v OOK DE NATUUR IN OOST EUROPA HEEFT AANDACHT NODIG u kunt helpen Polen Joegoslavië Roemenië VOGELBESCHERMING De politieke ontwikkelingen in Oost- Europa zijn adembenemend. Het ene na het andere land voert hervormingen door. Voor de mensen betekent dit gelukkig meer vrijheid. Maar wat bete kenen de politieke omwentelingen voor de natuur en de vogels? We lezen veel over de enorme vervui ling in Oost-Europa, maar realiseren ons wellicht onvoldoende dat in deze landen nog een fantastisch rijke natuur is met vele belangrijke natuurgebieden. Dat komt doordat de natuurvemietiging door de ontginning van waterrijke gebie den, het in kuituur brengen van steppen en het exploiteren van bossen nog lang niet zover is gevorderd als in West- Europa. In Polen zijn nog grote oerbos sen en wilde rivieren, in Hongarije uitge strekte steppen. De Donaudelta in Roe menië is een onvoorstelbaar rijk wetland. Meer dan 350 van de belangrijkste Eu ropese vogelgebieden liggen in Oost- Europa. Deze zijn van kruciale beteke nis voor vele vogelsoorten die wereld wijd bedreigd zijn of sterk achteruitgaan, zoals ooievaar, zeearend, kroeskoppeli kaan en grote trap. De politieke veranderingen van de afge lopen maanden zullen waarschijnlijk worden gevolgd door een revolutie in de industrie en de landbouw. Enorme hoe veelheden geld zullen in hoog tempo in de industrie en de landbouw worden ge pompt. De Oosteuropese natuurbe schermers zijn zeer bezorgd dat deze ontwikkeling de milieuproblemen verder zal verergeren en de rijke natuur alsnog zal ruineren. Oost-Europa zou dan ver sneld en met veel financiële hulp de de sastreuze fouten van het westen over doen. De komende jaren zullen daarom van doorslaggevende betekenis zijn voor de resterende natuur in Oost-Europa. Onafhankelijke natuurbeschermingsor ganisaties spelen in de hele wereld een essentiële rol bij het beschermen van na tuur en milieu. In Oost-Europa waren zulke organisaties door vroegere rege ringen totaal verboden of sterk aan ban den gelegd. De weinige die bestaan zijn erg gemotiveerd en deskundig, maar be zitten niet de financiën, techniese kennis en menskracht om hun nieuwe verant woordelijkheid waar te maken. Vogelbescherming werkt al jaren met sukses samen met buitenlandse zuster organisaties om natuurbeschermings- werk in het mediterrane gebied en in Afrika te stimuleren. We willen dit nu ook doen in Oost-Europa. De Engelse Vogelbescherming (RSPB) gaat bij voorbeeld de Hongaren intensief hel pen. Vogelbescherming vraagt aan al haar leden en sympatisanten steun voor enkele projekten in Polen, Joegoslavië en Roemenië. Er is tenminste ƒ225.000 nodig voor de komende 2 jaar. Dat klinkt misschien veel, maar voor relatief klei ne bedragen kan met westerse valuta on verwacht veel worden gedaan. Konkreet gaat het in deze drie landen om de vol gende zaken. De Poolse ornithologische vereniging moet in staat worden gesteld om de na tionale en lokale overheden te overtui gen van de noodzaak om alle belangrij ke vogelgebieden in Polen in kaart te brengen en beschermingsplannen hier voor te maken. Het Bierzamoeras, een 30.000 ha grote riviervallei, is één van de meest bedreigde vogelgebieden waar in tal van bedreigde vogels broeden. Er is 45.000 nodig om de eerste be schermingsmaatregelen te kunnen treffen. De Joegoslavische ornithologische unie vraagt steun aan Vogelbescherming om invloedrijker te worden en daardoor beter de vele belangrijke vogelgebieden te kunnen beschermen. Met name de Neretvadelta, het Soskopomeer en de Deliblatska Pescara worden direkt be dreigd. Er moeten dringend bescher mingsplannen worden gemaakt om deze gebieden veilig te stellen. Een bedrag van 75.000 is nodig om al deze aktivi- teiten te ontwikkelen. De Roemeense ornithologische vereni ging is pas opgericht. Het doel is om deze organisatie in staat te stellen zich te vestigen en te ontwikkelen. De vereni ging zal een aktieve rol spelen in het be schermen van de Donaudelta, een 400.000 ha groot gebied, dat bestaat uit meren, rietmoerassen, rivieren en bos sen. Er zal een beheersplan voor het ge bied worden gemaakt. De inbreng van de Roemeense en de internationale vogel beschermers is daarbij van het grootste belang. Een bedrag van 105.000 is no dig voor de beschermingsaktiviteiten in Roemenië. De kansen die we nu hebben om de na tuurbescherming in Oost-Europa te steunen mogen we niet laten liggen. Daarom stellen we het zeer op prijs, in dien u deze projekten wilt steunen met een gift. Met uw hulp kunnen de noodza kelijke maatregelen genomen worden. U kunt geld storten op girorekening 148890, t.n.v. Vogelbescherming- Zeist, onder vermelding van het land waar uw geld voor bestemd is.

't Duumpje | 1990 | | pagina 11