SloehavenSloe - Pechiney can zo aangepast worden dat er minder giftige stoffen vrij komen. In de Bel gische politiek is er tot nu toe wel enige landacht geweest voor de verontreiniging ;net organische stoffen maar veel te weinig voor de industriële lozingen. Op dit vlak zou er een krachtiger beleid moeten komen. Een goed plan om de ndustriële vervuiling te verminderen met strengere normen, een goede kontrole en hogere lozingsheffingen. België is één van de meest geïndustriali seerde landen ter wereld. De belang rijkste industriecentra zijn te vinden in de agglomoraties Brussel, Antwerpen en Gent. Ook vinden we veel industrie langs de as Antwerpen-Brussel en in de kanaalzone Gent-Zelzate. Al deze indus- riegebieden liggen in het stroomgebied van de Schelde. Een trieste zaak. De belangrijkste industriesektoren zijn: metaalindustrie (monding Rupel, Brussel Gent), kunstmestindustrie (kanaalzone, Brussel en Tessenderloo) en petroche mische industrie (Antwerpen,Gent). Niet alle vervuiling van het Schelde- stroomgebied komt uit België. De Schel de komt, na de industrie rond Lille gepasseerd te zijn al aardig smerig België binnen. De industrie veroorzaakt in het hele stroomgebied van de Schelde of tenminste delen daarvan te hoge concen traties aan zware metalen en PAK's (polycyclische aromatische koolwater stoffen). Cadmium en kwik zijn twee zware metalen die internationaal op ze zwarte lijst staan maar in het Schelde stroomgebied in hoge gehalten gemeten worden. Een belangrijk probleem is dat zware metalen en PAK's makkelijk aan slibdeeltjes binden en zo de onderwater bodem vervuilen. Deze vervuiling blijft zeer lang aanwezig. De onderwaterbo dem van de Schelde in het grensgebied met Nederland is om deze reden ernstig verontreinigd. De Schelde mondt uit in de Wèster- schelde zodat de organische en indus triële vervuiling uit Frankrijk en België uiteindelijk in de Westerschelde terecht komen. De Schelde is een belangrijke vervuilingsbron van de Westerschelde, maar in Nederland wordt daar nog het een en ander aan toegevoegd. Organische stoffen Vanaf 1974 zijn de Zeeuwse waterschap pen belast met het terugdringen van de verontreiniging van de Westerschelde. Belangrijk hierbij is de bouw van riool waterzuiveringsinstallaties. In 1985, ruim 10 jaar later, bleek nog steeds 2/3 van het huishoudelijk afvalwater ongezuiverd op de Westerschelde geloosd te worden. Dit liep ver achter op het oostelijk deel van Nederland. Maar dat lijkt nu voorgoed voorbij. Als alles volgens plan verloopt zal in 1990 niet meer ongezui verd geloosd worden. Dit lost jammer genoeg niet de problemen met zware metalen, fosfaten en nitraten, industrie- chemicaliën en afstromend polderwater op. Zware metalen en industriechemicaliën. In de jaren zestig en zeventig kwam er veel industrie naar Zeeland. Die concen treerde zich in het Sloegebied, bij Vlis- singen, langs het kanaal van Gent naar Terneuzen en bij Terneuzen. In de Sloe- haven staan fabrieken van Péchiney (aluminium), Hoechst (fosfaat, grond stoffen voor synthetische garens en ammonium terminal), M&T (kwik- en tinchemicaliën), Total (olieraffinaderij), Eurogas (opslag LPG) en een kerncen trale en kolencentrale. Langs het kanaal van Gent naar Terneu zen zitten NSM en Zuidchemie (kunst mestindustrie), Broomchemie, ACZ (cokes) en CPC (suikerindustrie). Bij Terneuzen hebben we tenslotte DOW Chemicals (kunststofindustrie). Een hele mond vol allemaal. Ondanks veranderingen wat betreft lozingsvergunningen, normen en kontro le worden in de Westerschelde te hoge gehalten aan zware metalen (zink, lood, cadmium, koper en chroom) geipeten. Met name cadmium is een groot probleem. Lamsoor en zeekraal van de oostelijke schorren in de Westerschelde bevatten zo'n hoog cadmiumgehalte dat geadviseerd wordt deze niet te eten. Ook wordt de Westerschelde vervuild met moeilijk afbreekbare koolwaterstof fen (met name PAK's), radioaktieve stoffen en warm koelwater van de kern centrale. Bagger werk. Een zeer belangrijke bron van vervuiling voor de Westerschelde is het baggerwerk. Om de bevaarbaarheid van de Schelde en Westerschelde op peil te houden wordt er in het grensgebied zowel aan Neder- alndse als Belgische zijde gebaggerd. Op ondiepe plaatsen wordt de specie wegge haald dat daarna meer westelijk op diepere plaatsen weer wordt gestort. Dit veroorzaakt een grote troebeling van het water en niet in de laatste plaats is het een vervuilingsbron. De onderwaterbo dem tussen Antwerpen en de Bocht van Bath is zeer sterk verontreinigd met zware metalen en andere stoffen. Deze sterk verontreinigde specie wordt nu uitgebaggerd en meer westelijk, waar de bodem schoner is, gestort. Een versprei ding van de vervuiling dus. MAATREGELEN Er moet dus het een en ander gebeuren zowel aan Nederlandse als Belgische zijde en het liefst in onderlinge samen werking. De Schelde en de Westerschelde zijn per slot van rekening niet van elkaar te scheiden. Er zou een gesamenlijk sa neringsplan opgesteld moeten worden. Daarin moeten afspraken staan over de termijn waarop de Schelde schoner moet zijn. Net als voor de Rijn gebeurd is. Die is nog lang niet rein maar er zijn wel resultaten geboekt. Wat moet er in ieder geval gebeuren: - Organische verontreiniging. Het ongezuiverd lozen van huishoudelijk en industrieel afvalwater moet versneld terug gedrongen worden. Het aantal waterzuiveringsinstallaties in België zal hiervoor sterk moeten toenemen. Eerste prioriteit heeft de agglomoratie Brussel. -Industriële lozingen Grotere aandacht voor de industriële lozingen. De lozers zullen opgespoord moeten worden, een beter vergunningen stelsel en vooral kontroleapparaat in België is noodzakelijk. Hierbij hoogste prioriteit voor stoffen die volgens de richtlijn van de EG op de zwarte lijst staan, zoals zware metalen en organische microverontreinigingen (PCB's, PAK's). Lozing van deze stoffen moet zo snel mogelijk teruggedrongen worden. - Baggerwerkzaamheden. Maatregelen tegen het stroomafwaarts verspreiden van zwaar verontreinigde baggerspecie. Een verbod op het storten van zeer ernstig vervuilde specie, zgn. klasse III en IV specie. De kaarten die zijn ingevoegd in het kader van de aktie 'Redt de Schelde' moeten niet opgestuurd vsorden naar het adres op de kaart, maar worden verzameld voor een gezamenlijke aan bieding. Ze kunnen in Oostburg in het clubhuis, Schouwburgstraat 2 te Oost burg worden afgeleverd. 7

't Duumpje | 1987 | | pagina 7