VOGEL WERKGROEP GIERZWALUW PANNEN BEHEERSWERK GROEDSE DUIN HISTORIESE ATLAS VAN ZEELAND KOMPOST VATEN De vogelwerkgroep heeft afgelopen zo mer de broedaantallen van verschillende vogelsoorten bijgehouden. Voor de kwartel was het weer eens een goed jaar. Er zijn 13 broedgevallen be kend, zonder dat er gericht geïnventari seerd werd. Het echte aantal zal waar schijnlijk veel hoger liggen. Van de roodborsttapuit werden in totaal 14-15 broedparen vastgesteld. De meeste broedgevallen doen zich tegenwoordig in de kuststrook voor. De Biezen, van ouds her een goed gebied voor roodborsttapui- ten werd dit jaar niet gëinventariseerd. De totaalschatting ligt tussen de 15 en 25 paar volgens de vogelwerkgroep. De grauwe gors kwam er erg slecht uit. Er werden maar 3-4 koppels vastgesteld. Een moeilijk (laat) te inventariseren soort zodat het totaalaantal tussen de 5 en 20 geschat wordt. Het winterseizoen staat weer bol van de telaktiviteiten. Op de Zwinpost, gelegen op het hoge duin tussen het Zwin en de Kievittepolder langs het duinpad, wordt op 5 en 19 november nog trekvogels geteld in het kader van de landelijke simultaantelling, dus in ieder geval tot 10 uur 's morgens. Op de volgende teldata wordt geheel West Zeeuws Vlaanderen geteld. Op 13 november alle ganzen, de kieviten en goudplevieren. Op 18 december, 15 janu ari en 12 februari alle ganzen en roof vogels. Heel de streek is in stukken verdeeld die door de verschillende leden van de vogelwerkgroep, meestal in de auto wordt afgestruind. Mensen die dat eens mee willen maken kunnen daarvoor altijd eens iemand van de werkgroep aan schieten. Ook worden de slaapplaatsen van de blauwe kiekendief weer geteld om de veertien dagen. Coordinator van deze telling is Eric Blaakman. Als er sneeuw ligt dan bestaat er weer de mogelijkheid om patrijzen te tellen. De diverse tellers hebben daarvoor hun in- strukties al ontvangen. Henk Castelijns van de Steltkluut stelde voor in 1989 in heel Zeeuws Vlaanderen alle weidegebieden te inventariseren. Ook daarover werden afspraken ge maakt. Zoals bekend voert het Duumpje aktie om de broedgelegenheid van gierzwalu wen te vergroten. Door het renoveren van huizen zijn er steeds minder kiertjes en gaatjes aanwezig in de huizen die door de gierzwaluw gebruikt worden om er in te nestelen. Vandaar dat o.l.v. deheer Prang er speciale dakpannen geplaatst worden bij partikulieren. Die dakpannen zijn zo gemaakt dat er toch een gierzaluw onder kan broeden. Via vooral het Advertentie blad werd er een oproep gedaan om zo'n dakpan op je huis te laten aanbrengen door het Duumpje. De aktie loopt ge smeerd. Prang heeft al 23 aanvragen binnen en noh 8 opties voor andere adressen. Een deel van de pannen werden beschikbaar gesteld door de Hoop uit Temeuzen. Sommige mensen melden zich, maar hun huis bezit een plat dak, dus daar past geen dakpan op. Die mensen worden aange raden nestkasten voor gierzwaluwen te plaatsen. Er betsaan vreselijk veel ver schillende soorten dakpannen, zodat het wel eens problemen geeft om de juiste pan te pakken te krijgen. Maar tot dusverre heeft Prang nog niemand moeten teleur stellen, al moest hij ervoor opzoek naar België. De vogelwerkgroep van de Stelt kluut is van plan de aktie ook in Oost Zeeuws Vlaanderen op touw te zetten. De gierzwaluwpannen worden deze win ter door vrijwilligers van het Duumpje geplaatst. Mensen die ook interesse hebben in zo'n speciale dakpan voor gierzwaluwen kun nen nog steeds kontakt opnemen met de heer Prang: tel. 01171-1454. Dit vooijaar is er weer flink wat werk verzet in de Groedse Duintjes. Er is zelfs zoveel gedaan dat het achterstallig onder houd nu is weggewerkt. Een viertal groepen hebben dat voor elkaar gekregen Het baanlozenprojekt Walcheren-Beve- land heeft riet gemaaid met de maaibalk op 2 en 9 september. Zij hebben in het westelijk deel evenals vorig jaar een stuk weiland gemaaid met de bedoeling hier weer orchideeën terug te krijgen. Een groep van 11 gehandicapten uit Laren heeft van 12 tot 17 september wil genopslag opgeruimd. Een studentenwerkgroep uit Rotterdam heeft als ontgroening hier vies en zwaar werk verricht. 