IN WZV1 WORDT DOOR GEMEENTES VEEL EN STEEDS MEER MET GIF GESPOTEN onderzoek Konklusie Sluis, Oostburg en Aardenburg gebruikten in 1988 meer chemiese bestrijdingsmiddelen dan in 1986 bij het onderhoud van het gemeentelijk groen en de bestrating. Sluis en Oostburg spannen in vergelijking met de andere Zeeuwse gemeentes zelfs de kroon! Het zijn de enige 2 gemeentes die meer dan 2,5 kg werkzame stof per ha gebruiken. Dit blijkt uit een inventarisatie die is verricht door Provinciale Waterstaat. De gegevens werden door de gemeentes zelf geleverd. Aardenburg gebruikt alleen bestrijdingsmiddelen die tot de minst schadelijke gerekend moeten worden. Oostburg en Sluis daarentegen gebruiken ook zogenaamde "doodshoofd-middelen" die giftig tot zeer giftig zijn. De gemeentes in onze streek lijken niet echt doordrongen van het feit dat ook zij een belangrijke verantwoordelijkeid dragen in het terugdringen van de milieuverontreiniging. In andere gemeentes lukt het wel, waarom dan hier niet? De nieuw gekozen gemeenteraden hebben alvast een onderwerp om te tonen dat er een nieuwe wind waait door het gemeentehuis. Op 18 april 1990 vond in Middelburg een symposium plaats onder de titel "ge zond en natuurlijk groen, met beleid te doen". Het symposium was georgani seerd door ondermeer de Zeeuwse Mi lieufederatie en de Vereniging van Zeeuwse gemeentes. Op dit symposium was de manier van onderhoud van het openbaar groen aan de orde. Centraal stond het diskussiepunt of daarbij nog chemiese bestrijdingsmiddelen nodig zijn. In onderstaand artikel wordt uit het symposiumverslag de meest interessan te onderdelen gehaald. Het gehele ver slag is te bestellen tegen kostprijs bij de ZMF in Goes, tel.01100-31042. Verbazingwekkend was het resultaat van een inventarisatie uitgevoerd door Provinciale Waterstaat. In 1989 zijnde Zeeuwse gemeenten door PWS geën quêteerd naar het gebruik van chemiese bestrijdingsmiddelen in 1988. Eerder had de ZMF de gegevens over onkruid- bestrijding door de gemeenten in 1986 in kaart gebracht. Daardoor was het moge lijk om na te gaan hoe het gebruik in die 2 tussenliggende jaren was veranderd. De Zeeuwse gemeentes gebruikten in 1986 gezamenlijk 3779 kg chemiese bestrij dingsmiddelen (uitgedrukt in "werkza me stof'). In 1988 was dat toegenomen tot 4324 kg!! Acht Zeeuwse gemeentes waren er in geslaagd het gebruik terug te dringen. Hierbij zijn zowel "groot- als kleingebruikers". Een pluim op de hoed verdiende de gemeente Sint Philips- land, die in 1988 totaal geen bestrij- dingsmiddelën heeft gebruikt. Zo kan het dus ook! Zeventien gemeenten heb ben in 1988 duidelijk méér chemiese bestrijdingsmiddelen gebruikt, waaron der Sluis, Oostburg en Aardenburg. Om te weten of het bij een gemeente echt de spuigaten uitloopt is het nodig om de hoeveelheid bestrijdingsmiddel af te zet ten op het aantal hectares groen en be strating die door een gemeente worden onderhouden. In het overzicht van het aantal kg. werkzame stof (herbicide, fungicide en insecticide) per ha groen en bestrating in 1988 staan de gemeentes Oostburg en Sluis eenzaam aan de top. JE ZAL ER MAAR WONEN. Het zijn de enige twee gemeentes die tus sen de 2,6 en 3 kg per ha gebruikten. Aardenburg scoort wat dat betreft een stuk gunstiger. Deze gemeente behoort bij de Zeeuwse middenmoot, die 1,1 tot 1,5 kg per ha gebruikte. In Aardenburg spuit men dus minder dan de helft van de hoeveelheid per ha dan in de buurge meentes Oostburg en Sluis. Bij het gebruik van chemiese bestrij dingsmiddelen gaat het niet alleen om de hoeveelheden, maar ook om de schade lijkheid van de verschillende stoffen. PWS heeft ook per gemeente geïnventa riseerd hoeveel verschillende middelen zijn gebruikt en tevens hoe schadelijk de ze middelen zijn, waarbij wordt uitge gaan van het standaardwerk op dit ge bied, nl. de Gewasbeschermingsgids. Aardenburg behoorde bij de 6 gemeen tes, die uitsluitend gebruik maakten van de middelen die tot de minst schadelijke gerekend worden. Oostburg daarente gen gebruikte 2 middelen die vallen in de kategorie schadelijk en giftig. De ge meente Sluis gebruikte het "doods hoofd-middel" paraquat, dat tot de gifti ge tot zeer giftige gerekend wordt.Para- quat behoort tot de middelen waarvan bekend is dat ze goed te vervangen zijn door minder schadelijke middelen of methoden. Het gebruik van chemiese bestrijdings middelen is in de periode 1986-1988 in zijn totaliteit toegenomen. Dit geldt in nog sterkere mate voor de 3 gemeentes in West Zeeuws Vlaanderen. In Aar denburg is de hoeveelheid kg. werkza me stof toegenomen van 39 naar 71 kg. In Sluis betrof het een toename van 38 naar 60 kg. Oostburg spande de kroon met een ruime verdubbeling van 183 naar 451 kg. In Zeeland zijn voldoende voorbeelden van gemeentes te vinden, waaruit blijkt dat het anders kan. In Sint Philipsland gebruikt men zelfs helemaal niets meer. Maar ook een grote gemeente als Goes heeft het voornemen kenbaar gemaakt om geleidelijk een volledig ekologies groenbeheer in te voeren. Ook Provin ciale Waterstaat heeft besloten in 3 jaar het gebruik van chemiese bestrijdings middelen af te bouwen. 1 O

't Duumpje | 1990 | | pagina 12