Dames en heren, Dames en heren, 411 vb1 lingen aan de gang zijn die negatieve ge volgen hebben voor de vogelstand en dat daar dus iets aan gedaan moet worden willen we de betekenis van Zeeuws- Vlaanderen voor vogels, nationaal dan wel internationaal niet verloren laten gaan. Het is dan ook niet zomaar dat we vandaag speciaal Dhr. Oomen hebben uitgenodigd om het eerste exemplaar in ontvangst te nemen. Dhr. Oomen is direk- teur landbouw, natuur en openluchtrecre atie van het ministerie van landbouw en visserij in Zeeland. Onze hoop is geves tigd op de overheid. Zij namelijk heeft de mogelijkheid om via een voorwaarden scheppend beleid allerlei handvaten aan te reiken die van belang zijn of kunnen zijn voor een goede bescherming en een goed beheer van onze natuurwaarden. Zoals gezegd richten we ons vandaag speciaal op vogels. In het boek is een apart hoofd stuk geweid aan deze problematiek, met als titel "Vogels beschermen in Zeeuws- Vlaanderen". Hierin wordt geannaliseerd wat op dit moment de voornaamste knel punten zijn en er wordt aangegeven hoe hierin verandering is te brengen. Ik heb er een aantal belangrijke zaken uitgelicht, met name die zaken waarbij de overheid, en dan kijk ik met een schuin oog naat dhr. Oomen, een belangrijke rol zou kunnen spelen. We zitten hier vandaag in de Grutto-zaal met uitzicht over de Westerschelde. Wat kan er meer toepasselijk zijn dan te beginnen juist bij diezelfde Westerschel de. De Westerschelde vormt als onder deel van het Deltagebied een van de belangrijkste Wetlands van Europa. Het is een estuarium dat van nature zeer pro- duktief is en het heeft een bijzonder stra tegische waarde met betrekking tot vo gels. De Westerschelde vormt voor 100- duizenden vogels een essentiele tussen stap in het hele systeem van trekroutes waarbij sommige soorten soms meer dan dat de natuurwaarden van de Wester schelde dermate belangrijk zijn dat deze funktie een prominente plaats in dient te nationaal belangrijk wetland voldaan. In dat licht bezien is de Westerschelde dus duidelijk meer dan alleen een vaarweg naar Antwerpen. U weet, de Wester schelde staat nogal eens in de belang stelling, maar vaak is dat niet direkt op een positieve manier. Vooral de waterver ontreiniging tast de natuurwaarden van de Westerschelde sterk aan. En de op grote schaal uitgevoerde baggerwerk- zaamheden veroorzaken een onaccepta bele bron van verontreiniging zodra de baggerspecie wordt teruggestort. Het ver diepen van de vaargeul veroorzaakt af slag van slik en schorranden doordat de stroomsnelheid toeneemt. Daarnaast moet u zich realiseren dat voorde duizen den vogels die op de slikken en schorren fourageren, overtijen of broeden, rusteen absolute noodzaak is. Wat dit betreft wil ik er ook de hele Noorzeekust bij betrek ken tot en met het Zwin waar heel duide lijk een conflict aanwezig is met de recre atie. Ook op een aantal plaatsen in of langs de Westerschelde is dit het geval, denkt u aan de Hoge Platen, een uiterst belangrijk broedgebied, en denkt u aan de Zandplaat bij Paulinaschor, waar een broedgebied van Dwergstem en Strand- plevier verloren is gegaan door versto ring. Een laatste probleem wat ik voor het Westerschelde gebied wil noemen is de jacht. Nog steeds vindtjacht plaats vanuit bootjes op het water en in Saeftinghe. Dit staat in schril contrast met de grote vogel waarden in het gebied. In 1987 nog werd de jacht vanaf het water nogmaals ver lengd. We zien hierin een glasharde ont kenning van de natuurwaarden in de Westerschelde. Gelukkig zijn er verschillende mogelijk heden om aan al deze zaken een gunstige wending te geven. Voor het Westerschelde gebied is een be leidsplan in voorbereiding. Hierin wordt het beleid van diverse overheidsniveaus op elkaar afgestemd. Wij zijn van mening dat e natuurwaarden van de Westerschel de dermate belangrijk zijn dat deze funk tie een prominente plaats in dient te nemen in het beleidsplan. Vanzelfspre kend dient dit beleidsplan een visie te presenteren hoe de waterverontreiniging kan worden teruggedrongen, maar ook kan worden aangegeven hoe verstoring van vogelrijke gebieden kan worden te gengegaan. Wij vinden het onbegrijpelijk dat de dienst Natuur, Milieu en Faunabe- heer van het Ministerie in 1987 nog heeft geadviseerd om de jacht nogmaals te ver lengen, in afwachting van het beleidsplan. Ons insziens dient juist op deze plaats een absoluut nee te klinken, en het is de taak van de rijksoverheid, in dit geval de direktie Landbouw, Natuur en Open luchtrecreatie, om er voor te zorgen dat de jacht, welke geen enkele beheersdoel stelling dient, welke bovendien niet kon- troleerbaar is en welke geen enkel econo misch belang dient, op zo'n kort moge lijke termijn wordt beëindigd. Maar het Ministerie heeft nog meer mo gelijkheden om de natuurwaarden van de Westerschelde en de Noordzeekust veilig te stellen. Ondanks het feit dat voor meer dan 20 vogelsoorten aan de norm voor internationaal belangrijk wetland vol doet, is de Westerschelde nog steeds niet bij de Wetlandconventie van Ramsar aangemeld. De Wetland-status behoort de Westerschelde toe en biedt garanties dat verstandig met vogelwaarden in het gebied wordt omgesprongen. De natuurwaarden in de Westerschelde zouden een nog betere positie verkrijgen waneer het gebied wordt aangewezen in het kader van de Natuurbeschermings wet. In het Westerschelde-gebied zijn verschillende ontwikkelingen gaande die een aanwijzing rechtvaardigen, zoals de verdiepingsproblematiek, nieuwe plan nen voor zeehavenuitbreiding bij Temeu- zen, enz. Een aanwijzing tot Beschermd Natuurmonument geeft tevens de moge lijkheid om via een beheersplan aan te geven hoe de natuurwaarden beschermd moeten worden, hoe ze hersteld kunnen worden en zelfs hoe ze verbeterd kunnen worden. Ook de problematiek die in en rond het Zwin speelt maakt een aanwij zing in het kader van de Natuurbescher mingswet meer dan terecht. niet alleen buitendijks zijn er een aantal knelpunten, ook binnendijks zijn er een aantal ontwikkelingen gaande die zorgen baren. U begrijpt natuurlijk dat ik die pro blematiek hier slechts zijdelings kan aan tippen, dat gold trouwens ook voor de Westerschelde. Binnendijks zijn het vooral de kreken en de vochtige weilan- .„.WVu*/..««ownj'C ,UW f ui oï'W Vm Uï« 111 .1,. mrrtK'H"-1, ,i.,n ÜV «aw» »cii#Ru- ..nUri iow*-wo -{y'-\JJivniW NVtrlUW" W»»'" will V" oBiii ~Z. Vuniw« "7 jdüuf"* hu*'*:' untilwuutWP u"vuV•u^»n^,v""pl,,

't Duumpje | 1988 | | pagina 6