VOGELNIEUWS 2 brilstems Bon: S89 Zonder twijfel de meest unieke soort- waarneming in de regio van het afgelo penjaar was de Brilstemen, die op 4 juli j.l werden gesignaleerd in de Nieuw- Neuzenpolder II (de voormalige mos- selbanken). De vogels bevonden zich in de daar aanwezige visdiefkolonie. Hans Schekkerman en Peter Meininger ontdekten de vogels tijdens het ringen van visdieven. Nog tot 8 juli werd 1 ex. in de Scheldemonding waargenomen. De Brilstem is nog niet eerder gezien in Nederland. Ook in de ons omringende landen worden slechts zelden Brilstems waargenomen. De vogelsoort werd ge zien in Engeland. Uit de periode 1979- 82 zijn 3 waarnemingen bekend en uit de periode 1931-58 slechts 5. Ook in De nemarken is de vogel éénmaal gezien in juli 1987. In Frankrijk werd het eerste exemplaar gezien in juli 1986 in een ko lonie van Grote Stems in de Gironde. Opvallend was dat het jaar daarop weer een Brilstem werd waargenomen in de zelfde kolonie, ook weer in juli. De mensen die de vogel gemist hebben moeten komend broedseizoen maar eens extra goed uitkijken. Wie weet! De dichtstbijzijnde broedgebieden zijn te vinden aan de westkust van Afrika, vooral in Mauretanië, een slordige 4000 km hier vandaan. De Brilstem is geen typische trekvogel, hoewel buiten de broedtijd zwerfneigingen optreden in de mime omgeving van de broedkolonies. Toen Marion Kindt, Joop Kooyman, Lucien Calle en ondergetekende op 5 ju li bij de kolonie visdieven in de Nieuw- Neuzenpolder II aankwamen, waren daar zo'n 30 andere vogelaars uit alle windstreken van ons land aanwezig. Na enkele minuten de vogel te hebben be wonderd, werd het duidelijk dat er een tweede vogel aanwezig was. Beide vo gels vlogen rond in de kolonie en maak ten een vitale indruk. Baltsgedrag werd opgemerkt, waarbij de ene vogel, hoogstwaarschijnlijk het mannetje, om de ander heenliep met de snavel naar de grond wijzend en met afhangende vleu gels. Ook achtervolging hoog in de lucht waarbij de vogels luid hun roep 'wep- wep' lieten horen, werd waargenomen. Door de aanwezigen werd duidelijk de verschillen met er sterk op lijkende Bon te Stem, die hier overigens normaal gesproken ook niet voorkomt, vastge steld. Wel verbleef er tegelijkertijd de e- veneens zeer zeldzame Dougalls'stem in de kolonie. De Brilstem is op de bovenzijde van het lichaam en de vleugels meer grijsbruin tot donkerbruin van kleur, de Bonte 1 O Stem is donkerder en éénvormiger van kleur. Een witte streep loopt vanaf het witte voorhoofd bij de Brilstem door tot boven en achter het oog. Dit wit is bij de Bonte Stem meer beperkt tot alleen het voorhoofd. De grijswitte zijkanden van de staart zijn bij de Brilstem breder dan bij de Bonte Stem. De onderzijde is wit en de poten en snavel zwart. Aan de ach terkant van de witte vleugelonderzijde loopt bij beide soorten een smalle donke re band. Echter de grote slagpennen zijn aan de onderzijde in het centrale gedeel te wit bij de Bril-en donker bij de Bonte Stem. De Brilstem is gemiddeld amper iets kleiner dan het Visdiefje, hoewel de snavel juist iets forser is. Vanaf de dijk hadden we goed zicht met de zon in de mg. De vogels bleven op enkele honderden meters van ons van daan. Eén keer vloog een vogel op een dertigtal meters langs onze groep rich ting Schelde om daar te fourageren. De associatie met tropische oorden, die dergelijke stems nu onvermijdelijk op roepen werd nog versterkt door het zeer fraaie zomerweer. Maar ook de aanwe zigheid van de andere huis-, tuin- en keu kenvogels bezorgde ons vele aangename momenten. Wim Wisse. Uitbreiding van landbouwgebied. Vervuiling door bestrijdingsmiddelen. Honderden vogel soorten dreigen door aantasting van leefge bieden de komende jaren uit te sterven. Vogelbescherming maakt zich sterk om de achteruitgang van de vogelstand te keren, zowel nationaal als internationaal. CV Vogelbescherming heeft uw steun sy J nodig. Wordt nu lid en u redt tal- {yS loze vogellevens en hun leefmilieu. Ja, ik geef mij op als lid en ontvang 6x per jaar het tijdschrift VOGELS of jeugdtijdschrif 't VOGELAARTJE (tot 16 jaar). lid f 35,- per jaar D jeugdlid f 20,- per jaar hr/mw postcodeplaats VOGELBESCHERMING Antwoordnummer 1974 3700 WB Zeist

't Duumpje | 1989 | | pagina 12