VOGELNIEUWS GRAUWE GORS, ROODBORST- TAPUIT EN KWARTEL z De drie vogelsoorten, die in de titel wor den genoemd zijn om een aantal redenen bijzonder te noemen. Het zijn alle drie soorten, waarvan de aantallen door de loop der jaren in geheel Nederland zijn afgenomen. Echter voor alle drie de soorten geldt dat Zeeuws Vlaanderen een belangrijk aandeel van de Neder landse populatie herbergt. Dit laatste geldt zeker voor de grauwe gors, waarvan de landelijke broedpo- pulatie vooral voorkwam in Zeeuws Vlaanderen, Limburg, langs de Grote Rivieren en Noordoost Groningen. O- veral is deze soort de laatste jaren sterk achteruitgegaan en men noemt de grauwe gors al de ortolaan van de jaren negentig. Aanvankelijk leek de situatie in Zeeuws Vlaanderen redelijk op peil te kunnen blijven. Maar ook in onze streek bleek in 1989 dat de grauwe gors zeld zaam geworden is. Momenteel worden alle gegevens van na 1985 (na de afsluit datum van de avifauna) voor Zeeuws Vlaanderen op een rijtje gezet met het oog op een artikel dat de landelijke ach teruitgang zal samenvatten. Voor 1989 waren nog slechts VIJF zangposten bekend: - Generale Prins Willempolder - Klakbaan - Oranjepolder - Telpost Breskens - Thomaespolder (bij Piaskreek) Omdat er niet uitputtend naar de soort is gezocht (moeten we in 1990 zeker wel doen!) zijn er waarschijnlijk nog wel wat zangposten over het hoofd gezien. (Hoe zat het in de omgeving van het Zwin en de Vrede?). Hierbij dan ook het verzoek om aanvullingen op deze lijst naar on dergetekende op te sturen. Ook uit voor gaande jaren zijn gegevens nog steeds welkom. Voor de roodborsttapuit geldt dat na de strenge winters de aantallen sterk waren gedaald. Van de enkele tientallen paren in West Zeeuws Vlaanderen keerde slechts een tiental paren terug naar de broedplaatsen. In 1989 is extra goed uit gekeken naar deze vogelsoort, die een karakteristieke broedvogel mag worden genoemd van ruige dijken en weilandjes met overhoeken. Ook duinstruweel met hier en daar open plekken is een geliefd broedhabitat. Het landelijk beeld schet ste in 1989als een zeer goedjaar voor de roodborsttapuit. Het herstel deed zich echter alleen voor in 'natuurgebieden'. Ook in Zeeuws Vlaanderen herstelde de soort zich goed. Dit voltrok zich met name buiten de natuurterreinen. Het ak sent lag niet op de vertrouwde gebieden zoals de Biezen, maar meer op de kust strook van Cadzand tot Paulinaschor. Momenteel zijn alle waarnemingen voor het gebied westelijk van het kanaal Gent-Temeuzen verzameld binnen de vogelwerkgroepen. Het totaal lijkt zeker 80 territoria te bedragen. De vogelwerk- groepen van het Duumpje en de Stelt- kluut bereiden hierover een gezamenlijk artkel voor dat in maart 1990 zal ver schijnen. Aanvullende waarnemingen zijn welkom. De kwartel is een soort die in tegenstel ling tot beide vorige vogelsoorten niet in zijn broedgebied of net zuidelijk ervan o- verwintert. De kwartel trekt duizenden kilometers om de winter in warm Afrika door te brengen. Deze strategie is er ver antwoordelijk voor dat er jaarlijks grote verschillen in het aantal roepende (want te zien krijg je ze nooit!) kwartels op treedt. 1989 was echter voor heel Ne derland een top-jaar. Overal werden roepende kwartels gehoord. Ook Zeeuws Vlaanderen kreeg zijn deel, maar systematiese inventarisaties heb ben helaas niet plaatsgevonden. Rob Remmerts van de vogelwerkgroep van de Steltkluut probeert de situatie voor Zeeuws Vlaanderen in beeld te krijgen. Voor West Zeeuws Vlaanderen zijn slechts een twintigtal roepplaatsen be kend De indruk bestaat dat er veel meer moeten hebben gezeten. Vooral de mensen die veel 'buiten' gewerkt hebben in de periode juni/juli/augustus moeten nog veel waarnemingen bezitten. Deze oproep is dan ook bedoeld voor alle boe ren, kantonniers, postbodes.... U zou ons een groot plezier doen als u waarne mingen naar ons toezendt. Voor 1990 vragen we in ieder geval of iedereen alle waarnemingen van de 3 ge noemde vogelsoorten te noteren (da tum/plaats en aantal) en deze naar ondergetekende op te sturen. In dit tijd schrift zal na het broedseizoen de re sultaten zijn terug te vinden. Bij voor baat dank voor de medewerking. Eric Marteijn De Schans 15-35 8231 KJ Lelystad (03200-49460) R.oodi>crsttw>iAi t S O n> m Tl n dn: 5? 13

't Duumpje | 1989 | | pagina 15