DE RUN ZIJN SCHOONHEDEN EN DE VERVUILING ZEEHONDEN IN DE ZEEUWSE WATEREN Met een lengte van 1320 km. en een indrukwekkend scheepvaartverkeer is de Rijn één van de belangrijkste verkeers aders van Europa. De rivier heeft echter vele gezichten: naast scheepvaart is er de schoonheid van het landschap maar ook de vervuiling van en door de rivier. De infrastructurele aanpassingen als gevolg van haar aanwezigheid zoals bruggen zijn vaak markante objecten in het landschap waar ze haar weg door zoekt. De auteur belicht de vele gezichten van de Rijn en alle problematiek die ermee samen hangt. Zo worden zowel de zaken uit het ver leden (het zout uit Frankrijk) als de toekomst (natuurbouw in de uiterwaar den; het plan "ooievaar") in aparte hoofd stukken behandeld. Andere hoofdstukken behandelen de problemen rondom giftig slib, zware metalen en gechloreerde kool waterstoffen, de bedreigde dijkflora, de ooibossen en het drinkwater. Echter ook de rol van de vele actiegroepen wordt geschetst en de politiek krijgt eveneens aandacht. (Internationale Rijncommis sie, Rijnchemieverdrag en ministerconfe rentie van 1986). Het leuke van dit boek vond ik dat in begrijpelijke teremen de hele historie van met name de vervuiling in honderd bladzijden wordt gememo reerd. De tekst graaft niet erg diep, maar de gegeven "over all view" maakt het boek niet alleen geschikt voor allerlei mensen, die vanuit hun beroep recht streeks of zijdelings met deze problema tiek betrokken zijn, maar zeker ook voor elke geïnteresseerde, ongeacht zijn leef tijd. Het zou een aanwinst zijn voor elke bibliotheek op een middelbare school. Met het oog op dit laatste zou het een ver betering zijn als belangrijke termen of be grippen die uit de doeken worden gedaan vet gedrukt zouden worden (stuw, kolk, tichelgat, ooibos, kokerliggerbrug). Ver der had ik graag gezien dat bij alle foto's een bijschrift was gevoegd. Bij de fraaie landschappen vroeg ik me soms af waar ik dit nog zou kunnen vinden. Een kaart met alle gebruikte geografische aanduidingen zou het lezen nog meer inhoud geven. En wanneer U denkt dat onze individuele bijdrage aan deze problematiek nihil is slaat U de plank volledig mis. De invloed van onze fosfaatrijke wasmiddelen is haast net zo erg als de invloed van de beruchte franse zoutmijnen. Eric Marteijn ZEEHONDEN IN DE ZEEUWSE WA TEREN Uitgave: Stichting Natuur- en Recreatieinformatie. In de boekhandel kost het boekje 4,95. Het kan ook toegestuurd worden na overmaking van f 7.50 [md. verzendkostenop gironummer 5652027 t.n.v. Stichting NR! te Middelburg onder vermelding van 'Zeehonden Wie weet nog dat op zandbanken in de Zeeuwse wateren tientallen zeehonden zich in het zonnetje lagen te koesteren? Toch is dit beeld niet ze ver verleden tijd. Zo'n veertig jaar terug was het in ieder geval heel gewoon. De monding van de Westerschelde vormde trouwens de belangrijkste pleisterplaats voor zeehonden in de Delta. Wie had dat gedacht? Door overbejaging, vervuiling van het water en uivoering van de Deltawerken is het aantal zeehonden zienderogen afge nomen. Enkele jaren geleden werd aan genomen dat er geen zeehond meer leefde in de Zeeuwse wateren. Totdat weer enkele dieren zijn gesignaleerd. In 1987 zo'n kleine twintig. Waarschijnlijk zijn ze nooit helemaal weggeweest, maar is er eind jaren zeventig nooit echt goed op gelet. Dé vraag is of de nu in de Zeeuwse wateren gesignaleerde zeehonden ver dwaalde gasten zijn, per ongeluk deze kant uit gekomen. Of kan de zeehond weer een vertrouwde verschijning worden in de Zeeuwse wateren zoals vroeger? Deze vraag komt uitgebreid aanbod in het boekje ZEEHONDEN IN DE ZEEUWS WATEREN. Ook voor West Zeeuws Vlamingen interessant, nu er steeds meer zeehonden op de Hooge Platen worden gezien en het niet uitge sloten is als de kwaliteit van het Scheldewater verbetert, dat de Platen weer een echt zeehonden gebied worden. 17

't Duumpje | 1988 | | pagina 19