noeg volwaardige veerverbinding Bres- kens-Vlissingen nodig blijven, zij het met een beperkt aantal afvaarten per dag en zo goed als uitsluitend voor plaatselijk ver keer. In het gebied zelf krijgen natuur en recrea tie een gelijkwaardige hoofdfunctie. On verwijld wordt begonnen met het herstel van het landschap: herstel van oude kreeklopen; kreekoevers en ondertanden worden teruggebracht in de toestand zo als in de eerste helft van deze eeuw; de duinen worden definitief gesloten behou dens enkele doorgangen en de intensieve polderbemaling wordt stopgezet. Er wordt teruggekeerd naar een natuurlijk waterregime: veel water in de winter, weinig water in de zomer. We gaan ervan uit dat nagenoeg alle dienstverlenende bedrijven en bedrijfjes als winkels en dergelijke zullen blijven c.q. sterk in aantal zullen toenemen. Het zal mogelijk zijn een jaarinkomen te ver werven met een halfjaar werken (verge lijk de huidige akkerbouw die dat in nage noeg drie maanden presteert, ondanks de uiterst lage prijzen). Of er ruimte blijft voor van de huidige landbouw afhanke lijke bedrijven is twijfelachtig. Een aantal nog nader vast te stellen grotere delen van het gebied worden auto vrij of auto-arm gemaakt. Verzorgings- verkeer blijft uiteraard mogelijk. Een des kundige en onafhankelijke commissie - vanwege beide voorwaarden verdient het aanbeveling daarin geen politici op te nemen - zal op korte termijn met een streekplan-in-hoofdzaken komen waarin met name is aangegeven waar de sterk gedecentraliseerde verblijfsrecreatie zich persé niet mag ontwikkelen; hoeveel golf terreinen er dienen te komen en waar; welke gebieden aansluitend aan de dui nen en zeedijken worden ingeplant met omvangrijke boscomplexen. Het zou aan beveling verdienen dit o.a. te doen aan sluitend aan het huidige naaktstrand zo dat ook binnendijks nudisme kan woren bedreven en privacy van zowel nudisten als niet nudalen is verzekerd. Gekeken dient te worden waar een kanoroute, liefst rondgaand gegraven c.q. ingepast kan worden; hetzelfde geldt voor fiets-, voet en ruiterpaden, voor een toeristisch trein tje, dat evenwel ook ingepast wordt in het regionaal vervoer, door plaatselijk op de daartoe geëigende trajecten, harder te rijden dan vooruit-sukkelen. Kreken en opnieuw ontstane natte gebieden dienen weer ingepast te worden in het landschap o.a. door aanbrengen van struikbeplan ting of gedeelten van oevers. Hengelsport kan in de open lucht gerealiseerd worden, maar ook in half afgezonken opgelegde binnenschepen of ingegraven in akkers; men kan zich dan de moeite van het uitzetten besparen. Er worden geen plannen gemaakt volgens het Principe van Kannekens: Het is maar eens praten. Het Landbouwmuseum wordt sterk uit gebreid en deel van een functionerend landbouwbedrijf waar de hele bedrijfs voering met paardentractie wordt gedaan en/of met de door de tijd achterhaalde machines (over enkele jaren bijvoorbeeld voor WZVL een combine). Overwogen kan worden of er tegelijk een opleidingscentrum gevestigd kan worden waar oude landbouwtechnieken ten be hoeve van andere tot ontwikkeling te brengen gebieden (Walcheren, Schou wen) en de Derde Wereld in stand wor den gehouden en gepractiseerd. Aange zien opgewaardeerde plattelandsgemeen ten - nagenoeg alle Zeeuwse gemeenten derhalve - er geen blijk van gegeven hebben met ruimschaligheid overweg te kunnen, dient het particulier initiatief hierin een grote kans te krijgen. In de streek is nog plaats voor een gering aantal kleine tot middelgrote landbouw bedrijven - op gronden niet van belang voor recreatie of natuurbeheer - alle zon der uitzondering (of hooguit een enkele) gemengde bedrijven, maar het gebruik van kunstmest en bestrijdingsmiddelen zal een randgebeuren zijn. De gemeente zal geen bestrijdingsmiddelen mogen ge bruiken en strooizout alleen als te ver wachten is dat de dooi het blijvend zal laten afweten. Wat de landbouw betreft: er is namelijk weldegelijk behoefte aan aardappelen en uien, aan koolsoorten, groenten en broodgraan, aan eieren, vlees en fruit, maar dan moeten de producten wel kwaliteit hebben en niet alleen massa zoals dat bij de huidige productiemetho den het geval is. Alternatieve landbouw methoden, mits mensvriendelijk, genieten alle prioriteit. In onze visie is er zeker plaats voor een brouwerij waar een (oud?) streekbier (bieren?) gebrouwen wordt. Nagegaan moet worden aan hoeveel trek kende schaapskuddes er behoefte is om het onderhoud van dijken en bermen te verzekeren en waar deze gehuisvest kun nen worden. Gelet op de vele leegstaan de boerenbedrijfsgebouwen zal het laat ste geen probleem zijn. Getracht moet worden in het gebied bij Sint Kruis/Aar denburg enkele heidevelden tot ontwik keling te brengen. Zoals reeds gezegd krij gen de duinen een volledige taak als zee wering met natuurfunctie, daar is geen ruimte voor de recreatie. Enkele strand- gedeelten worden volledig voor het pu bliek afgesloten. Er is geen ruimte voorzien voor vliegveld jes en ulv-veldjes. Gelegenheid voor het bedrijven van lawaaisporten als motor en autocross en het bij de inheemse bevol king zo hoog gewaardeerde trekker-trek dienen zoveel mogelijk te worden ge weerd, maar wellicht is in de polders ten zuiden van Biervliet een en ander te con centreren en goed tegen de omgeving af te schermen. TE HUUR APPÖRTSMENTIN 8UNGÖ10WS VÖCBW! WOHiHÖIH 14

't Duumpje | 1988 | | pagina 16