BERICHTEN JACHT WESTER- SCHELDE. VOGELS ROND BRESKENS BOERENBROOD PLAN De jacht op vogels vanaf het water op de Westerschelde moet in maart niet meer verlengd worden. Dat heeft het Duumpje samen met andere natuurbeschermings organisaties in een brief gevraagd aan de Dienst der Domeinen. Domeinen ver leent het jachtkontrakt en daarbij wordt ze geadviseerd door de direktie Natuur, Mil ieu en Faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij. Vandaar dat een zelfde brief naar deze dienst werd ver stuurd. Het Duumpje staat op het standpunt dat de vogelwaarde van de Westerschelde niet toestaat, dat er nog voor het plezier op deze vogels wordt gejaagd. Het gaat uit eindelijk om vogels die op geen enkele manier schade berokkenen. In de Avifauna is het belang voor vogels van de Westerschelde nog eens indrin gend beschreven door Eric Marteijn. Hij merkt op dat grote waterrijke gebieden zo als de Westerschelde als gemeenschappe lijk kenmerk hebben, dat er een grote sa menhang bestaat tussen deze grote gebie den, die vaak over de landsgrenzen heen gaat. Elk gebied afzonderlijk is vaak een schakel in een veel grotere keten en het behoud ervan is bepalend voor de instand houding van de funktie van andere gebie den in de keten. Om tot een objektieve beoordeling van het internationale belang te komen is een aantal kriteria opgesteld. Kort samengevat geldt dat een gebied in ternationaal belangrijk wordt genoemd voor watervogels als er meer dan 1% van de populatiegrootte van een vogelsoort broedt of als de gemiddelde seizoens maxima van pleisterende, niet broedende vogels over minimaal 5 jaar meer dan 1 van de populatiegrootte van een soort be draagt. De Westerschelde voldoet voor meer dan 20 vogelsoorten aan deze inter nationale norm. Enkele soorten, zoals de kol-, riet, en grauwe gans, smient, pijl staart, strand en zilverplevier en drieteen- strandloper overschrijden deze norm ruimschoots. Ook voor broedvogelsoor- ten als dwergstem, visdief en kluut wordt de 1% norm overschreden. De uitspraak dat de Westerschelde een internationaal belangrijk watervogelgebied is, is dus bo ven alle twijfel verheven. Gezien onze in ternationale verantwoordelijkheid voor deze vogels is het niet toelaatbaar dat enkelingen plezier beleven aan het jagen, veijagen en verstoren van deze vogels. Veel vogelaars kennen de taferelen vanja gers die vanuit een boot rond de Hooge Platen jagen. Gezien het feit dat vaak bui tenlandse jagers aanwezig zijn zal het nie mand verbazen dat werd gekonstateerd dat er ook op beschermde vogels werd ge schoten zoals tureluurs en bonte strand- lopers. De vogelaantallen in de Westerschelde doen nauwelijks onder voor die in de Oos- terschelde. In het beleidsplan voor de Oosterschelde is opgenomen dat er alleen sprake mag zijn van jacht als er schade op treedt. Bedoeld wordt, als bv. konijnen de dijken ondermijnen. Een dergelijk beleid is ook voor de Westerschelde gewenst. Vandaar dat in de zelfde brief bij N.M.F. en Domeinen is aangedrongen op een zelfde passage in het beleidsplan Wester schelde, dat nu in procedure is. Vooral N.M.F. heeft een belangrijke vinger in de pap bij de opstelling hiervan en alle ogen zijn dan ook op dit consulentschap gericht. Vogels rond het sportpark de Baersande Breskens. Er zitten veel vinken. Die zie je in deze tijd veel. De groenlingen trekken weg, als het een strenge winter is. De kramsvogels die daar zitten worden soms gepakt door een sperwer. Laatst zaten er nog sijsjes maar die zijn nu al weggetrok ken. Er zitten ook koperwieken. Ze flui ten heel mooi. Van de zomer heeft er een tuinfluiter gebroed, maar kwajongens hebben het nest uitgehaald. Dat is jammer. Er hebben ook 2 putters en 4 groenlingen gebroed. Er zitten nu zo'n 40 groenlingen, 15 putters en 20 vinken. Soorten vogels gezien rond het sportpark de Baersande gedurende 3 weken: op 24 december 600 goudplevieren, 28 decem ber 2000 kolganzen, 4 sijsjes, 1 sperwer en 18 tafeleenden. Op 2 januari o.a. 2 bergeenden, 3 winterkoninkjes en op 6 ja nuari 3 fraters. Op 11 januari weer een sperwer, 30 kramsvogels en 2 koper wieken. Eddie Vader en Martin De Poorter. 11 jaar. De gemeente Aardenburg loopt voorop als het gaat om het zoeken van oplossing en voor milieuproblemen. Eerst waren er de kompostvaten, nu is er het boeren broodplan. De diverse politieke partijen in Aardenburg hebben in eerste instantie positief gereageerd op het boerenbrood plan van Schelte van Jelgershuis. Zijn Biologisch Boeren Broodprojekt Aarden burg, afgekort B3-PA, houdt in, dat er brood gebakken wordt van tarwe dat zonder chemische middelen wordt ge teeld. Gerard Baecke is bereid de biolo gische tarwe te kweken en bakker Tom Henry bakt vervolgens het brood van eigen bodem. Van Jelgerhuis vroeg aan het gemeentebestuur een garantiesubsidie in geval de hectare opbrengst van de bio logisch geteelde tarwe lager uitvalt. Het plan van van Jelgerhuis is een Aar- denburgse variant op het Boerenbrood plan dat door het Zeeuws Agrarisch Jon geren Kontakt (ZAJK) in december vorig jaar werd gepresenteerd. Het uitgangs punt van het plan is tweeledig: een bijdra ge leveren aan een gezond milieu en de inkomenspositie van de boeren op peil houden. Tarwe is één van de belangrijk ste produkten van de boer. Maar vooral ook de prijs van tarwe is enorm gedaald en het ziet er naar uit dat de prijs nog verder zal dalen. Door de consument een kwartje meer voor het brood te vragen dat gebak ken is van tarwemeel dat zonder bestrij dingsmiddelen is geteeld, kan de inko menspositie van de boer op niveau blij ven en blijft het milieu gespaard. Zoals ge zegd mag er bij de teelt géén bestrijdings middelen gebruikt worden en moet de be mesting met organische mest, kippen mest gebeuren. Het ZAJK heeft het plan helemaal doorgerekend en voorgelegd aan vertegenwoordigers van landbouw schap, milieuorganisaties en consumen- ten-kontakt. Behoudens enkele kanteke ningen was iedereen zeer positief over het initiatief. Mogelijk dat het boerenbroodplan voor het eerst in Aardenburg van de grond komt. Na een aanvankelijk enthousiasme zijn er bij enkele politieke partijen beden kingen gerezen tegen de aanvraag om een garantiesubsidie. Het is ook de vraag of de garantie subsidie nodig is als er in de win kel een kwartje meer voor wordt betaald. De konsument zal moeten tonen of een ge zond milieu hen iets waard is. Maar één ding is zeker. Het plan verdient alle steun. En brede steun, maar ook voorlich ting zal heel belangrijk zijn voor het wel slagen van dit projekt. 16

't Duumpje | 1988 | | pagina 18