VOGELNIEUWS 5 8. ken van soms meer dan honderd steenlo pers. Ik kon vandaag de hvp. niet vinden en daarmee dus ook geen paarse strand- lopers. Mijn derde stop was het haventje van Cadzand-bad. Hier bevond zich een groep van 64 paarse strandlopers, die door toedoen van wandelaars op 10 me ter afstand van me kwamen zitten. Aan gezien het geluk altijd met.... Inderdaad een vogel met kleurringen. Het ont dekken is natuurlijk punt één, het afle zen echter punt twee. De linkerpoot was snel gedaan, de rechter was een stuk moeilijker, omdat de vogel deze had op getrokken in de buikveren. Als aflezer bevindt men zich dan in een vreselijk di lemma. Wat nu te doen? Men kan kie zen gewoon af te wachten tot eindelijk de vogel zijn poot eens tevoorschijn haalt. Maar het kan ook gebeuren, dat door één of andere plotselinge gebeurtenis (en dat is niet onaannemelijk met al die mensen en honden om je heen in Cadzand-bad) dat de groep op de vleugels gaat en je met een 'ontevreden gevoel' achterblijft (en dan druk ik me uiterst voorzichtig uit)Je kunt ook zelf het heft in handen nemen en de vogels voorzichtig naderen en dan maar hopen, dat de vogel even zijn poot tevoorschijn haalt. Echter het kan ook niet de bedoeling zijn, dat je je als voge laar aan dezelfde dingen schuldig maakt, waar je de overige mensen vaak met een schuin oog voor aankijkt... verstoring. In mijn situatie waren de vogels zo tam, dat ik op een afstand van hoguit 5 meter met een gewone 10x50 kijker uiteinde lijk ook het rode ringetje aan de rechter poot kon aflezen, zonder de vogels te veijagen. Meteen noteren in het boekje welke ringen om welke poot en in welke volgorde: rechts zat onder het 'kniege wricht', wat dus eigenlijk de enkel van de vogel is, van onder naar boven eerst een blauw ringetje en daarna aan rode. De aluminium ring van het vogeltrekstation, die altijd aanwezig moet zijn kon ik niet vinden. Waarschijnlijk is één van de kleurringen er overheen geschoven, dacht ik. Had ik nu een vogel uit Groenland waar genomen? Nu, dat is momenteel nog niet duidelijk. Ik wist dat ook in Nederland onderzoek werd gedaan naar paarse strandlopers door Gerlof de Roos van Vlieland. Ik heb dus eerst hem geschre ven met de vraag of de vogel misschien van hem was, Je raadt het al...ja,dat was zo. Hij had de vogel in de periode tussen 8 november 1986 en 4 april 1987 op Vlieland geringd nabij het 'Pad van 20'. De aluminium ring had zich aan de rech terpoot boven het gewricht moeten be vinden, maar had ik door de vaak over hangende buikveren niet kunnen zien. Nu kan men zich afvragen waarom men deze ringen dan niet aan het onderloop been bevestigt, zodat ze veel duidelijker zichtbaar zijn? In dit geval heeft de ringer moeten kiezen tussen het gevaar dat iemand de ring over het hoofd ziet of het gevaar dat de ring door slijtage (ge deeltelijk) onleesbaar wordt of zelfs kan afvallen. Dit laatste is te begrijpen als men zich een voorstelling maakt van de omgeving waarin deze vogel een groot deel van zijn leven slijt. Gelukkig heeft men sinds 1988 roestvrijstalen ringen in gebruik kunnen nemen, waarmee dit probleem is opgelost. Ook de ringers van de dwergstem en strandplevieren had den tot dan toe met genoemde proble men te maken in Nederland. Op mijn verzoek schreef Gerlof de Roos het volgende stukje om het doel van het kleurringen van paarse strandlopers te verduidelijken. 'Onderzoek naar de herkomst en trekwe- gen van de paarse strandloper (calidris maritima) en steenloper (arenaria inter- pres) op Vlieland'. Sinds 1985 wordt, als vervolg op het on derzoek van Dr.G.Boere in de 70'er jaren, het herkomst- en trekwegenonder- zoek naar de paarse strandloper en steenloper in het Waddengebied op Vlieland door mij voortgezet. Bij de paarse strandloper worden kleurringen aangelegd naast de metalen ring. In de periode 1986-1988 werd de aluminium ring rechts boven het loopbeen aange legd naast een rode kleurring beneden loopbeen aan dezelfde rechterpoot. Na 1988 zijn echter roestvrijstalen ringen gebruikt, die rechts beneden loopbeen direkt boven de rode kleurring worden aangelegd. De rechterpoot draagt altijd (zowel voor adult en juveniel en voor alle onderzoeksjaren) een vaste rode kleurring. Aan de linkerpoot zijn de twee aanwezi ge kleurringen voor adult (volwassen) en juveniel (jong) en per seizoen verschil lend. Hier zijn donkerblauwe, rode, o- ranje en lichtgroen gebruikt. Twee kleur ringen van dezelfde kleur aan de linker poot duiden op een eerste kalenderjaar (jonge) vogel en twee van verschillende kleur op een adulte. Voorlopig kan men zeggen dat zowel in Nederland en Engeland langsnavelige en kortsnavelige paarse strandlopers co S £L 15

't Duumpje | 1989 | | pagina 17