ITUATIESCHETS I i)e Schelde is een regenrivier die atspringt in Frankrijk. Als we naar de jrivieren van de Schelde kijken zien we e at het totale stroomgebiede een zeer root oppervlak van België beslaat, e Schelde ontvangt dus water en aarmee ook vervuiling uit een groot gebied van België. Belangrijk is verder I at twee grote steden, Antwerpen en ent, direkt aan de Schelde liggen en dat russel aan een zijrivier van de Schelde I ligt- L Deze steden met hun industrie spelen een elangrijke rol in de vervuiling van de chelde. >e Westerschelde is de uitmonding van ie Schelde in de Noordzee. Het zoete ivierwater uit België mengt zich hier met t.iet zoute zeewater. Een dergelijke eviermonding via een open verbinding I in contact staat met de zee wordt een stuarium genoemd; het "Westerschelde- stuarium". te de Oosterscheldewerken is de Westerschelde het enige echte estuarium n Zeeland. ets om zuinig op te zijn! UNKTIES EN WAARDEN 3e Westerschelde .heeft een belangrijke unktie als scheepvaartroute voor de ïavengebieden van Antwerpen en Gent. 3ok voor de industrie langs de I Vesterschelde (Sloegebied, Terneuzen) is iet water van groot belang als proceswater, koelwater en "ontvanger" an industriële lozingen. Deze opvang- unktie heeft de Westerschelde ook voor ifstromend polderwater en huishoudelijk ifvalwater. Tenslotte vinden we in de monding nog rekreatie. Belangrijk is dat de Westerschelde ook /an belang is als visserij- en natuur- I gebied. \ls we het over de natuur in Zeeland lebben praten we al snel over de Oosterschelde en de Grevelingen maar ook de Westerschelde is een natuurrijk gebied. Zoals al eerder gezegd is de i Westerschelde het enig overgebleven estuarium in Zuid-West Nederland. Door de aanwezigheid van zowel zout als brak water komt er een unieke kombinatie van planten en dieren voor. Soorten die aangepast zijn aan het zoute water en soorten die in brak water goed gedijen komen er naast elkaar voor. Dit is heel duidelijk te zien op de Schorren. SCHORREN i Het schorrenlandschap is een vlak moe rassig gebied waar geulen, oeverwallen en drassige laagten elkaar afwisselen. Op die laagten vinden we de schorplanten. I Op delen die overspoeld worden met zout water vinden we lamsoor en zeekraal terwijl op de brakke delen riet voorkomt. Niet alleen de plantenrijkdom maar ook als broedgebied voor vogels zijn de schorren van belang. De Westerschelde kent een keten van schorren waarvan "Het Land van Saeftinghe" wel het belangrijkste is. ZANDPLATEN EN SLIKKEN Behalve de schorren hebben ook de zandplaten en slikken in de Westerschel de (o.a. "de Hooge Platen") een grote natuurwaarde. De slikken die bestaan uit zeer fijn slib hebben een enorm rijk bodemleven. Denk maar aan de wad- pieren en schelpdieren als kokkels en nonnetjes. Deze bodemdieren zijn het voedsel voor veel watervogels. Geen wonder dat de Westerschelde internatio naal van groot belang is als voedsel- en rustgebied voor vogels. In de toekomst zal het nog veel belangrijker worden omdat het oppervlak aan zandplaten en slikken in de Grevelingen en het DOW Chemical Haringvliet door de Deltawateren sterk afgenomen is. Ditzelfde zal gebeuren in de Oosterschelde. Vanwege de voedselrijkdom is de Westerschelde ook belangrijk als kraam kamer voor met name garnalen en tong. De Westerschelde is een gebied dat de moeite waard is maar helaas behoorlijk vervuild wordt! De Schelde vervult evenals de Wester schelde een belangrijke funktie als scheepvaartroute en "ontvanger" van industrieel en huishoudelijk afvalwater en polderwater. Door deze funkties zijn de Schelde en haar zijrivieren zo vervuild geraakt dat de natuurwaarde sterk in de verdrukking is geraakt. Toch zou dit anders kunnen zijn want ook in het stroomgebied van de Schelde vinden we unieke schorren, slikken en oeverlanden en daarnaast een groot aantal beken. 5

't Duumpje | 1987 | | pagina 5