DRINKPUTTEN OOK VOOR ZWALUWS De Stichting Landschapsverzorging Zee land probeert al enige jaren in onze provincie de drinkputten van een drei gende ondergang te redden, door gratis putten te modderen of zelfs nieuwe te graven: en met succes. Dit jaar zullen zeker ruim 100 stuks gedaan zijn. Bovendien is in samenwer king met Natuur en Milieu- en Faunabe heer vanaf dit najaar een drinkputtenplan opgezet, speciaal voor de boomkikker in het gebied van St. Kruis tot Cadzand- Bad, zodat er nog een heleboel bij zullen komen. De voornaamste reden voor deze akties is het verbeteren van de leef- en voortplantingsomgeving van amfibieën (padden, kikkers en salamanders). Voor mij is er de laatste tijd nog een zeer duidelijke reden bijgekomen, namelijk voor zwaluws! (Boere- en huis-). Het viel me herhaaldelijk op, dat al tijdens het modderen of graven van een put, er al direkt zwaluws over scheerden om insek- ten weg te vangen of te drinken, en, vooral in het vroege seizoen, om slik te halen voor de nestbouw. En zoals met al die dingen, als je erop gaat letten, zie je het steeds vaker! En het is ook weer zo logisch: want waar moeten deze beesten tegenwoordig hun slik nog halen in deze drooggelegde Zeeuwse bodem? (Een interessant artikel over het uitdrogen van Nederland ver scheen onlangs in Natuur en Milieu). Alle regenwater wordt schielijk afgevoerd naar zee, alles is verhard: de wegen, wandelpaden en ook de boerenerven to nen tegenwoordig de saaie aanblik van asfalt of beton. Vroeger, en dan spreek ik nog maar van de jaren vijftig, waren er nog zat grindwegen en klei- of zandwegen en erven, waar nog weken na een flinke regenbui, het water te vinden was, en dus ook de slik! Door die vochtige natte plek ken kreeg je automatisch ook weer meer insekten. De achteruitgang van de zwa luwen zou dus ook wel eens een gevolg kunnen zijn van gebrek aan nestmateriaal én water. Bij de aanleg van putten komt er dus nu nog een speciaal aandachtspunt bij: na melijk zo flauw mogelijke taluds, waarbij bij wisselende waterstanden er slikranden ontstaan, waarvan dan ook weer stelt lopers profiteren. De vogelaars, die regel matig de zwaluwkolonies tellen, (eigen lijk zouden ook de boerezwaluws meege nomen moeten worden, maar dat geeft wellicht problemen, alhoewel het tellen van huiszwaluwnesten met een kijker vanaf de weg nou ook niet zo probleem loos is, vanwege het ongevraagd geloer) zouden voortaan ook eens moeten oplet ten waar ze hun slik vandaan halen, en niet alleen de eigenaar vragen de nesten te sparen, maar hem te vertellen dat water plassen op het erf, of nog beter, een drink put ook van levensbelang zijn. Mogelijk kunnen ze hem overhalen de zwaar ver- lande put, die nu voor schandaal ligt, eens te laten opknappen door onze stichting. Rob heeft mij trouwens al een adres gege ven, waar de put opgeknapt kan worden: wie volgt. Sjaak Herman september 1988. 17

't Duumpje | 1988 | | pagina 19