BERICHTEN een antwoord aan Sluis DIE IS VAN 't DUUMPJE 'Natuurgebieden in Sluis al jaren onbe schermd'. Dat was de titel van een arti kel in het vorige nummer van dit tijd schrift. Gekonstateerd werd, dat de na tuurwaarden in de gemeente Sluis on voldoende beschermd worden, omdat in het bestemmingsplan buitengebied geen stelsel van aanlegvergunningen van kracht was. Het gemeentebestuur was hierom wel op formele en informele wijze gevraagd, maar zonder resultaat. Kortom, 'een onverkwikkelijke zaak', zo werd in het artikel gesteld. De gemeente heeft de aanteigingen van 't Duumpje niet zomaar naast zich neer gelegd, zoals iedereen in de krant kon le zen. In een gepeperde brief werd gesteld, dat het bestemmingsplan de natuurge bieden momenteel wel degelijk be schermd en dat bijvoorbeeld de werken inhet Zwin wel een een aanlegver- gunning zijn gebonden. Het college eiste dat er in het tijdschrift een rektifikatie wordt opgenomen. De brief heeft geleid tot een gesprek tus sen het Duumpje en het gemeentebe stuur. In het gesprek werd duidelijk dat de waarheid in het midden lag. De natuurgebieden, inklusief het Zwin, zijn op dit moment beschermd door een aanlegvergunningenstelsel. In het ar tikel was geen rekening gehouden met de uitspraak van G.S. over het bestem mingsplan. Daarvan was het Duumpje ook niet op de hoogte gesteld, en dat hoort toch eigenlijk wel omdat onze vereniging zogezegd in de procedure zat'. G.S. had speciaal met het oog op het Zwin in een aanlegvergunningen stelsel voorzien, omdat ze vond dat een zo'n belangrijk natuurgebied niet zonder kan. Maar de agrarische gebieden met natuurwaarden zijn nog niet beschermd! En wat oppervlakte betreft is dat de grootste hap. Het gaat dan over weilan den zoals de Krabbekreek, die tussen Sluis en St. Anna ter Muiden en rond de wallen van Sluis en Retranchement. Voor deze gebieden moet het bestem mingsplan nog steeds aangepast wor den. Tijdens het gesprek werd nogmaals een beroep op het gemeentebestuur ge daan om snel een voorbereidingsbesluit te nemen voor deze gebieden, zodat ter overbrugging totdat een echte bestem- mingsplanwijziging de procedure heeft doorlopen, in de bescherming is voor zien. De burgemeester zegde toe dit in overweging te nemen. Ondertussen is een tweede kontroverse ontstaan met het gemeentebestuur van Sluis. Het college is van plan verschil lende verblijfsrekreatieprojekten te re aliseren tussen Cadzand-Bad en Retran chement. Sluis wil ook meepikken uit de rekreatieruif. Dat die ook een bodem kent is blijkbaar nog niet doorgedron gen. Wel bij de rekreatiesektor zelf. Dat heeft geleid tot een unieke koalitie, waarbij de Recron, de vereniging van kamping eigenaren en het Duumpje ge zamenlijk in een brief bij de gemeente raad hebben aangedrongen op het niet door laten gaan van de plannen. Het gaat om het realiseren van twee nieuwe kampings, bij de boerderijen van Vermue en Belois, waar nu al kamperen bij de boer is toegestaan. Verder gaat het om een nieuwe kamping aansluitend bij de kamping de Lange Strink en een zomerwoningenkomplex in de Versche- polder bij Retranchement. Volgens de Recron is de bezettingsgraad in deze regio al onder de maat op de kampings, en de zomerwoningen zijn voor Retran chement ook niet zo interessant, omdat veel inwoners in het dorp zelf huizen ver huren en er een konkurrent bijkrijgen. Wij vinden dat in deze omgeving geen nieuwe verblijfsrekreatie mag komen omdat het gebied grote natuurpotenties kent, die in het Natuurbeleidsplan van Braks worden erkend. Trouwens om vooruit te lopen op de uitwerking van het streekplan voor de kust van WZV1 dat dit vooijaar wordt gepresenteerd is op dit moment ook niet gepast. Als je geruime tijd meedoet met vogels tellen en andere werkzaamheden van 't Duumpje raak je een beetje bekend in de streek: Dat is er een van 't Duumpje! Je hoort geregeld opmerkingen in de aard van: Doen jullie daar iets aan? Het gaat dan om een lang geleden goedge keurd plan om te bouwen in de duinen van Breskens. Of het gaat om enkele bo men die plotseling doodgaan. We probe ren daar dan ook wat aan te doen. Het wordt in ieder geval doorgegeven aan het bestuur. Geregeld worden er ook vogels ge bracht. Of er wordt gebeld over vogels. Bel gerust. Men is altijd welkom. Ook al is het voor niets. Deze zomer belde iemand uit Philippi ne. Er had zich een vogel doodgevlogen tegen een raam. Hij wist helemaal niet wat het was. Nog nooit gezien. Een vogel met groene poten. Niet zo'n lange snavel. Ik dacht: Dat is een waterhoen. Dat zei ik ook. Nee, een waterhoen kende hij wel. Hij was lid geweest van een natuur of vogelbeschermingsvereni ging in het noorden des lands. Kende vogels genoeg zo te horen. Dus geen waterhoen. Vraag het Henk Castelijns, zei ik. Hij woont in Philippine, dat is zijn territorium en een zeer bekend en des kundig vogelaar. Die had hij al gebeld. Niet te bereiken. Was zeker op zijn zomerse trektocht. Misschien is het een groenpootruiter dacht ik. Dat wist hij niet. Zijn vogelboek lag nog ergens an ders. Het was al avond, maar zomertijd. Ik naar Philippine, 24 kilometer. Het was een waterhoen. De Petterson erbij ter overtuiging. Een jong water hoen. Niet zwart, maar bruin. Wel al met de onmiskenbare groene poten. Hij schaamde zich wel om mij zo ver voor niets te laten komen. Geeft niets. De volgende keer is het misschien wel de moeite. Ik ben eigenlijk vergeten te zeg gen: Doe wat aan dat raam. Hang er halve gordijnen voor of bloemen. Petrus van 't Westeinde. 1 2

't Duumpje | 1989 | | pagina 14