BERICHTEN Y KRITIEK OP BELEIDSPLAN WESTERSCHELDE De Zeeuwse Milieufederatie heeft ern stige kritiek op het beleidsplan Wester- schelde. Het beleidsplan werd eind vorig jaar gepresenteerd. In dit plan wordt voorgesteld hoe de milieuproblemen moeten worden aangepakt en ook welke ruimte er is in de Westerschelde voor natuur, rekreatie en industrie. De ZMF vindt dat de natuur onderbe licht blijft in het plan. De Westerschelde is naast een vervuilde rivier ook het meest ondergewaardeerde grootschalige natuurgebied van Nederland. De meeste mensen zien de Westerschelde als een vuile rivier waarop schepen varen en industrie langs gevestigd is. Vergeten wordt dat de Westerschelde wel degelijk een belangrijk natuurgebied is. Naast het Eems-Dollardgebied is het de enige esturium van Nederland. En estuaria zijn door hun aard waardevolle natuur gebieden. Zo'n estuarium, een gebied waar een rivier in de zee uitkomt, kent allerlei grootschalige dynamiese pro cessen. Door de dagelijkse getijbewe ging verandert het gebied permanent. Platen wandelen, geulen verleggen zich, schorren verrijzen of kalven af. Er is door de aanvoer van slib en zand een stelsel van zandplaten en slikken. Vooral de slikken zijn door hun voedsel- rijkdom erg belangrijk voor vogels. Tienduizenden steltlopers strijken neer in de Westerschelde op hun tocht naar het zuiden. Ga maar eens kijken bij hoogwater op de dijk bij Nummer Een, en laatje verrekijker gaan over de Hooge Platen. Dan zal je zien dat hier zich enorme groepen vogels verzamelen in afwachting van het moment dat het water zakt en de slikken weer bereik baar zijn. Voor meer dan 20 vogelsoor ten is de Westerschelde internationaal van belang. Meer dan 80% van het schorareaal in het Deltagebied ligt langs de oevers van de Westerschelde. Geen wonder dat de ZMF niet tevreden is met de doelstelling van het Westerschel- debeleid, waarin de natuur onderge schikt wordt gemaakt aan de ekonomie- se belangen van de industrie en de scheepvaart. Het Paulinaschor mag niet opgeofferd worden aan industrie uitbrei ding en het hele intergetijdegebied verdient een goede bescherming. We weten al lang genoeg dat als de natuur niet van het begin af aan goed beschermd wordt het altijd weer het onderspit delft als er ekonomiese belangen in het geding zijn. De Westerschelde is een natuurge bied van internationaal niveau. We slaan internationaal een flater als dit ge bied niet de status krijgt die het verdient. En op zich heeft de natuur een goed pers- pektief in de Westerschelde. Als de scheepvaart niet voor kalamiteiten zorgt, zoals een olieramp o.i.d. dan kunnen scheepvaart en natuur in de Westerschelde samengaan. Een ander punt van kritiek is dat het milieubeleid dat wordt voorgesteld niet ver genoeg gaat. De maatregelen die worden voorgesteld lopen achter bij het landelijk beleid voor andere wateren. En dat is wel een erg slechte start van de onderhandelingen die ditjaar met België gevoerd gaan worden over de aanpak van de Scheldevervuiling. Reden genoeg om deel te nemen aan de Scheldeloop, de protest wandeltocht van de monding naar de bron van de Schelde. De wandeltocht start op 9 april in Breskens. De eerste dag wordt er ge lopen van Breskens naar Temeuzen. Daar horen veel leden van het Duumpje bij te zijn! Een uitgebreide reaktie van de Zeeuwse Milieufederatie op het beleidsplan Wes- ter- terschelde is bij de ZMF verkrijgbaar: tel. 01100-28259. 1 7

't Duumpje | 1989 | | pagina 19