LEO D'HOORE Op de ledenvergadering trad ook Leo D'Hoore af als bestuurslid. Zelf legde Leo tijdens de vergadering uit dat z'n stap werd ingegeven door het feit dat hij steeds meer aktiviteiten binnen de vereniging ontplooit. Gezien de tijd die dit alles kost, vond hij het verstandig het bestuurslidmaatschap af te stoten. Leo blijft namelijk voorzitter van de planologie werkgroep, lid van twee ruil- verkavelings commissies namens de natuurbescherming en vertegenwoordiger namens het Duumpje in het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie. Daarnaast wordt er ook nog wel eens naar een vlinder gekeken. Het is dus zeker geen afscheid. Desalniettemin was er natuur lijk op de ledenvergadering ook voor hem een woord van dank. CEES KOSTENSE Het lukte niet de opvolging van Eric meteen in maart te regelen. Daarom is op 27 mei een nieuwe vergadering belegd, waarop Cees Kostense werd voorgedragen om de taak van Eric over te nemen. De vergadering ging daarmee akkoord, zodat de vijfde voorzitter in de geschiedenis van het Duumpje gein- stalleerd kon worden. Niet iedereen in de vereniging zal hem kennen, vandaar dat we hem in een kort vraaggesprek aan u voorstellen. Als geneesheer-direkteur van het streek ziekenhuis Walcheren heb je een drukke dagtaak. Waarom daarnaast toch nog een voorzitterschap van het Duumpje? In je vrije tijd hou je je met dingen bezig die je graag doet. De natuur boeit me al 30 jaar. Ik heb zin om nu eens een aantal jaren extra energie te steken in natuur en milieuzaken Ben je op dat terrein een optimist? Nou eerder een realist. Ik verwacht dat het op korte termijn nog slechter zal gaan. Niet iedereen is doordrongen van de beschadigingen die worden aange richt. Maatregelen om de verloedering tegen te gaan worden maar schoorvoe tend gezet. Op de lange termijn verwacht ik wel verbetering. Er is een keerpunt te bespeuren, maar het gaat nog te lang zaam. Het is voor de natuurbescherming van belang dat het maatschappelijk draagvlak wordt verbreed. Door scholing en edukatie moet er gewerkt worden aan een 'nieuwe houding' t.a.v. natuur en milieu. Binnen het Duumpje bezit een kleine groep volop ideëen en visie. Ik ben ervan overtuigd dat die ideëen door een grote groep mensen gedragen wordt. 't Duumpje is een relatief grote vereni ging, maar veel mensen zetten nog net niet die kleine stap om lid te worden. Het aantal leden moet volgens mij nog kunnen verdubbelen. Hoe denk je dat te kunnen bereiken? Inspelen op de mogelijkheden die de maatschappij biedt. Soms kan dat zijn op de manier van een aktiegroep, met een korte op de publiciteit gerichte akti- viteit. Daarnaast moet er een streven zijn naar een volstrekte integratie. Het besef van een goed-rentmeesterschap zal vroeg of laat overal moeten doordringen. Dat zal niet binnen een aantal jaar gereali seerd zijn, zoals ook ik 10 jaar geleden dacht. Toch zit er verandering in de lucht. In alle lagen van de bevolking is er een groeiend besef van natuur en milieu waarden. Heb je een speciale binding met de streek? Ik ben in Biervliet geboren en heb daar tot m'n 18e gewoond. Daarna heb ik 25 jaar in de Randstad gepionierd. Daar ben ik me toch altijd een gastarbeider blijven voelen. In die tijd kwam ik vaak terug naar de streek, naar m'n ouders en bijna alle vakanties. Maar die tijd in de Randstad heeft wel een zekere afstande lijke kijk opgeleverd. Het is niet alleen blinde aanbidding. I.p.v. al teveel chau vinisme geef ik toch de voorkeur aan een gezonde kritiese kijk. Ik vereenzelvig me dan ook niet met de mensen die alle vreemden met argwaan tegemoet treden. Uiteindelijk zijn alle Zeeuws Vlamingen import, bij de één is dat 10 bij de ander 100 jaar geleden. 'De Zeeuw bestaat niet', nietwaar? Wat zijn volgens jou belangrijke zaken waar het Duumpje aandacht aan moet besteden de komende tijd? Zoals ik al zei, de integratie, het verbre den van het draagvlak, dat moet snel ge beuren. De kennis van zaken die het Duumpje bezit moet zo snel mogelijk ten nutte van de maatschappij komen. We moeten er voor zorgen dat natuur en milieu als volstrekt volwaardige belangen gewaardeerd worden in de regionale en provinciale politiek. Daarnaast moeten we proberen op een moderne manier de natuur uit te bouwen. Niet terug naar 1930, niet alleen behouden maar ook meer struktu- reel de mogelijkheden van natuurbouw benutten. Natuurlijk vraagt de verontreiniging van de Westerschelde aandacht en het tegen gaan van een ongecoördineerde uitbrei ding van het toerisme. Misschien is het goed het werk te ver breden naar de kuituur-historie. Een nauwere samenwerking met de Heem kundige Kring vind ik een goede zaak. 't Duumpje vindt de VOW géén goed idee, kun je je daar in vinden? Ik sta betrekkelijk los van die diskussie. Het is inderdaad goed om je af te vragen hoeveel vierkante kilometer asfalt zo'n VOW oplevert. Daar moeten we natuur lijk zo voorzichtig mogelijk mee om springen. Maar aan de andere kant lossen die boten ook regelmatig een schot hagel aan autoblik dat WZVI overstroomt. Een brug levert misschien meer een geleidelijke stroom op. Vanuit m'n privé belang ben ik overigens géén tegenstander van de VOW. 3

't Duumpje | 1988 | | pagina 5