V NATUURGEBIEDEN IN SLUIS AL JAREN ONBESCHERMD. bestemmingsplan De natuurgebieden in de gemeente Sluis zijn al jarenlang onbeschermd. Het bestemmingsplan buiten gebied van deze gemeente kent géén aanlegvergunningen stelsel. Dat komt omdat de Raad van State bij de Kroonbehandeling hieraan haar goedkeuring heeft onthouden. Aandrang van het Duumpje op formele en informele momenten om het bestemmingsplan op dit punt aan te passen of via een voorbe- reidingsbesluit een tijdelijke oplossing te treffen werden door het gemeentebestuur naast zich neer ge legd. Een onverkwikkelijke zaak. Aantastingen van natuurgebieden in deze gemeente kunnen zodoende niet aangepakt worden. Het bestemmingsplan Buitengebied vormt eigenlijk de basis voor een goede bescherming van de natuurwaarden in een gemeente. In dit plan wordt aan alle terreinen een bestemming gegeven. Af hankelijk van de manier waarop het ge bied gebruikt wordt, bv. door de land bouw, als woon-, industrie- of als zo merwoningenbestemming. Duidelijke natuurgebieden zoals het Zwin, kreken en dijken krijgen natuurlijk een natuur- bestemming. Maar er zijn ook gebieden in agrarisch gebruik, die belangrijke na tuurwaarden bezitten, zoals lage weilan den langs kreken, de wallen van Retran- chement en Sluis. Om de mogelijke kon- flikten die er bestaan tussen de landbouw en de natuurfunktie eerlijk te regelen wordt er aan deze gebieden een dubbel bestemming gegeven, zoals 'a- grarisch gebied met natuur- en land schapswaarden'. Aan zo'n bestemming, maar ook aan een natuurbestemming, wordt een zogenaamd 'aanleg vergun ningenstelsel' gekoppeld. Daarin is op genomen welke aktiviteiten wel en niet mogen plaatsvinden om de natuurwaar den niet al te veel te schaden. Die moge lijk voor de natuur schadelijke aktivitei ten mogen alleen maar uitgevoerd worden als er eerst een vergunning door B&W wordt gegeven. B&W heeft zo doende de mogelijkheid de aktiviteit te toetsen, zodat ze kan bekijken of ze niet teveel schade berokkenen. In principe biedt zo'n bestemmingsplan dus een goede bescherming aan de na tuurwaarden. Het is voor de boer of eige naar van zo'n terrein misschien niet altijd even leuk, maar de zorg voor de na tuur is een maatschappelijk belang en het gemeentebestuur behoort daar ook zorg voor te dragen. Als een boer of andere partikulier door zo'n bestem mingsplan al te zeer in z'n belang wordt geschaad, kan er ook een (plan-)schade- vergoeding uitgekeerd worden. Het bestemmingsplan is heel belang rijk, ook omdat er bij het ontwikkelen van nieuwe plannen, voor bv. zomerwo ningen of een ruilverkaveling veel be lang wordt gehecht aan het ^bestem mingsplan. Dit bestemmingsplan is voor een gemeente een belangrijk instrument om aan ruimtelijke ordening te doen. Als een gebied een natuur-bestemming heeft is dit van belang in de verdere plannen makerij. Daarnaast is een bestemmingsplan voor De Zwinweide - onbeschermd! Foto: Kras Bocklandt 3

't Duumpje | 1989 | | pagina 5