SLU/S de kuststrook zullen de aantasting van het karakter van Cadzand niet waarde ren. De bouw van hoge hotels tussen het Haventje en het Strandhotel zullen een precedent werking hebben voor andere hoogbouwplannen. Er wordt een ont wikkeling in gang gezet die onomkeer baar is en door osn als zeer ongewenst wordt gezien. LANDSCHAP In de rekreatienota wordt het belang van een aantrekkelijk landschap erkent. We vinden er zelfs een aantal aanzetten in om het landschap te versterken ('vergro ting van het rekreatief draagvlak'). Het zal duidelijk zijn dat we dit van harte toejuichen. Om deze ideëen een goede basis te geven is een landschapsbeleids plan een goed instrument. We hopen dat het voornemen om een dergelijk plan (liefst samen met Aardenburg en Sluis) op te stellen, gerealiseerd zal worden. We stellen voor daarbij ook te betrekken de inrichting van de uitloopgebieden in de Adornispolder, Cletemspolder en het gebied ten oosten \4n camping de Napo leonhoeve. De uitvoering van de dijkver zwaring met een binnendijkse zandsup- pletie en extra aanplant toont, dat een versterking van het landschap zowel voor de natuur als de rekreatie positief is. Het gekap in de duinen langs Boulevard de Wielingen maakt duidelijk dat een planologiese bescherming van dit gebied gewenst is. Onoordeelkundig beheer is slecht voor de landschappelijke waarde van de duinstrook. In de rekreatienota staat het voornemen de weilanden in de Vlamingpolder te gebruiken voor dagrekreatie. Deze hoek van de Vlamingpolder is één van de be langrijkste voortplantingsplaatsen van de boomkikker in de streek. De put in de hoek van het weiland wordt door het Waterschap speciaal gespaard bij de dijkverzwaringswerken. We hebben de gemeente verzocht de nota op dit punt aan te passen. haven uit te baggeren. Gezien de ligging van deze haven t.o.v. de Hoge Platen, waar nu een belangrijke broedvogel- kolonie aanwezig is, waar duizenden vogels fourageren en waar zich in de toekomst zeehonden kunnen vestigen, is het weer in gebruik nemen van deze haven ongewenst. Het is nu wel duidelijk dat er niet meer gerekend moet worden op een verblijfs- rekreatiekomplex in het gebied de Vossekaai. Een heroverweging van de toekomstige bestemming en inrichting van dit gebied is gewenst. Daarbij moeten ook vooral niet de natuur- potenties vergeten worden. Nu al wordt het gebied gekenmerkt door een aan trekkelijk stelsel van dijkjes, rietlandjes, weilanden en akkers. Met een goede inrichting kan hier een aantrekkelijk ex- Voordat we op de inhoud van de nota ingingen hebben we enkele opmerkingen gemaakt over de manier waarop het plan voor het publiek ter visie gelegd is. Een ieder die het plan wilde bestuderen en het daarvoor wilde aanschaffen moest 50 gulden neertellen. Vervolgens was er slechts 14 dagen de tijd om de opmer kingen aan het college aan te bieden. De inspraak termijn, ondanks de verlenging met een week, is wel erg kort. Zo wordt het iedereen die wil meedenken over dit deel van het gemeentebeleid wel erg moeilijk gemaakt. BUNGALOWS TE KOOP KANOVAREN Kanovaren vindt momenteel op beperkte schaal plaats in onze streek. Geschikte afwateringskanalen voor kanovaarders lopen in het algemeen door gebieden die er nu nog ongestoord bij liggen. Ook volgen de afwateringskanalen de laagste delen van de polder en passeren de vanuit de natuur geredeneerd waarde volle gebieden als kreken en lage weilanden. We stellen ons dan ook op het standpunt dat kanovaren in afwate ringskanalen in principe vermeden moet worden. Bij Hoofdplaat wordt voorgesteld de tensief rekreatiegebied ontstaan, waarin ook natuurwaarden tot ontwikkeling kunnen komen. Het inplanten van het gebied met bomen doet die natuur- potenties om zeep helpen. KONKLUSIE Samenvattend kunnen we stellen dat er uiterst voorzichtig moet worden omge sprongen met een verdere uitbreiding van de verblijfsrekreatie. Nieuwe campings horen hier niet bij en zeker niet buiten de concentratiegebieden. In het belang van natuur, landschap èn rekreatie moet er daarentegen meer aandacht komen voor de aankleding van het landschap. Inhoudelijk hinkt de nota op twee ge dachten. Aan de ene. kant wil men de re kreatie stimuleren, vooral in het kust gebied tot Retranchement.Aan de andere kant wil men er natuur en landschap handhaven. Het plan stelt voor de camping de Lange Strink fors uit te breiden en het kamperen bij de boer bij Belois en Vermue om te zetten in volwaardige campings. Deze uitbreiding' is in strijd met het uitgangspunt dat men vooral de kwaliteit wil verbeteren en niet de kwantiteit. Het omzetten van het kamperen bij de boer in volwaardige campings vinden we hier ongewenst. De bufferzone rond het 6

't Duumpje | 1988 | | pagina 8