RECENSIE AKTIE VOOR VLINDERS VLINDERTUIN met twee steeds terugkerende thema's. In de eerste plaats de oorzaken van achteruitgang en huidige -vaak misera bele - kondities van een landschap. Op de tweede plaats de mogelijkheden om herstel van de typische vlinderfauna te bewerkstelligen. Zo vlinderen we van natuurlijk landschap als de duinen naar steeds sterker door de mens gemaakte en beïnvloede 'biotooptypen' als steden en dorpen. 'Aktie voor vlinders' kunt u op verschil lende manieren gebruiken: Als een aantrekkelijk plaatjesboek met onderschriften die elke illustratie in een ekologische of ethologische context plaatsen; als een encyclopedie om in een verloren moment ergens open te slaan. In omka derde stukken tekst staat dan iets over bijvoorbeeld de eigenaardige levenswij ze van één bepaalde soort, de rol van mi micry of de vlinderfauna van een heel bijzonder biotoop als het rivierdalbos; of als het boek dat een goed inzicht geeft in de ekologie van onze vlinders en dat tegen de achteruitgang van deze wonder schone dieren in het landschap, reëele mogelijkheden voor hetstel geeft. Marcel Rekers. Steek de loftrompet voor wat wel het pa radepaardje van de vlinderstichting ge noemd mag worden. In 1989, het 'Jaar van de vlinders' wordt met het boek 'AKTIE VOOR VLINDERS'- de snel ach teruit hollende dagvlinderstand aan de kaak gesteld. Deze op zich trieste vast stelling heeft de samenstellers niet kun nen weerhouden een voor het oog zeer aantrekkelijk, leesbaar, leerzaam en vol ledig werk af te leveren. Het boek begint met een algemene inlei ding. Verschillen tussen dag- en nacht vlinders, de gedaantewisseling, voort plantingsgedrag, fysiologische levens voorwaarden, oriëntering op vegetatie- strukturen en overwinteringsstrategiën zijn zaken die de revue passeren. De inleiding eindigt met een korte schets van de problematiek rond het voortbe staan van de vlinders en wat wij er aan moeten doen. In de volgende hoofdstukken is het boek te beschouwen als een op de Nederland se/Vlaamse situatie toegespitst versie van dat soortenbeschermingsplan. Elk hoofdstuk behandelt een biotooptype 'Aktie voor vlinders'. Zo kunnen we ze redden. Door Jozef Blab, Thomas Ruckstuhl, Thomas Esche, Rudi Holzberger en Jan van der Made. 362 pagina's. Uitgave: Vlindersichting in Wageningen, WNF Zeist en M&P Boeken in Weert. Winkelprijs: f 60,-. In de Vlindertuin te Knokke-Heist kan men ook dit jaar voor de 4e maal genie ten van zowat 350 vrij rondvliegende tropische vlinders, die behoren tot 30 verschillende soorten. Er kan gewan deld worden temidden van tropische bloemen, langs watervalletjes en vijvers, terwijl de vele exotische vlinders ge woon rondvliegen. Deze bontgekleurde insekten voelen zich thuis in deze vochti ge en warmtropische atmosfeer van on geveer 26 tot 30 graden en een lucht vochtigheid van 80 tot 98%. Dit kli maat wordt automatisch in stand ge houden door een komputer. Zoals de vorige jaren kan men in de kweekkasten getuige zijn van het uit de pop kruipen van vlindersoorten afkom stig uit Zuid-Oost Azië, Zuid-Amerika en Afrika. Uit deze mooi gekleurde pop pen, gekweekt in kweekserres op het Britse kanaaleiland Guernsey, komen vlinders behorend tot de 7 belangrijkste vlinderfamilies. Er wordt getracht om naast konstant aanwezige soorten zoals de Uilenvlinder, Monarch, Atlasvlin der, Koninginnepage een zo groot moge lijk assortiment vlinders te hebben gedu rende het gehele seizoen. Men kan er al wandelend of gezeten op de zitbankjes parende vlinders waarnemen of zien hoe een wijfje eieren legt op de planten die tot voedsel van de rups kunnen dienen. Uit deze eieren komen na verloop van tijd kleine vraatzuchtige rupsjes die zich na verschillende vervellingen terug tot pop zullen omvormen. Op die manier kan men in de Vlindertuin de natuurlijke le venscyclus van deze insekten observe ren. Om dit proces niet te verstoren is men verplicht schadelijke insekten op een biologische manier aan te pakken: Kwartels zorgen voor het wegpikken van ongewenst ongedierte en spinnen en sluipwespen worden ingezet tegen witte vlieg. De Vlindertuin is gelegen aan de Bron laan 14 te Knokke-Heist. De tuin is elke dag open van lOtot 17.30 uur en dit nog tot 15 oktober. De toegangsprijs is 100 Bfr voor volwassenen en 50 Bfr voor een kind tot 12 jaar. 1 2

't Duumpje | 1989 | | pagina 14