knit p»e<ie<Ae(ih$eh VLEERMUISWEEK 30 JULI - 4 AUGUSTUS AVIFAUNA SLAAPPLAA TSTELL/NG BLAUWE KIEKENDIEF WINTER '87/'88 Op de ledenvergadering in april is al uit gebreid aandacht besteed aan het wel en wee van de vleermuizen. Uit de boeiende lezing van dhr. Bekke bleek dat onze streek in vergelijking met de rest van Zeeland het rijkst is bedeeld wat betreft de verscheidenheid aan vleermuissoorten. Ook N.M.F., de natuurbehoudsafdeling van het Ministerie van Landbouw en Visserij in Zeeland, was daar al achter gekomen. Uit West Zeeuws Vlaanderen waren opmerkelijk veel klachten geko men over vleermuizen toen er in de media aandacht besteed werd aan honds dolheid bij vleermuizen. Overigens is er nog geen hondsdolheid bij vleermuizen gekonstateerd in Zeeland. Met het oog op de op handen zijnde ruilverkaveling rond Aardenburg is het van belang te weten welke natuur waarden er in het gebied aanwezig zijn, zodat daar rekening mee gehouden kan worden. N.M.F. heeft de taak dat in kaart te brengen. Vandaar dat ze een medewerker, Peter Twisk, hebben aan getrokken om vleermuizen te inventari seren rond Aardenburg. In één van de komende nummers van het Duumpje zullen we n.a.v. dat onderzoek uitge breid stilstaan bij vleermuizen. Als je zin hebt om een nachtje mee te gaan inventariseren, dan kan dat in de week van 30 juli tot 3 augustus. Peter Twisk is doordeweeks bereikbaar op tel.nr. 01178-1963. Leo D'Hoore. 7 juli is het dan eindelijk zover, hopen we. Dan wordt de avifauna 'Vogels van Zwin tot Saeftinghe' officieel gepresen teerd. Ten minste, als de drukker ons niet voor de tweede keer in de kou laat staan. Op 27 mei konden we tijdens de ledenvergadering burgemeester Kruize slechts een dummy van het boek aanbieden. Tijdens die ledenvergadering hebben tientallen van de mogelijkheid gebruik gemaakt voor een laag bedrag op het boek in te tekenen. Toen is afgesproken dat iedereen het boek kan komen afhalen. Nu het boek in de vakantie verschijnt is dat lastig. Daarom brengen we ze gewoon rond in WZV1. Voor de mensen buiten WZV1 zullen ze worden verstuurd. Iedereen kan binnenkort een acceptgiro verwachten die heeft inge schreven. Na betaling wordt de avifauna thuis bezorgd of opgestuurd. Afgelopen winter werden er weer een aantal slaapplaatsentellingen gehouden in W. Z. V.L. in het kader van een interna tionaal onderzoek naar slaapplaatsen van de Blauwe Kiekendief. Er waren 3 simul- taantellingen en 3 facultatieve tellingen en er is slechts geteld op de bekende slaap plaatsen, te weten het Paulinaschor en de kreken rond Sint Kruis (Kruiskreek en Valeiskreek). De resultaten waren aardig vergelijkbaar met voorgaande jaren. Wat betreft het Paulinaschor kunnen we con cluderen dat het toch niet die succesvolle slaapplaats is gebleken dan dat we 2 jaar geleden nog dachten ('t Duumpje, winter '86/'87, nr. 4). Het maximum op de slaapplaats bedroeg deze winter 2 ex., minder dus dan voorgaande jaren. Er waren zelfs 2 tellingen die geen enkele vogel opleverden. De aantallen rond Sint Kruis waren bijna hetzelfde als voorgaan de jaren, In november weinig Kiekendie ven, en vanaf december komen er meer, met een top in februari. Dat topaantal bedroeg deze winter 13-15 ex. (dat is: Datum 24-10-'87 28-11-'87 19-12-'87 17-01-'88 20-02-'88 20-03-'88 Kruiskreek 10-11 ex. en Valeiskreek 3-4 ex.), maar opgemerkt moet worden dat er deze winter ook hier alleen geteld is op de simultaantellingen terwijl er vorige winter bijna wekelijks werd geteld. Alle resultaten staan nog eens vermeld in een lijstje onderaan dit artikel. Er blijkt echter nog een opvallende noot aan de resultaten te zitten. We hadden namelijk te maken met een zeer slappe winter, met het gevolg dat niet alle Kie kendieven vanuit hun broedgebieden naar zuidelijker gelegen overwinteringsgebie- den trekken. Vooral aan het zeer lage per centage mannelijke vogels is dat goed te zien. op vele plaatsen in Nederland had den ze echter ook te maken met een flinke achteruitgang van het aantal vrouwelijke vogels. Zelfs op de geëigende slaapplaat sen (Waddeneilanden, Flevopolders) was er sprake van een flinke teruggang in aantallen. Vreemd genoeg bleek Zeeuws- Vlaanderen juist erg in trek bij de Kie kendieven en de eindelijk ontdekte slaap plaats in de Saeftinge met ca. 30 ex. onderstreept dat nog maar eens. Zo ont stond het unieke gevolg dat, voor zover de gegevens bekend zijn, 40 van alle in Nederland getelde Kiekendieven in Zeeuws-Vlaanderen werd geteld. Het is nog de vraag hoeveel gegevens er nog ont breken, maar het resultaat blijft geheel opvallend. Al met al stemmen de resultaten tot grote tevredenheid, en daarbij hoort natuurlijk nog een woord van dank aan de behulp zame meetellers: Willy de Smit, Thijs Kramer, Rob van Westrienen en Ruben Kok. Tot slot nog het lijstje met de resultaten: Eric Blaakman betekent niet geteld) Valeiskreek Kruiskreek Paulinaschor 3 9+ 1 cf 1 4- -r) -(*) 0-2 Q 3-4 10-11 - ll£+ 1 (J -(*) 8 <j> 13

't Duumpje | 1988 | | pagina 15