't DUUMPJE BEHEERT DE GROESE DUINTJES V Onze natuurbeschermingsvereniging heeft formeel een overeenkomst afgeslo ten met het waterschap 'het vrije van Sluis' over het beheer van het natuurge bied de Groese duintjes. De overeen komst is getekend, nadat duidelijk was geworden dat het waterschap er niet voor voelde het gebied in beheer te geven bij de Stichting het Zeeuwse Landschap. Deze Stichting is in principe de eerst aangewezen organisatie om natuurge bieden te beheren. HetDuumpje voert al enkele j aren beheerswerken uit in het ge bied met behulp van vrijwilligers en de steun van de Stichting Landschapsver zorging Zeeland. Het waterschap had zoveel vertrouwen in de aanpak van 't Duumpje dat er geen bezwaar bestond tegen een formele regeling. Voor het Duumpje was zo'n regeling noodzake lijk om voor de kosten van het beheers- werk een beroep te kunnen doen op subsidieregelingen. Uit noodzaak gebo ren, maar toch ook wel een beetje trots heeft onze vereniging nu voor het eerst een 'eigen' natuurgebied in beheer. Nadat de overeenkomst een feit was kon het Duumpje vaste stekken gaan steken. 1 bestaande waterput werd gemodderd, 1 waterput werd nog wat vergroot en in het westelijk deel werd nog een nieuwe put gegraven. Zoals bekend zijn deze oude veedrinkputten natuurgebiedjes op zich met een typische waterplanten be groeiing, een rijk insektenleven en doet zo'n put dienst als voortplantingsplaats voor kikkers, padden en salamanders. Nog niet al te lang geleden kwamen er nog boomkikkers voor in de groese duin tjes. De putten zijn nu weer geschikt gemaakt voor de boomkikkers. Het zou een kroon op het werk betekenen als deze kikkersoort weer in het gebied zou terugkeren. Via een overeenkomst met NMF (Consulentschap Natuur, Milieu en Faunabeheer, van het ministerie van Landbouw en Visserijkon het werk met een Atlas worden uitgevoerd. Verder is in het kader van de zelfde overeenkomst materiaal aangeschaft om het gebied af te rasteren. Komende win ter zal het raster geplaatst worden met behulp van vrijwilligers. Het raster wordt er gezet om volgend jaar koeien in het gebied te laten grazen. De koeien zijn afkomstig van Jan de Zwart, die al veel ervaring heeft opgedaan met het bewei den van natuurgebieden voor het Zeeuwse Landschap. De koeien zullen het gebied verder 'beheren'. Voor het vee er in kan moet niet alleen het raster geplaatst worden, het moet ook worden gemaaid. In de week van 10 september is dit gebeurd in het westelijk deel. Hier werd een strook van 65x65 meter riet gemaaid, al voor de derde achtereenvolgende jaar. De bedoeling hiervan is om het riet terug te dringen zo dat andere planten een kans krijgen,bv. orchideeën. Voor het eerst werd ook de oostelijke kant aangepakt. Een zoom van 225x9 meter tussen de struiken en het rietveld werd gemaaid. In dit oostelijke stuk hebben studenten 2 jaar achtereen eerst de opslag van wil gen moeten verwijderen voordat er ge maaid kon worden. De wilgestruiken werden met wortel en tak uitgerukt. Ook in de Groese duintjes was de extre me droogte goed te merken. Waar men van de winter nog tot aan de knieën in het water stond, kon nu met de trekker, zonder sporen na te laten, gemaaid wor den. Een unieke kans, die met beide han den werd aangegrepen. Ook dit najaar was er weer een groep studenten van de Erasmusuniversiteit uit Rotterdam aan wezig om bij het werk te helpen. 19 stu denten hebben op 15 en 16 september het maaisel afgevoerd en op hopen ge zet. In totaal is er ongeveer 10.000 m2 gehooid. Alle werkzaamheden werden gekoördineerd en begeleid door de Stichting Landschapsverzorging Zee land in de persoon van ondergetekende. Zo'n natuurgebied te midden van rekre- atieaktiviteiten heeft regelmatig toezicht nodig. Het raster en de toegangshekken moeten worden nagelopen, het vee ge- kontroleerd, waar nodig distels gemaaid (wettelijk verplicht) enz. We zoeken dan ook iemand (of meerderen) die dit wil doen. Bij ondergetekende kanje je opge ven of inlichtingen krijgen. Volgend voorjaar, als het raster is ge plaatst, zal het vee er voor het eerst ingaan. Deze gebeurtenis willen we niet ongemerkt voorbij laten gaan. Het in eigen beheer nemen van een natuurge bied is voor het Duumpje een historische gebeurtenis. Alle leden zullen worden uitgenodigd om deze plechtige gebeur tenis bij te wonen. Na afloop zal er een gezellig samenzijn volgen in paviljoen 'DeGroe'. U hoort er nog wel van. Sjaak Herman. 6

't Duumpje | 1989 | | pagina 8