ons voorstel om aan de ontgronr dingsvergunning van de steenfabriek in de Aardenburgse havenpolder de voor waarde te verbinden dat het gebied als natuurgebied wordt ingericht en achter gelaten werd door het provincie bestuur verworpen. Vreemd genoeg omdat gede puteerde de Vries op de studiedag te Aardenburg nog verkondigde dat de provincie aan dit plan wilde meewerken. De Clarapolderkreek bij Pyramide. 14

't Duumpje | 1987 | | pagina 14