5 8 personen hebben van 14 tot 17 september wilgenstobben uitge zaagd en hooi en riet uit het gebied gedragen. Een groep van 11 personen van de werk groep van kampstafleden van het IVN afdeling Zeeland heeft op 17 en 18 sep tember gemaaid met de zeis en gehooid rond de drinkputten. Het Waterschap heeft de ringdijk ge maaid en gezorgd voor de afvoer van al het riet, hooi en houtafval. En het was me een berg! In goed overleg met het Waterschap is alles van een leien dakje verlopen. Voor degenen die belangstelling hebben voor de beheersresultaten in de Groedse Duin tjes zullen we in december een rondlei ding organiseren (zie aktiviteiten rubiek) oktober 1988 Sjaak Herman Wellicht heeft u onlangs een folder in de bus gekregen waarin de uitgave van de historiese atlas van de provincie Zeeland werd aangekondigd. Dit boek omvat een herdruk van topografiese kaarten van geheel Zeeland van 1870 tot 1930. Het unieke hiervan is dat nu in een atlas alle kaarten van de provincie bij elkaar zijn gebracht. Op deze kaarten staat letterlijk' alles aangegeven hoe het landschap er rond de eeuwwisseling uitzag: erfscheidingen (meidoornhagen, tronken, houtwallen), drinkputten, boerenerven, straten en we gen, watergangen, (beplante)dijken,wei den, boomgaarden en molens. Voor een ieder die belangstelling heeft voor ons landschap vormt de atlas een onmisbaar naslagwerk. Indien u deze atlas bestelt d.m.v. de ingesloten ant woordkaart levert dit de kas van het Duumpje ook een voordeeltje op. Met Frans Gittenberger is overeengekomen dat voor elke via onze vereniging besteld exemplaar er 5 gulden aan het Duumpje wordt overgemaakt. Een extra reden om dit prachtig boek te bestellen, maar wel voor 1-12-1988. De gemeente Aardenburg wil de inwo ners stimuleren een bijdrage te leveren aan het terugdringen van de afvalstroom. Veel van het afval dat nu nog elke week met de vuilniswagen wordt meegegeven kan tot kompost omgezet worden. Groen te-, fruit-, keuken- en tuinafval maakt een belangrijk deel uit van het huishoudelijk afval, ongeveer 50% bij een gemiddeld gezin. Er is berekend dat zo'n gemiddeld gezin 450 kilo organies afval produceert, waarvan ruim 300 kilo in het kompostvat kan worden gegooid en later als volwaar dige bemesting over de tuin gestrooid. De gemeente Aardenburg geeft 50 gulden subsidie bij de aanschaf van een kompost- vat. Daardoor kost zo'n vat nog maar 70 gulden. In samenwerking met de Aarden- burgse firma Daansen werden bij wijze van experiment 25 kompostvaten be schikbaar gesteld. De belangstelling was zo groot dat de 25 niet genoeg waren! Als natuurbeschermingsvereniging jui chen we deze aktie van de gemeente Aar denburg van harte toe. Het is een duide lijk voorbeeld van hoe een gemeente op haar eigen wijze een bijdrage kan leveren aan de oplossing van een belangrijk pro bleem. Vooral ook de voorlichting die met de aktie gepaard gaat maakt duidelijk dat de gemeente erkent dat we er met de kom postvaten alleen nog niet zijn. Een bewust koop gedrag van de burgers kan de afval berg nog verder verminderen. 18

't Duumpje | 1988 | | pagina 20