BERICHTEN *r UITGAVE OVER AANTASTIN GEN VAN BO MEN EN STRUI KEN. ZWIN NIEUWS HET SCHOR VAN NUMMER EEN ffMI"r^1 het Vogeljaar reageerden afwijzend op het verzoek van Vogelbescherming, meestal omdat zij het beleid van de minister wilden volgen. De gemeenten in West Zeeuws Vlaan deren hebben nog niet gereageerd op de brief van Vogelbescherming zoals uit het overzichtskaartje blijkt In mei ontvingen alle gemeenten een tweede brief van Vogelbescherming, waarin het voorlopige resultaat van de aktie werd bekend gemaakt. De gemeen ten die de jacht op de 11 soorten sloten, kregen als blijk van waardering een gra tis lidmaatschap van Vogelbescherming aangeboden. De gemeenten die afwij zend reageerden werd verzocht het standpunt opnieuw te overwegen. De gemeenten die nog geen beslissing had den genomen werd verzocht het voor beeld van de 151 vogel vriendelijke ge meenten te volgen. Situatie 30-4-1989 Onder de titel 'Aantastingen van bomen en struiken in Zeeuws Vlaanderen' werd op de laatste ledenvergadering van het Duumpje een verslag gepresenterd door Johan en Lucien Calle namens de bo- menwerkgroep Zeeuws Vlaanderen. De gebroeders Calle hebben praktisch heel Zeeuws Vlaanderen afgestroopt op zoek naar alle mogelijke aantastingen op bomen en struiken. Hier is werkelijk pio nierswerk verricht Op deze manier is er nog door geen enkele instantie onder zoek verricht. Het is ook geen kleinig heid geweest om alle waarnemingen te rangschikken in een viertal groepen, te weten: insekten en mijten; parasitaire zwammen; restgroepen van zwammen; schimmels en bacteriën. De gegevens worden in overzichtelijke tabellen gepresenteerd. Een dergelijk verslag mag zeker niet ontbreken in de dokumentatiekast van gemeentewerken, waterschappen, groenvoorzieners en ge- interesseerde partikulieren. Ukunt het verslag bestellen door ƒ4,50 (thuis bezorgd in Zeeuws Vlaanderen) of 6,25 (per post bezorgd) over te maken op gironummer 4335785 of banknummer 369516338 Rabobank Oostburg, t.n.v. het Duumpje, Sint Kruis onder vermelding van 'Aantastingen'. Sjaak Herman. Sedert enkele jaren reeds gebruiken de ooievaars steeds minder de speciaal aangebrachte karrewielen als nestbasis. Steeds meer worden de nesten gebouwd in de top van een zeeden. Er hebben 11 paar ooievaar gebroed. Door het zeer zachte weer is de broed- periode in het Zwin heel vroeg begon nen. Ook de oehoe's broeden weer met 2 paar in het park. In de Zwinschorre hebben de kokmeeuwen de broedkolo- nies weer al verlaten. Ook de zwartkop meeuwen hebben er weer gebroed. Maart en april zijn een uistekende perio de om de terugkeer van onze zomergas ten te observeren. Die keren dan terug uit hun overwinteringsplaatsen, ergens in Afrika. In het Zwin noteerden we de volgende eerste data: gele kwikstaart op 26 maart; tapuit op 28 maart; boere-en oeverzwaluw op 27 maart; fitis en zwartkop op 26 maart. Elke avond zoeken honderden wulpen een slaapplaats op in het Zwin. Op 5 maart noteerden we de eerste regenwulp van het vooijaar. Deze soort is een echte doortrekker bij ons. Hij broedt in Scan dinavië en overwintert in Afrika. De doortrek in het vooijaar gebeurt vooral van half april tot half mei. Enkele zeldzame waarnemingen: 2 bolq'es op 19 februari en 5 maart; 40 ijsgorzen op 21 februari; 2 boomleeuwerikken op 4 maart. De Conservator, Guido Burggraeve. Het schor van Nummer Een is een mooi gebied. Er komen weidevogels en wad vogels voor. Die weidevogels hun nes ten worden vaak vertrapt door paarden of mensen, maar het ergste is dat er men sen op motors en bromfietsen door het schor rijden. De dieren worden dan ver stoord. Die weidevogels hebben het daarom erg moeilijk, zoals de kievit, de tureluur, grutto, graspieper, veldleeuwe rik, bruine kiekendief, scholekster en de kluut. De wadvogels worden ook bedreigd door het afval van mensen en schepen. De scholeksters zijn er erg talrijk. De middelste zaagbekken zitten er niet al tijd, want soms zitten ze voor de Hooge Platen. De futen zitten soms wel eens onder de olie. Ze gaan dan vaak dood. In de winter wordt er wel eens een rood- keelduiker gezien. Daarom worden er iedere maand waterwildtellingen ge daan. Er wordt een enkele keer een groenpootruiter gezien. En in de zomer worden er veel sterns gezien. Het schor wordt bij springtij overspoeld, dan komt er allerlei troep in het schor. Daarom zouden er eigenlijk mensen moeten zijn die toezicht hielden en het netjes op ruimden. Martin de Poorter (11 jaar). Het tijdschrift 'Het Vogel- ■Wvvv 'aar' verschijnt zes maal per jaar en houdt haar le- zers reeds 36 jaar op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op het gebied van vogelstudie en vo gelbescherming. 'Het Vogeljaar' wordt als het meest informatieve vogeltijdschrift in de Benelux beschouwd. Omdat het geen commercieel blad is kan de abonnementsprijs uiterst laag gehouden worden. Door overmaking van f 22,50 op post banknummer 964 472 ten name van pen ningmeester 'Het Vogeljaar', Laan van Altena 30, 2613 AJ Delft, onder vermel ding 'nieuw abonnee' ontvangt u als wel komstgeschenk onze nieuwe veertien daagse Vogelkalender, waarvan u na ge bruik een vogelboekje overhoudt. 17

't Duumpje | 1989 | | pagina 19