WACHTERS VAN DE SCHELDE V noordzee conferentie verscherpt Op zaterdag 3 juni werd door een verte genwoordiger van B&W van Oostburg het uit hout vervaardigde beeld 'Wach ters van de Schelde' aan de haven van Breskens onthuld. Het beeld is vervaardigd door Omer Gielliet Het brengt tot uitdrukking dat over de ernstige verontreiniging van de Schelde niet gezwegen mag worden en het tijd wordt dat de vervuiling krachtig wordt aangepakt. Omdat het om een in ternationaal probleem gaat, is ook voor de benodigde grondstoffen, die nodig waren voor het vervaardigen van het beeld eendrachtig met België samenge werkt. Bijvoorbeeld, het ijzer is geschon ken door de gemeente Kruibeke. Met het aanbieden van het monument aan de ge meente Oostburg en de vissers uit Bres kens werd tevens gestart met de fonds werving ten behoeve van een in 1990 door de aktiegroep 'Redt de Schelde' te organiseren loop naar de bron van de Schelde. Deze aktie ligt in het verlengde van de in 1988 gehouden handtekening- enaktie en de aanbieding van het aktie- plan voor een schone Schelde door de Internationale Scheldewerkgroep, waarin ook het Duumpje participeert, aan de Belgische en Nederlandse over heid. In het kader van de fondswerving zullen alle aan de Schelde gelegen gemeenten in de gelegenheid worden gesteld om een natuurgetrouwe verkleinde kopie van het beeld aan te kopen in brons voor de prijs van 1200. Van de gemeenten die besluiten om het beeld een eervol plaatsje te geven in him gemeentehuis wordt verwacht dat zij zich daadwerkelijk als 'Wachters van de Schelde' zullen gaan gedragen. Op 9 april 1990 gaat de voettocht naar de bron van de Schelde in Breskens van start Tegelijkertijd zullen er allerlei akties georganiseerd worden langs het trajekt. Verschillende milieugroepen in zowel Nederland als in België bereiden momenteel de aktiviteiten voor. Ook het Duumpje wil daaraan haar steentje bij dragen. De doelstelling van de mars is:'De Schelde moet weer schoon'. De organisatoren van het evenement zullen de resultaten van de Noordzee- conferentie, voor zover deze betrekking hebben op de Schelde, in de aktie te ver werken. 'Wachters van de Schelde", Scheldeloop 1989-1990 Omer Gielliet Begin maart volgend jaar zal in Den Haag de derde Noordzeeconferentie worden gehouden. Ambtenaren van de acht betrokken landen zijn druk in de weer om de zogeheten einddeclaratie, de gezamenlijk verklaring met besluiten en initiatieven, voor te bereiden. Zo'n half jaar na het begin van de voorbereidingen tekent zich de invulling al af. Naar het laat aanzien zal de belangrijkste doel stelling zijn het toetsen en evalueren van de uitkomsten van de tweede conferen tie. In de ogen van een organisatie als Greenpeace, die de ontwikkelingen op de voet volgt, een onbegrijpelijke en veel te zwakke doelstelling. Onbegrijpelijk, omdat het met het Noordzeemilieu slecht gaat De Noord zee heeft het afgelopen jaar enkele nood signalen gegeven: vele duizenden dode zeehonden, algenbloei, visziektes en vo gelsterfte. Ook het rapport 'Zorgen voor morgen' toont duidelijk aan, dat het met het milieu ernstiger is gesteld dan men tot op dat moment had aangenomen. Om verdere vernietiging van het milieu tegen te gaan, worden in dit rapport aanbeve lingen gedaan om ondermeer lozingen in oppervlaktewateren (waaronder de Schelde en de Westerschelde) terug te brengen met 70-90%. Het rapport be nadrukt tevens dat veel problemen, zo als atmosferische- en riviervervuiling, van internationale aard zijn en dat daar om een internationale aanpak noodza kelijk is. De doelstelling van de derde Noordzee conferentie is veel te laag gezien de milieuproblemen. Nederland is in vele opzichten afhankelijk van de Noordzee, vooral de visserij, en heeft veel te lijden van vervuiling veroorzaakt door omrin gende landen. GezienhetfeitdatNeder- land de derde Noordzeeconferentie or- 15

't Duumpje | 1989 | | pagina 17