VOGELS van ZWIN tot SAAFTINGE Dit wordt waarschijnlijk de titel van de avifauna van Zeeuws Vlaanderen. Mo menteel wordt het lijvige boekwerk gedrukt (±600 pagina's). Alles, maar dan ook alles van wat er over de vogels in de streek bekend is staat er in. Half mei is het langverwachte boek klaar en zullen Steltkluut en Duumpje hun geesteskind aan de wereld presenteren. GIERZWALUWENPROJECT. Door onder meer hun specifieke nest- plaatskeuze lijken Gierzwaluwen de laat ste jaren door toedoen van de mens als broedvogel in onze streken in aantal ach teruit te gaan. Hun voorkeur voorde holle ruimten achter kapotte dakpannen, over hangende dakranden en kapotte of niet aansluitende dakgoten lijkt niet in over eenstemming te brengen met onze drang voor volmaakte, niet lekkende en goed geïsoleerde woningen. Dit alles hoeft ech ter niet persé zo te zijn. Sinds een aantal jaren zijn er verschillende alternatieven ontwikkeld, die helaas nog onvoldoende benut worden. Zo zijn er voor vele typen dakpannen speciale gierzwaluw-varian ten ontworpen. Ook zijn er speciale (hol le) stenen met een kleine invlieg opening om in de muren (mee) in te bouwen. Hierdoor kunnen Gierzwaluwen ondanks de strenge eisen van onze levensstijl toch in onze woonomgeving blijven broeden. Ook 't Duumpje" meent haar (gierzwa- luw)steentje te moeten bijdragen aan het behoud, maar liever nog de vooruitgang, van de Gierzwaluw als broedvogel in West Zeeuwsch Vlaanderen. Een royale erfenis van de heer Rasker, één van de mede oprichters van de vereniging, gaf ons de benodigde financiële armslag en met de toegezegde coördinerende steun van de heer Prang uit Nieuwvliet kon ons projekt van start gaan. Via het Advertentieblad (en nu via ons eigen tijdschrift) proberen we alle geïnte resseerden op de hoogte te brengen van het feit dat" 't Duumpje" graag mensen in raad én daad bijstaat om extra broedgele- genheid te creëren voor deze fascinerende zomervogel met zijn sikkelvormig sil houet. Raad in de vorm van de keuze van de pan, steen en locatie. Daad in de vorm van het bestellen en plaatsen van het materiaal. Bovendien draagt't Duump je" dankzij de heer Rasker 10,- bij op de aanschafkosten van elke pan 35,-). Tot nu toe reageerden ongeveer 20 men sen positief op ons aanbod. Aangenaam verrast waren we door de spontane be- middelingsaktie van De Hoop met een dakpannen fabrikant. Zij schonken ons 25 pannen! Natuurlijk hopen we op nog meer positieve reacties. Niet alleen van parti culiere huizenbezitters, maar ook van bouwondernemingen, die bestaande of nieuw te bouwen huizen of wijken met deze broedvogel willen verrijken. En elk openbaar of overheidsgebouw zou, onge acht zijn functie, eigenlijk van deze alter natieve nestmogelijkheden voorzien moe ten zijn. (Het gemeentehuis in Oostburg was destijds een eenzame voorloper; he laas heeft de rest van het peloton dit goede initiatief nooit gevolgd). Het leuke van deze aktie is misschien wel het feit dat ze los staat van elke wille keurige politieke kleur of belangen behar tiging (afgezien dat van de Gierzwaluw). Ook het succes ervan ligt voor een groot deel in onze eigen handen. Ik ben benieuwd. Eric Marteijn. ZWIN BEZOEKERSCENTRUM In de gemeente Sluis worden plannen voorbereid tot het oprichten van een natuurhistorisch en educatief centrum bij het Zwin. Een wens die onze vereni ging al jaren geleden in haar reaktie op de recreatienota van de gemeente Sluis is geuit. Deze plannen zijn versneld door het te koop zijn van de vogelcollectie van de Stockmanshoeve te Sijssele-Dam- me. Inmiddels heeft de gemeente Sluis deze collectie aangekocht. Naarstig is gezocht naar de mogelijkheden om deze vogelcollectie onder de aandacht van het publiek te brengen. Een goede mogelijk heid was het opzetten van de bezoekers centrum bij het Zwin. Het centrum kan zo ook een funktie krijgen als startpunt voor excursies in het Zwin die georgani seerd worden door onze vereniging. Als locatie voor dit centrum is gekozen voor een gedeelte van de camping de Zwinhoeve. De eigenaresse van de camping is in beginsel bereid hiervoor de grond ter beschikking te stellen. Ook wil deze BV meedenken over de exploita- tieopzet voor dit centrum, altijd een dure aangelegenheid. Het centrum zal mogelijkheden bieden voor tentoonstelling, voorlichting en audiovisuele presentatie. Het provincie bestuur wil 200.000 gulden bijdragen in de kosten die ruim 600.000 bedragen. Eén van de voorwaarden is dat het Duumpje en het Zeeuwse Landschap in het centrum 'participeren'. ledereen die meer informatie wenst over het Gierzwaluwproject van 't Duumpje" kan vrijblijvend contact opnemen met: Dhr. Prang St. Bavodijk 12 4504 AA Nieuwvliet Tel. 01171-1454 15

't Duumpje | 1987 | | pagina 15