v START PLANTEN- ONDERZOEK IN ZEELAND het Blad Voor wie in planten geïnteresseerd is en graag eenvoudig inventarisatiewerk ver richt is er een interessant onderzoek ge start in Zeeland. Het onderzoek wordt georganiseerd doorFloron. Floron staat voor FLOristisch Onderzoek Neder land. Floron is een stichting die net als Sovon (een vergelijkbaar onderzoeks verband van vogelaars) in het leven is geroepen om plantengegevens te verza melen. Voor het verzamelen van de ge gevens wordt een beroep gedaan op vrij willigers. Net zoals bij Sovon wordt er gewerkt met projekten. Voorlopig zijn er twee projekten opge start. Nieuw van opzet is het projekt 'At- traktieve Aandachtssoorten'. Hiervoor is een lijst met 105 plantensoorten opge steld, waarvan de bedoeling is dat ze ïn het hele land worden geïnventariseerd. Sommige van deze planten komen dan ook niet in Zeeland voor. Het gaat in alle gevallen om gemakkelijk herkenbare, nauwelijks met andere soorten te ver warren planten zoals watemavel, zee- alsem en margriet. Gewone agrimonie bijvoorbeeld staat er niet in vanwege de mogelijke verwisseling met de welrie kende agrimonie. De plantensoorten zijn uitgezocht op hun bruikbaarheid als indikatorsoort voor de drie hoofdoorza ken van achteruitgang waarmee onze flora te kampen heeft: verdroging, ver mesting en verzuring. Het deelprojekt 'Attraktieve Aan dachtssoorten' zal waarschijnlijk drie jaar gaan duren. In 1989 is alvast proef gedraaid. Een tweede projekt is meer bedoeld voor de echte kenners. Dit 'Algemene pro jekt' gaat uit van het inventariseren van alle planten in een blok van lxl km aan de hand van een streeplijst waarop alle plantensoorten staan. Voor wie deze beide projekten teveel werk betekenen, is er voor Zeeland een selektie gemaakt van 18 van de 105 aan dachtssoorten. Al deze planten zijn voor Zeeland interessant. Degenen die hier aan mee willen doen krijgen een kaartje van Zeeland met een kilometer-raster, waarop voor elke plantensoort afzon derlijk de blokjes kunnen worden aange kruist waarin de plant wordt aangetrof fen. De 18 soorten zijn: aardaker, beemd- kroon, donderkruid, engels gras, heemst, ijzerhard, kattestaart, echte kruisdistel, lamsoor, lidsteng, margriet, wilde marjolein, moerasspirea, speen kruid, echte valeriaan, geel (:echt) wal- stro, zeealsem, gewone zoutmelde. De koördinator van distrikt Zeeland is Maurice Jansen, Irenestraat 9, 4316 BD Zonnemaire, tel. 01112-2197. Over het Floron-onderzoek wordt op donderdag 15 maart 1990 een informa tie-avond georganiseerd voor Zeeuws Vlaanderen. Deze avond begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het ge bouw van de Steltkluut, Walstraat 7, Temeuzen. Dit jaar start het Duumpje met een plan ten werkgroep. Geertje van der Krogt is van plan de kar te trekken. Dit jaar zul len verschillende plantenexcursies geor ganiseerd worden. Ongetwijfeld zal er ook aandacht besteed worden aan de Floron-projekten. Veel informatie over plantenonderzoek in Zeeland is te vinden in het orgaan van de groep van de Zeeuwse Floristen 'het Blad'. Dit orgaan verschijnt onregelma tig, doorgaans 2 a 3 maal per jaar en bevat ondermeer verslagen en aankondi gingen van excursies, Floron-nieuws, bijzondere plantenvondsten e.d. Een abonnement a 7,50 per jaar is mo gelijk door storting van dit bedrag op giro 3158654, t.n.v. M. Jansen,Zonne maire. Vermeld erbij voor welk jaar het is. Als 1989 wordt vermeld, dan worden de nummers van vorig jaar nagezonden. 12

't Duumpje | 1989 | | pagina 14