Vogels heb je niet aan een touwtje OPVANG Ten behoeve van de opvang waren enkele vogelasiels beschikbaar. Voor onze streek is dat het vogelpark van het Zwin in Knokke. Voor Walcheren en Noord-Beveland werden de levende vogels gebracht naar vogelasiel de Mikke in Middelburg. Op Schouwen was dit bij dierenarts Buth in Haamstede. Gezien het aantal levende vogels dat werd binnengebracht bleek al snel dat zowel in Middelburg als Haamstede de opvangmogelijkheid niet voldoende was. Voor Middelburg werd uitgeweken naar een beschikbaar gestelde ruimte op een camping in Vrouwenpolder. Voor Haam Haamstede, waar de vogels niet gerevali deerd werden is er naar andere asiels ver derop in Holland uitgeweken. De dode vogels zijn in vrieskisten bij Provinciale Waterstaat ondergebracht en later naar een grote vriesruimte in Vlis- singen Oost. Aan het einde van de zoek- aktie zijn de dode vogels opgehaald voor onderzoek door het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) te Texel REVALIDATIE De vogels die naar de diverse asiels gebracht zijn en daar opgelapt, zullen in de loop van het voorjaar wel allemaal weer zijn vrij gelaten. Gebleken is dat voor de meeste vogels de hulp tekort schoot. In eerste instantie was men opti- misties over de levenskansen van de olie vogels, maar jammergenoeg hebben de meeste alsnog het loodje gelegd. PUBLICITEIT Deze olieramp werd omgeven met opmerkelijk veel publiciteit. Bijna jaar lijks vinden grote en kleine olielozingen plaats voor onze kust. Vooral als in de wintermaanden veel zeevogels voor onze kust verblijven zijn de gevolgen daarvan merkbaar. Heeft het met een toenemend milieubewustzijn te maken dat nu ineens alle media in rep en roer waren? In ieder geval werd de milieuramp breed uitge meten en dat kan nooit genoeg gebeuren. De Noordzee lijkt op dit gebied niet uit het nieuws weg te branden Algen plagen, sterfte onder zeehonden, overbevissing, het vergaan van schepen met giftige ladingen. Wanneer wordt het nu eens echt menens met de aanpak van de verontreiniging van de Noordzee? Ook de PZC sprong op de bres en startte de geld inzamelings aktie 'Vogels in Nood'. De giften werden verdeeld onder de diverse organisaties die zich in zetten voor de opvang van olieslacht offers. Het Duumpje kreeg een bijdrage van 500 gulden. Aan de PZC verder de taak om de problematiek van de Noordzee vervuiling permanent onder de aandacht van het publiek te houden. W0ENSPAQ. NEDERLAND 3,19.25 UUR Dialoog v.l.n.r.: 'ooo, ooo, wat ben ik benieuwd' 'houd daar nu maar over op' 'nou, nou mij kunnen die leuke jon gens en meisjes van Nederland 3 niet vaak genoeg komen, reuze in teressant al die camera's' 'o, maar collega's da's allemaal toch heel educatief 'educatief, educatief wie kijkt er nu helemaal naar Nederland 3, geen hond' 'moet je opletten, het weekend na dat programma Vogels kijken op woensdag ziet het hier zwart van de mensen, laten ze goddomme naar Artis gaan, we zijn geen apen' KOUDEKERKSE INLAGEN: Het nieuwe programma van NOS en Vogelbescherming heet: Vogels kijken op woensdag. Het is een weinig afgekeken van de BBC-produktie 'Birdwatch'. Pauline Peters, producer van de tiendelige serie stelt: de kijker moet datzelfde wat wü hebben gefilmd ook ter plaatse kunnen beleven. Het is een risicovolle maar spannende manier van televisie maken want vogels zij nu eenmaal geen acteurs die je aan een touwtje hebt. 'tja, en zij nog denken dat wij ze niet zagen' Ikkening: Siegfried Woldhek 16

't Duumpje | 1988 | | pagina 18