gevaarlijke reizen minder blubber kieskeurig pas op de stoep wat kunt u doen? s den, zijn fnuikend voor het insektenbe- stand. In de derde wereld landen worden op grote schaal vergiften gebruikt die in onze westerse wereld al jaren verboden zijn- Een tweede grote bedreiging voor de huiszwaluw is de ontbossing in de gor del van de Sahel-landen. Hierdoor droogt deze streek steeds verder uit met alle gevolgen vandien voor mens en dier. Veel trekvogels blijken de oversteek over de steeds verder oprukkende woes tijn niet meer te kunnen halen. Voeg hierbij de ongebreidelde jacht op trekvo gels in de landen rond de Middellandse- Zee en het wordt duidelijk dat de half jaarlijkse reis voor veel vogels een groot risico inhoudt. De huiszwaluw heeft, om bouwstof voor zijn nest te vinden, behoefte aan modde rige plekjes, zoals langs een plas, een vij ver of een sloot soms te vinden zijn. Nederlanders zijn in hun properheid echter geneigd watertjes te kanaliseren en slikkige oevers van een keurige be schoeiing te voorzien. De ijverige nes tenbouwers kunnen dus steeds moeilij ker aan goed nestmateriaal komen. Vooral op de zandgronden speelt dit probleem, door de dalende grondwater stand die bijna overal optreedt. Soms nemen de zwaluwen dan genoegen met minder stevig materiaal, zodat halver wege het broedseizoen het nest zo sterk uitdroogt dat het naar beneden valt. Dat dit een belangrijke oorzaak van de ach teruitgang is blijkt uit het feit dat op de kleigronden de aantallen veel minder snel afnemen dan op de zandgronden. Kennelijk kan de huiszwaluw in de klei gebieden gemakkelijker aan goed nest materiaal komen. Nieuwbouwhuizen hebben steeds min der vaak overstekende dakgedeelten waaronder de huiszwaluw zo graag nes telt. Tevens bleek uit onderzoek dat de ze vogels een sterke voorkeur hebben voor wit-geverfde houten daklijsten. Huizen, die jaren achtereen huiszwa luwnesten heibergden, bleken na een 'bruine verfbeurt' door de dieren geme den te worden. Dit heeft waarschijnlijk te maken met het feit dat witte daklijs ten de zonnewarmte beter terugkaatsen, zodat het nest minder snel kan uitdro gen. Sommige mensen blijken niet te waarde ren het vogelleven van zo nabij te mogen meemaken. In de periode dat de jongen in het nest zo groot zijn dat ze zo nu en dan eens buiten kijken ontstaan vaak problemen. Om de binnenkant van hun nest leefbaar te houden gaan de jongen logischerwijs hun poepjes buiten de deur doen. Deze gewoonte wordt soms ech ter hun dood als de huiseigenaar zich ergert aan de witte plekken op de stoep onder het nest Een bezem of lange stok dient dan om het nest met jongen en al van de dakgoot af te stoten, waarna deze een jammerlijke hongerdood sterven. Vader en moeder huiszwaluw zijn dan hun kinders kwijt en zijn eigenlijk voor Piet Snot uit Afrika komen vliegen. Ge lukkig zien steeds meer mensen in dat ze juist trots moeten zijn op hun huiszwa luwnest aan hun gevel geschikte dakranden aan de onderzijde wit laten of wit maken. bewoonde nesten nooit verwijderen,e: ventuele poepoverlast is te voorkomen door een plankje onder het nest te mon teren. Een emmer water en een bezem doen op de stoep trouwens ook wonde ren. de bewoonde nesten met rust laten, dus niet erbij klimmen of erin kijken. stel schilderwerk aan dakgoten e.d. uit tot na het broedseizoen (september) of doe het in het vroege vooijaar. waar reeds bewoonde nesten aanwezig zijn kunt u eventueel klei of leem neer leggen, bijvoorbeeld bij vijvers in par ken of grote tuinen of op pl atte daken waarop regelmatig water blijft staan. kunstnesten van beton ophangen op daarvoor geschikte plaatsen. als u huiszwaluwnesten heeft, laat ze dan gewoon zitten, wees er trots op en geniet van het vrolijke schouwspel dat de aan- en afvliegende vogels u zo dicht bij huis bieden.

't Duumpje | 1989 | | pagina 10