OOSTBURG 5 Het Duumpje blijft het rekreatiebeleid in West Zeeuws Vlaanderen op de voet volgen. Zowel de gemeente Oostburg als Sluis publiceerden een rekreatienota. Voor een belangrijk deel werd daarin terug gevallen op oude nota's. Geen baanbrekende, nieuwe inzichten dus, maar wie had dat ook verwacht. Hier onder geven we weer hoe het Duumpje op de rekreatienota's heeft gereageerd. Allereerst wordt de nota van de gemeente Oostburg behandeld. Wat vooral opvief in vergelijking met de vorige rekreatienota is de no-nonsense aanpak. In de vorige nota werden hele hoofdstukken gewijd aan natuur en landschap. Nu vinden we die hoofstuk- ken in de nota niet terug. Toch bestaat er alle aanleiding om met natuur en landschap terdege rekening te houden bij het uitstippelen van een rekreatiebeleid. We zijn ons allemaal bewust van het feit dat we in een mooie streek wonen met z'n openheid en rust. Dat onze streek nog fraaie natuurgebieden herbergt, zo als het internationaal befaamde Zwin, het natuurmonument de Zwarte Polder met z'n buitengewoon rijke plantengroei, het moerasbosje in de Groese Duintjes, de vele kreken met de waardevolle broedvogelbevolking en de dijken die als natuurbanen door de polders slingeren, zodat met uitsterven bedreigde dier soorten als de boomkikker in onze streek nog een plaats kunnen vinden. Zeker niet te vergeten de Westerschelde, een estuarium dat wat vogelaantallen betreft nauwelijks onderdoet voor de Ooster- schelde. Dit alles bij elkaar vormt onge twijfeld een belangrijke reden waarom onze streek zo'n aantrekkelijk vakantie land is. Dat blijkt ook uit de enquetes die onder toeristen worden gehouden. De rust en landelijkheid scoren hoog als reden voor een bezoek aan West Zeeuws Vlaanderen. Veel toeristen komen hier elk jaar terug. Dat doen ze omdat ze het nu nog leuk vinden. Zullen ze nog terugkomen als de hoogbouwplannen worden gerealiseerd en de verblijfs- rekreatie flink wordt uitgebreid? Als het landschap verloedert en de natuurgebie den onder de voet worden gelopen? Het is een hoofdpunt van kritiek dat deze aspekten in de nota onvoldoende aanbod komen. Wij durven de stelling aan dat het voor natuur en landschap, zowel als voor de rekreatiesektor nu gewenst is uiterst voorzichtig met verdere uitbreiding van de rekreatie om te springen, namelijk om - het landschap en de natuurgebieden niet verder aan te tasten, -de streek voor de inwoners en de toeris ten aantrekkelijk te houden, - en om de poten niet onder de stoel van de rekreatiesektor te zagen KONKREET We vinden het van het grootste belang dat er vast gehouden wordt aan het differentiatie/concentratie beginsel, dat drukke kustgedeelten worden afgewisseld met rustige. Maar dit niet alleen gezien in oost-west richting, maar ook in noord-zuid. We kunnen ons voorstellen dat Cadzand een verbinding krijgt met Cadzand-Bad. Als uitwerking van het speerpunt Cadzand zal dit bijna auto- maties het gevolg zijn. We vinden echter dat dit niet dient te gebeuren met Nieuwvliet en Nieuwvliet-Bad. Het aaneen groeien van het rekreatiegebied aan de kust met het dorp is uit land schappelijk oogpunt ongewenst. We verzetten ons dan ook tegen de uitbrei dingsmogelijkheden in de Lampsins- polder. In bestaande bestemmingsplannen zijn nog verschillende uitbreidingen voorzien. We hebben bezwaar tegen de mogelijk heid die wordt geboden om nieuwe cam pings in het leven te roepen. Vooral omdat deze nieuwe campings meteen 10 ha groot worden, zoals de nota voor stelt. Nieuwe campings moeten zek^ niet buiten de bestaande concentratiegebieden aangelegd worden. Dat is in strijd met de uitgangspunten van de nota (concen- tratie/differentiaite) en om landschappe lijke redenen zeer ongwenst. We stellen voor het gebied bij de Groese duintjes en het Zwarte Gat niet op te nemen in de nota als rekreatie concentratiegebied. Verdere uitbreiding is onnodig en gezien de aanwezigheid van de natuurgebieden ook ongewenst. Bij Cadzand-Bad wordt een uitbreiding van zomerwoningen goed gevonden. Uit het NRIT Onderzoek blijkt dat de omvang van het complex nadelig zal werken op de hele verhuursektor. Het ligt niet in de lijn der verwachting dat er meer toeristen naar WZV1 zullen komen, blijkt uit het onderzoek. De spoeling wordt daardoor alleen maar dunner. Voordat de uitbreidingsplannen in pro cedure worden gebracht is het verstandig dat een nader onderzoek de konklusies van het NRIT-rapport verder uitwerkt. Al bij eerdere gelegenheden hebben we onze bezwaren tegen een uitbreiding van de hoogbouw langs de kust naar voren gebracht. In het kort komen ze op het volgende neer. Een verdere toename van hoogbouw, bv. zoals ze voor Boulevard de Wielingen zijn uitgewerkt, zal een donkere schaduw tot ver over de polders werpen. Het gevolg zal zijn dat de openheid van het landschap door de horizonvervuiling van hoge hotelbouw ernstig zal worden aangetast. I.p.v. een landelijke badplaats verwordt Cadzand Bad tot een slap aftreksel van de Belgiese kust. Ook in dit geval is deze ontwikkeling niet in het voordeel van de rekreatiesektor. De vaste bezoekers van

't Duumpje | 1988 | | pagina 7