STOOKOLIE VOGELS 500 GULDEN VAN PZC—AKTIE (Jok in het vooijaar van 1988, dat zich kenmerkte door relatief veel zonnige da gen met oostenwind (die extra "goed" zijn om veel vogels op Breskens te zien), werden weer enkele honderden uren, vaak toch ook kleumend van de kou, doorge bracht op de dijk. Met name de vogelaars van Walcheren en Zuid-Beveland waren dit vooijaar zeer aktief in het tellen bij Breskens. Het zou te ver voeren alles hier al uit de doeken te doen en dat is ook nog niet mogelijk doordat alle gegevens nog niet verwerkt zijn op dit moment. Zeker is wel dat de getelde aantallen voor een groot aantal soorten nieuwe maxima betekenen en dat het aantal soorten dat te Breskens is gesignaleerd sterk is toege nomen. Eind april waren er bijvoorbeeld ochten den met meer dan 5000 Graspiepers en het weekend van 7 en 8 mei leverde bijna 40.000 Boerenzwaluwen op. Ook ruim 250 Boompiepers in de tweede week van mei op één ochtend is sensationeel te noemen. Duizenden Kneu's in april en duizenden Gele kwikstaarten in mei, waaronder na 10 mei honderden Noordse gele.. Aan zeldzaamheden geen gebrek op Bres kens. Hoewel ze niet het hoofddoel vor men van het tellen, zijn het wel de krenten in de pap. En de pap zat er vol mee in 1988. Rode en Zwarte Wouw, Visarend en Roodpootvalk kwamen wel heel dicht bij langs. De Bijeneter vloog over het strand en de Grote Pieper bleef wel 2 weken lang voor onze voeten scharrelen. Grote Zilverreiger en volwassen Kwak ken waren niet voor iedereen weggelegd en Terekruiter en Poelruiter waren voor de "happy few". Had men de eerste Roodkeelpieper ge mist, er waren zeker nog 3 of 4 herkan singen. Lachstem en Grote J ager of Duin pieper en minstens 8 Ortolanen zijn ook het noemen waard. Relatief veel Tem- minck Strandlopers en met name Bosrui- ters kwamen langs. Meer dan 25 Wiele walen blijven een attractie en hoewel het slecht gaat met de Grauwe Kiekendief toch nog minstens 4 vrouwtjes. Kuifaalscholvers en Flamingo moest je boven zee zoeken en als het uitzonderlijk aantal Grote Sterns in vergelijking met andere jaren representatief mag zijn voor het aantal broedparen op de Hooge Pla ten, krijgt het fantastische vooijaar te Breskens nog een even geweldig vervolg in de broedkolonie in de Westerschelde. Eric Marteijn Het is alweer een hele tijd geleden, maar iedereen kan zich de tv-beelden nog wel herrinneren. Honderden met olie be smeurde vogels langs de Zeeuwse kust. We blikken nog even terug op deze olieramp. Woensdag 5 januari berichtte het vogel asiel de Mikke in Middelburg dat er meer vogels dan gebuikelijk binnen gebracht werden die onder de olie zaten. Afgesproken werd dat vrijdag volgens het Zeeuwse opvangplan voor olievogels de Walcherse kust zou worden afge zocht.In dit plan is de coördinatie van opvang en transport van olievogels geregeld. Henk Zandstra van N.M.F. is de centrale persoon in de provincie. ZOEKAKTIES Bij de zoekaktie van vrijdag 8 januari bleek dat het ging om een vrij grote olielozing. Het aantal zeevogels, dat werd aangetroffen tussen Noord-Beve land en Westkapelle was groot. Gelijk tijdig werd er op Schouwen een telling gehouden door vrijwilligers van het NSO (Nederlands Stookolieslachtofeer Onder zoek). Er bleken veel onder de olie zittende vogels op de stranden te zitten. Ook voor de kust waren veel olievogels zichtbaar. Met behulp van leden van vogelwerk groepen, vrijwilligers van het NSO, Staatsbosbeheer en het Waterschap het Vrije van Sluis zijn vogels van het strand gehaald en naar vogelasiels en andere opvangplaatsen getransporteerd. Voor het ophalen van de vogels werd van terreinvoertuigen gebruik gemaakt. Deze waren voorzien van pluimveedcfeen waarin de vogels vervoerd konden worden. Het bleek als snel dat de meeste vogels op de Brouwersdam en Schouwen gevonden werden. In WZV1 bleek dat het aantal vogels zeer gering was. Hier werd dan ook op 13 januari gestopt met het zoeken naar olievogels. Óp 17 januari werd het gecoördineerd zoeken naar olievogels helemaal gestopt. Met de aktie zijn vanaf 8 januari 1305 levende en 475 dod vogels verzameld. Op het trajekt WZV1 werden de volgende vogels verzameld tijdens 3 zoektochten; levend 1 zeekoet en 8 futen; dood 20 zeekoeten en 5 zwarte zeeëenden. De eerst gevonden vogels bleken in een goede conditie te verkeren. De concitie nam echter snel af ondanks de zachte winter en de relatief hoge watertempera tuur. Zwarte Zeeëend 15

't Duumpje | 1988 | | pagina 17