hoe nu verder? onderzoek ■y werkstelligere Voorde lange termijn zijn de perspektieven zeker niet ongunstig. Herstel van de zeehondenstand in de Waddenzee en sanering van de milieu verontreiniging van de Rijn, Schelde en Noordzee spelen daarbij een belangrijke rol. Op dit moment zijn er met betrekking tot het herstel van de zeehondenstand in de Zeeuwse Wateren nog enkele belangrij ke vragen. Namelijk de volgende: - Is de aanname juist dat de massale sterfte als gevolg van de hondenziekte een eenmalig gebeuren is? - Zijn de omstandigheden in de Zeeuwse Wateren zodanig dat een herstel van de zeehondenstand mogelijk is? - Hoe zullen gerevalideerde dieren zich gedragen, nadat zij in de Zeeuwse Wate ren zijn teruggezet? De vraag naar de juistheid van de aanna men rondom herhaald optreden van de hondenziekte bij de zeehond valt op dit moment niet te beantwoorden. Hiervoor zullen de ervaringen van deze zomer moeten worden afgewacht en het onder zoek dat gaande is. De milieuomstandigheden in de Zeeuw se Wateren is zodanig, dat er voorlopig nog sprake zal zijn van een verlaagde re- produktie. De situatie onderscheidt zich in dit opzicht niet van het westelijk deel van de Waddenzee. Op termijn is er ech ter hoop op verbetering. Daarnaast heb ben de ontwikkelingen in de eerste helft van de jaren tachtig in de Waddenzee ge leerd dat een goed beheer (rustgebieden, voorkomen sterfte door bv. het plaatsen van keerwanden in visfuiken, revalidatie) deze verminderde reproduk- tie kan kompenseren en een herstel mo gelijk maakt. Onder andere in het kader van de aanwijzing van de Oosterschelde tot Beschermd Natuurmonument Daar tegen zijn de laatste maanden ten on rechte nogal wat bezwaren ingebracht van rekreatiekant. Juist door een aan wijzing in het kader van de NB-wet is er de mogelijkheid om een dergelijk zeehondenbeheer te realiseren. Het perspektief voor de Westerschelde is minder gunstig. Hier is het terugdringen van de waterverontreiniging een eerste vereiste voordat er van een gezonde leef wereld voor zeehonden sprake kan zijn. Jammer eigenlijk, omdat vroeger de Westerschelde, en dan met name de Hoge Platen tot de beste zeehonden plekjes van de Delta behoorde. Belangrijke vraag die rest is hoe de te ruggezette zeehonden zich in de Zeeuwse Wateren zullen gedragen. Tot op heden zijn er op dit punt alleen maar ervaringen opgedaan in de Waddenzee. Dit gebied heeft een geheel andere schaal en intensiteit van menselijk ge bruik dan de zeehondengebieden in de Zeeuwse Wateren. Het ligt dan ook voor de hand om, voordat er besloten wordt tot het terugzetten van alle jonge zeehon den die ook in Zeeland gevonden zijn, eerst een onderzoek uit te voeren naar het gedrag van gerevalideerde dieren in de Zeeuwse Wateren. Dit kan het best gebeuren aan de hand van een terugzet experiment, waarbij de dieren geduren de een aantal maanden met behulp van zenders worden gevolgd. Om inzicht te verkrijgen in het gedrag en de overlevingskansen van teruggezette zeehonden in de Zeeuwse Wateren wordt er deze zomer een experiment op praktijkschaal uitgevoerd. Daarvoor zijn in maart vijf dieren uit de zeehon- dencreche van Pieterburen teruggezet in de Oosterschelde. Het gaat hier om een samenwerkingsprojekt van de Stichting Zeehondencreche Pieterburen, de Di- rektie Natuur, Milieu en Faunabeheer en het Rijksinstituut voor Natuurbe heer). De dieren zijn voorzien van een zender. De reaktie van de dieren op een zender is eerst gedurende twee weken in gevan genschap gevolgd. Daarbij kon tevens de werking van de zenders worden ge- kontroleerd, alsmede de elektronische dataopslag en -verwerking. Er is een permanente registratiepost geinstalleerd in het Topshuis op Neeltje Jans. Daarnaast zijn twee mobiele ont vangsteenheden beschikbaar. Een ervan is geinstalleerd op de boot van NMF in de Oosterschelde. De andere ontvanger wordt vanaf de wal gebruikt. Vooral de eerste twee maanden worden de zeehon den intensief gevolgd. Van de vijf zee honden was er al snel één zoek. Niet veel later bleek de zeehond verdronken te zijn in de netten van een vissersboot voor dekust van Katwijk. Deze zeehond had dus snel de Oosterschelde verlaten en was blijkbaar terug op weg naar de Wad denzee. De andere vier zeehonden voe len zich blijkbaar goed thuis in de Oos terschelde. Ze hebben zich aangesloten bij de andere zeehonden uit dit gebied. De zeehonden kunnen gevolgd worden totdat ze de zenders verliezen tijdens de verharing. Dit gebeurt tijdens de zomer maanden. Met spanning worden de resultaten afge wacht. Hieruit zal moeten blijken of het terugzetten van nog meer zeehonden zin heeft of niet Ook kan het onderzoek aantonen dat bepaalde maatregelen voor de zeehonden nodig zijn, zoals het instellen van rustgebieden. De resulta ten worden met spanning tegemoet gezien. Aantallen gevonden zeehonden in de Zeeuwse Wateren. aantal gevonden dode aantal gevonden en zieke dieren ouder Jaar 'huilers' dan een half jaar 1981 - 2 1982 - 3 1983 1984 - 3 2 3 1985 2 9 1987 10 3 1988 12 5 14

't Duumpje | 1989 | | pagina 16