DE BOOMKIKKERSTAND LOOPT ACHTERUIT toekomst De laatste jaren konden we trots zeggen dat West Zeeuws Vlaanderen de beste plek was voor de boomkikker in West-Europa. Dat kan nu niet meer. In onze streek loopt het boomkikkerbestand zienderogen achteruit. Daarnaast werpen de beschermende maatregelen in Midden-Limburg haar vruchten af en heeft deze streek wat betreft belangrijkheid voor de boomkikker WZV1 voorbij gestoken. Voor onze streek een treurige zaak, wantzoals we altijd zeggen, de boomkikker staat eigen lijk voor een gevarieerd, aantrekkelijk landschap. Dat de boomldkker verder verdwijnt betekent dus, dat dè algemene milieukwaliteit van onze streek verder afneemt. Dat vraagt natuurlijk om aktie van het Duumpje. We moeten dan ook alles op alles zetten om het verloren terrein terug te winnen en de toekomst van de boomkikker veilig te stellen. Het gaat uiteindelijk om meer dan de boomkikker alleen. "V Anton Stumpel, medewerker van het Rijks Instituut voor Natuurbeheer (RIN) was de boodschapper.Hij doet als wetenschapper al jaren onderzoek naar het leven van de boomkikker en heeft daar logischerwijs onze streek voor uitgezocht. Tijdens een overleg in na tuurbeschermingskring over de toe komst van de amfibiën in WZV1 kwam hij tot deze verontrustende konklusie. Hij vergeleek de inventarisatie gegevens van 10 jaar geleden met die van dit sei zoen. Zijn konklusie was dat de boom kikker steeds minder voorkomt buiten enkele kwetsbare kerngebieden. De meer geïsoleerd liggende, verspreide plekjes worden steeds meer verlaten door de boomkikkers. Tien jaar geleden was de boomkikker nog aanwezig in ge bieden als de Groedse duintjes, de Plate, rond St.Kruis en hier en daar in de pol der. Nu zijn ze daar bijna overal verdwe nen. Echte forse populaties komen alleen nog voor in enkele kerngebieden te weten Cadzand-Bad, Retranchement, Kruisdijk en Aardenburg. Er zijn daar buiten nog enkele kwetsbare rëstpopula- ties aanwezig, zoals in de Knokkert en rond Driewegen. Van de belangrijke kerngebieden is ei genlijk alleen de Kievittepolder goed be schermd en kan hier van een voor de toekomst levensvatbare populatie ge sproken worden. Dit is vooral te danken aan het gerichte beheer dat het Zeeuwse Landschaphier de laatste jaren uitvoert. De andere gebieden blijven erg kwets baar. Er hoeft maar even wat verkeerds te gebeuren en het is ook hier gedaan met de boomkikkers. En dat kan elk moment gebeuren omdat er geen goede bescher ming bestaat voor deze gebieden. In Re tranchement is zelfs van een spekta- kulaire afname sprake dit jaar. Tot voor kort was de put in de Vlamingpolder één van de belangrijkste voortplantings- plaatsen. De duinverzwaring, waarbij alle struiken verdwenen en daarmee een belangrijk deel van het landbiotoop, heeft de boomkikker hier een behoorlij ke klap toegebracht. Het gebruik van het weiland rond de put als parkeerterrein zal de situatie kritiek maken. Dit alles heeft er voor gezorgd dat WZV1 de status als 'belangrijkste boomkikker- gebied van West-Europa' is kwijtge raakt aan Midden-Limburg. In Midden- Limburg hebben verschillende bescher mingsmaatregelen, zoals de aanleg van nieuwe putten en het verbeteren van de leefomgeving door de aanplant van struiken en het aanleggen van verbin dingswegen, zoveel sukses, dat de populatie zich daar flink hersteld heeft. Het Duumpje voelt zich verantwoorde lijk voor de boomkikker en wil niet met lede ogen aanzien dat de boomkikker uit de streek verdwijnt. Limburg leert dat er iets tegen de achteruitgang is te doen. Ook de gerichte beheersmaatregelen van het Zeeuwse Landschap in de Kie vittepolder bij Het Zwin leren dat Het gekwaak van de boomkikker was hier dit vooij aar niet van de lucht. Aan de andere kant doet Staatsbosbeheer in de Knokkert volop haar best, maar de re sultaten blijven vooralsnog uit. Ook de SLZ legt in tempo tientallen nieuwe putten aan en partikulieren volgen dit goede voorbeeld, maar desondanks is de achteruitgang een feit. Het is duidelijk dat op korte termijn eerst de kerngebieden een goede bescherming en een goed beheer moeten krijgen. Zonder kerngebieden is het zinloos daarrond geschikte gebieden in te rich ten want dan zijn er geen boomkikkers meer om ze te bevolken. Al maanden lang ligt bij G.S. een verzoek om subsi die toe te kennen aan het Zeeuwse Landschap voor de aankoop van de wallen van Retranchement. De spekta- kulaire achteruitgang is volgens Stumpel waarschijnlijk te wijten aan een gebrek aan onderhoud van de meidoornhagen, die een belangrijk leefgebied vormen voor de boomkikkers. Juridische haar kloverij over 'verantwoordelijkheden' is de reden dat de beslissing van G.S. zo lang uitblijft. Deze treuzeling is in het licht van de ernstige situatie rond de boomkikker erg ongepast De wallen van Retranchement moeten en kunnen snel een boomkikkervriendelijk beheer krijgen. De wallen van Aardenburg vormen een ander kerngebied. Hopelijk kan in het kader van de ruilverkaveling hier een betere bescherming geboden worden. Dan moet wel de status dat het gebied heeft in het kader van de relatienota veranderen van beheers- in reservaats- gebied. Voor de wallen van Aardenburg ligt een belangrijke verantwoordelijk heid bij het gemeentebestuur. De gemeenteraad van deze kikkerstad profi leert zich de laatste tijd goed op milieu gebied. Hier ligt een nieuwe taak te wachten. Maar er is nog meer nodig om de toe komst van de boomkikker veilig te stel len. Vandaar dat het Duumpje bezig is met het opstellen van een aktieplan. Daarin zal ook de relatie met het boom- kikkergebied net over de grens bij Knok- ke en Sint Margriete aan bod komen, want ook boomkikkers storen zich niet aan grenzen. De toekomst van de boomkikker vraagt een inspanning van de hele bevolking. We hebben meer te verliezen dan een naam alleen. Thijs Kramer. 5

't Duumpje | 1989 | | pagina 7