y EEN ZEEUWIND MOLEN IN OOSTBURG De vereniging Zeeuwind zet zich in voor milieuvriendelijke energieopwekking in Zeeland. Zoals onze milieubewuste le den maar al te goed weten: de elek triciteitscentrales die voor de energieop wekking van kolen gebruik maken zor gen voor de nodige luchtverontreiniging met als gevolg zure regen en het broei- kaseffekt. Ook kernenergie is door het probleem van radioaktiefafval en de risi- ko's van radioaktieve straling verre van ideaal. De vereniging Zeeuwind biedt iedereen de mogelijkheid met behulp van winde nergie een bijdrage te leveren aan een schone leefomgeving. Door het kopen van aandelen stelt u Zeeuwind in staat windmolens te plaatsen. Een eerste projekt werd vorig jaar uitge voerd. Er werden door Zeeuwind 3 windmolens geplaatst langs de Wester- scheldedijk bij Rilland-Bath. Bij helder weer zijn ze vanuit de trein duidelijk te zien als je het Rijn-Scheldekanaal over steekt. Ze staan daar ook zo uitdagend met de koeltorens van de kerncentrales van Doel op de achtergrond. Sinds vorig jaar leveren ze zonder onderbreking stroom aan het elektriciteitsnet. Een tweede projekt van Zeeuwind is op 20 november j.l. in gebruik genomen: een windmolen bij de Fa. Baars in Oost burg aan de Boomkreekweg, net achter de LTS. Iedereen zal de molen onder tussen wel al gezien hebben, want het ding valt goed op. De ingebruikname van de molen was een feest. Baars maakte van de gelegen heid gebruik een open huis te organise ren op de kaasmakerij en ook de har monie van Groede was present. De heer Tiktak van de PZEM had een mooi kado voor Zeeuwind meegenomen. Hij deel de mee dat de vereniging in het vervolg op meer geld kan rekenen bij het leveren van elektriciteit aan het net. Dat zal Zeeuwind in staat stellen binnenkort weer een nieuwe molen in gebruik te nemen. Gedacht wordt aan een molen bij het Goese Sas langs de oevers van de Oosterschelde op een sluisplateau. Iedereen die een aansluiting heeft op het PZEMnet kan een aandeel kopen van Zeeuwind, te beginnen bij 150 gulden. Naast partikulieren komen ook bedrij ven, gemeentes, waterschappen en an dere instellingen in aanmerking. Voor elk aandeel wordt een jaarlijkse rente uitgekeerd vergelijkbaar met de rente van de plusrekening van de Postbank. Daarnaast deel je ook mee in de winst! Kortom, naast de steun aan een goed doel is het geen onaantrekkelijke beleg ging. Het bestuur van het Duumpje vindt dat het milieuvriendelijke projekt van Zeeu wind alle steun verdient en heeft ge meend het goede voorbeeld te moeten geven. Bij de ingebruikname van de molen in Oostburg bood onze voorzitter Kees Kostense een lening van 1000 aan, aan de voorzitster van Zeeuwind mevrouw Hoogendijk. Deze geste werd bijzonder gewaardeerd. Nu de andere natuurbeschermingsverenigingen nog in Zeeland. Het bestuur van het Duumpje roept ook alle leden op dit goede voor beeld te volgen. Vandaar dat in dit num mer van ons tijdschrift een folder van Zeeuwind is ingesloten. Wilt u het naad je van de kous weten, dan kunt u een uitgebreide brochure aanvragen. Zeeuwind is ook telefonisch bereikbaar. Overdag kunt u bellen naar 01100- 28259 en vragen naar Mary Kroon. De toekomst heeft schone windenergie nodig! Namens het bestuur, Sjaak Herman. 7

't Duumpje | 1989 | | pagina 9