NESTBOMEN VAN BLAUWE REIGERS OMGEZAAGD! THEMA-AVOND BOMEN bestrijdingsmiddelen met sukses kunnen worden ingezet. Maar daarin schuilt me teen het gevaar van dubbele resistentie. Wanneer men een middel als diuron langdurig gaat gebruiken tegen straatgras dat al resistent is tegen triazinen, dan is de kans groot dat ook resistentie tegen diuron gaat optreden. Op basis van deze gegevens is het ver standig dat niet meer geprobeerd wordt onkruid te bestrijden door louter herbic- den te gebruiken, maar eerder minder te spuiten en de chemiese bestrijding af te wisselen met andere methoden van on- kruidbestrijding, zo eindigt het artikel. De land- en tuinbouw wordt niet alleen met overschotten gekonfronteerd, maar kent ook in toenemende mate milieupro blemen. Het is dan ook toe te juichen dat in Aardenburg een werkgroep vanuit de landbouworganisaties zichzelf de op dracht heeft gegeven te zoeken naar alter natieven en daarbij de milieuproblema tiek niet vergeet. De bomen, waarin de enige 3 reigerparen van West Zeeuwsch-Vlaanderen broed den, zijn deze zomer omgezaagd. De jonge reigers, die in de nesten aanwezig waren, zijn daarbij zeer waarschijnlijk omgekomen. Dat is gekonstateerd door enkele leden, die het bosje bij de Clara- polderkreek bezochten. Het gaat om een ernstige overtreding van de Vogelwet. Tijdens het broeden mogen vogels vol gens deze wet niet gestoord worden. De leden hebben de omgezaagde bomen op de foto vastgelegd. Zelfs dat was als bewijs niet toereikend om de eigenaar van het gebied aan te pakken. De veldpolitie, die van de zaak op de hoogte is gebracht, kan niet optreden als de daders niet op heterdaad betrapt worden. Het is en blijft een zeer treureriswaardige gebeurtenis. Tientallen jaren geleden waren blauwe reigers een gewone verschijning als broed- vogel. Verspreid over de streek waren kolonies te vinden van soms meer dan 100 nesten. Door het gebruik van bestrij dingsmiddelen in de landbouw en het ver dwijnen van nestbomen zijn ze in de jaren zestig uit de streek verdwenen als broed- vogel. Enkele jaren geleden ontdekten we tot onze grote verrassing weer enkele nesten in een bosjes bij de Clarapolder- kreek bij de Pyramide. Elk jaar werden deze broedgevallen gekontroleerd, de enige broedende blauwe reigers werden gekoesterd. Nu hoeft het niet meer. Het omzagen van de nestbomen midden in het broedseizoen is een onbegrijpelijke daad met onnodig vogelleed als resultaat. Op zaterdag 14-1-1989 om 19.30 uur vindt in de verenigingsruimte van de Stelt- kluut in de Walstraat 7 te Temeuzen een thema-avond over bomen in Zeeuws- Vlaanderen plaats. De avond wordt ingeleid met een verhaal over bomen in onze streek. Aan de hand van dia's kunnen bepaalde aspekten worden toegelicht. Na de koffiepauze is het de bedoeling een bomenwerkgroep op te richten voor Zeeuws-Vlaanderen. Door de initiatiefgroep voor deze avond wordt gedacht dat de aktiviteiten van de werkgroep zouden kunnen zijn: het be studeren en beschermen van waardevolle bomen, hun relatie met de omgeving en tevens gaat de aandacht uit naar de padde stoelen, planten, insekten en andere die ren die op en rond bomen te vinden zijn. Op deze avond kan een verdere invulling van doelstelling en aktiviteiten worden uitgewerkt. Iedereen met belangstelling voor bomen is van harte welkom. Lucien Calle 01150-20894 Johan Calle 01150-30693 20

't Duumpje | 1988 | | pagina 22