KNOTSeizoew AKTIE WILGEPOOT IN W. Z. VI. gpg^üPHSPSS^® -"' Voor al het werk werd door de Stichting Landschapsverzorging Zeeland een bij drage gegeven: 1,25 per meter voor een meidoornhaag, 5,- voor een knotboom, ƒ0,10 per vierkante meter voor het afzet ten van hakhout, en 5,- of10,- (al naar gelang de mate van achterstallig onder houd of grootte) voor het snoeien van hoogstamfruitbomen of waardevolle bo men. Het gebruik van een kraan of trekker werd volledig door de Stichting betaald. Bovendien kan van het uitstekende ge reedschap (varieërend van een snoei- schaartje tot een zelfrijdende maaima- chine) gebruik gemaakt worden, terwijl de deelnemers bovendien nog verzekerd zijn tegen aansprakelijkheid van derden en ongevallen. Allemaal voorwaarden om met plezier te werken, en dit is dan ook gedaan! Jammer genoeg met wat \dfeinig deelnemers, maar de knotploeg heeft toch weer gedraaid, en er is behoorlijk wat werk verzet. Voor het volgend seizoen staan nog enkele boomgaardjes op het programma, en daarnaast nogal wat aan plant van wilgepoten; kortom: we kunnen nog best wat mensen gebruiken! En vooral iemand, die de ploeg wil begeleiden: het kost slechts 13 zaterdagen op een jaar. Iedereen die heeft meegedaan, wordt be dankt voor zijn bijdrage aan het behoud van natuur en landschap in ons landje van Kadzand. i Sjaak Herman. De aktie Wilgepoot is nu 2 jaar oud: verondersteld mag worden, dat iedereen weet wat hiermee bedoeld wordt, maar voor degenen die het nog niet weten; in heel Zeeland worden al 2 jaar gratis wilgepoten verstrekt voor diegenen, die knotwilgen willen aanplanten. Ze worden gratis gebracht, maar U moet ze zelf wel planten, en om U hierbij behulpzaam te zijn, wordt er een handleiding bij gegeven. Vorig seizoen werden er 70 geleverd, terwijl er dit seizoen 196 stuks rondge bracht werden! alles opbrandt. Voor het knotten van 7 knotbomen kregen we nog onverwachte hulp: 2 Denen en 1 Ier, die met een groep op Hedenesse verbleven in het kader van een studiereis in Zeeland, waren door Leo d'Hoore op ons werk gewezen, en wilden gelijk een zaterdag meedoen. Ze bleken het werk goed te verstaan, en werden zodanig aan gestoken door het fenomeen knotboom, dat ze er thuis gingen aanplanten: knot bomen kwamen in hun streek al lang niet meer voor. Op Hedenesse zelf heeft de gehele groep de week daarop een 10-tal geknot en er 40 nieuwe geplant. Op 2 januari begonnen we het jaar op Cadannd aan het "vijvertje", een weiland in het dorp, met daarin een rechthoekige gracht, waarbinnen een eiland van ca. 35 bij 30 meter: niemand weet eigenlijk wat de funktie ervan geweest is. Een oude beukenhaag (ca. 15 jaar niet ge snoeid), 9 fruitbomen, waaronder een oude waardevolle mispel, moesten nodig gesnoeid, een essen hakhoutbosje, dat het eiland omzoomt, gedeeltelijk afgezet, en een aantal fruitbomen weer ingeboet wor den. Het afkomend snoeihout kon niet op het eilandje zelf verstookt worden, omdat er dan teveel schade door zou ontstaan, en bovendien zou het ook teveel last in de buurt veroorzaken. Besloten werd het te laten afvoeren naar de kust, waar het waterschap het kon gebruiken om zand verstuivingen tegen te gaan. Het was een heidens karwei om alles over de 2 smalle bruggetjes te slepen tot op de wei, waar het met een Atlas op een grote wagen geladen werd: jaja, de tijden zijn ook in het natuur- beschermingswerk veranderd! Het afko mende dikke hout was gedeeltelijk voor de deelnemers, terwijl de rest verkocht is. Het karwei werd op 27 februari geklaard. Op 5 maart werd er vervolgens op St. Kruis aan de St. Pietersdijk begonnen met het snoeien van 12 hoogstamfruitbomen: inmiddels hadden een paar deelnemers de cursus "hoogstamfruitbomen snoeien" gevolgd, en met deze kennis gewapend konden ze aan de slag. s' Middags waren we hier klaar, en gingen naar het volgende adres aan de Lieve- straat op Eede: 24 fruitbomen moesten hier gedaan worden: op 26 maart waren we hier klaar, en de eigenaar was zeer kontent, hetgeen ook bleek uit de goede verzorging, en bovendien wilde hij nog lid worden van 'tjDuumpje! Het seizoen lfep zo zoetjes aan op z'n einde, en er kon op 2 april nog net een boomgaardje gedaan worden: 11 stuks eveneens aan de Lievestraat. Knot werk in de Austerlitzpolder 9

't Duumpje | 1988 | | pagina 11