de laan omgeving overzicht en ook op de Elderschans niet aanwezig zijn. Gedacht wordt aan Grootbladige Linde, Kleinbladige Linde en Zwarte Populier, van alle de wilde groeivorm (niet klonaal). Wat struiken betreft zou aan de inheemse Kardinaalsmuts en Wegedoom gedacht kunnen worden. De laatste soort is in onze streek zeldzaam. Uit de laan is een groot aantal bomen weggevallen. Het zou mooi zijn als deze laan hersteld kon worden. Hier stuiten we echter op een aantal problemen. Jonge Eiken hebben veel licht nodig waardoor de omringende bomen zouden moeten wijken. Bij aanplant van andere soorten gaat de eenheid verloren. Ook bestaat er sowieso een groot leeftijdsver schil tussen de nieuw aangeplante laan bomen en de oudere Eiken aan de west kant van de laan. Wij vinden echter het behoud van de eeuwenoude Eiken véél belangrijker dan het al dan niet bestaan van een eenheid in de laan. Daarom mag geen van de oude Eiken ooit geveld wor den ook al staat er nog maar één. We adviseren hier om aan de oostkant van de laan een aantal jonge Zomereiken aan te planten. Eén Es en een aantal jongere Esdoorns die daarlangs groeien zullen moeten worden geringd en/of geveld om wat mimte te maken. Van een fraaie Euro-Amerikaanse Po pulier hangt een grote tak boven één van de jonge Eiken. De Populier kan niet zondermeer worden weggezaagd in ver band met gevaar voor zonnebrand van de 2 daarnaast groeiende mooie Beuken. Er bestaan hier 2 mogelijkheden. Of de tak wordt weggezaagd of de Populier wordt geringd, zodat deze zeer lang zaam zal afsterven en de Beuken lang zaam aan meer licht kunnen wennen. Het bos van de Elderschans gaat vrij vloeiend over in de beplanting van de Heerendreef en de Volkshogeschool Zeeland. De waarde van het bos kan nog vergroot worden als de beplanting naar verschillende kanten wordt uitgebreid. Mogelijk kan dit gerealiseerd worden in het kader van de ruilverkaveling. Ook moet niet vergeten worden dat de Elderschans een edukatieve funktie kan vervullen. Bij de hoofdingang kan een in formatiepaneel geplaatst worden. Hier op kan naast een plattegrond informatie verschijnen over de historie, maar ook natuurlijk over de bomen. Bij de afzon derlijke bomen, langs de uitnodigende wandelpaden kunnen informatiebord jes worden geplaatst met de naam en de kenmerken van de betreffende boom. Tussen de bomen groeien nu al diverse stinseplanten, zoals Narcissen en Sneeuwklokjes. Deze stinsenflora kan worden uitgebreid, waarbij gepoogd kan worden een assortiment samen te stellen dat bloeiende bloemen levert van het vroege vooijaar tot in de zomer. De Elderschans komt pas dan tot z'n recht als verschillende storende elemen ten verdwijnen, zoals het padvindersge bouwtje, de speeltuin en de trainings- baan voor honden. We hopen dat de gemeente Aardenburg onze voorstellen overneemt en deze winter al met het achterstallige onder houd begint. Iedereen is er tegenwoordig immers van overtuigd dat er voorzichtig moet worden omgesprongen met onze schaarse natuur. Hieronder zijn alle boom- en struik soorten vermeld, die in het gebied van de Elderschans werden aangetroffen in 1989 door Lucien en Johan Calle. BOMEN 2 Reuzenzilversparren 1 Noorse Esdoorn 5 Esdoorns 3 Spaanse Aken 2 Paardekastanjes 3 Zwarte Eisen 3 Zwarte Berken 3 Zachte Berken 10 Haagbeuken 6 Tamme Kastanjes 1 Atlasceder 1 Meidoom 10 Beuken 5 Essen 3 Hulst (diverse vormen) 7 Japanse Larixen 1 Appel 1 Gewone Magnolia 2 Zwarte Dennen 5 Platanen 5 Zeeland/Robusta en Serotina Popu lieren 1 Douglas 8 Vleugelnoten 24 Zomereiken 8 Amerikaanse Eiken 3 Acacia's 1 Schietwilg 12 Taxus 2 Gladde Iepen. STRUIKEN Handpalmesdoom Krenteboompje Bes (Berberis julianae) Zuurbes Gele Kornoelje Rode Kornoelje Meidoom Hazelaar Kardinaalsmuts Boerenjasmijn Zoete Kers Amerikaanse Vogelkers Kruisbes Rododendron Hondsroos Boswilg Vlier en Peterselievlier Lijsterbes Sneeuwbes Gelderse Roos. 5

't Duumpje | 1989 | | pagina 7