v OVER HAAIEN EN HAAIETANDEN Bek vol tanden Waarom in Cadzand? In het bezoekerscentrum "het Zwin" wordt ook aandacht besteed aan de verschillende fossielen, die op het strand van Cadzand gevonden worden. Binnenkort wordt dit onderdeel van de tentoonstelling verder uitgewerkt. Daarvoor was het nodig materiaal te verzamelen, gegevens over haaien en het liefst ook een afbeelding van de 'oerhaai', die in een ver verleden hier moet hebben rondgezwommen. Na wat omzwervingen kwamen we terecht bij de familie Hovestadt in Temeuzen. Echte haaiefanaten. De zolder was voor het haaieonderzoek ingericht. Verschillende vervaarlijke haaiebekken hingen achter glas in grote vitrines. De 'oerhaai' bleek niet te bestaan. De haaietanden die we in Cadzand vinden zijn afkomstig van haaiesoorten die ook nu nog de werldzeëen bevolken. Haaien hebben een skelet dat bestaat uit kraakbeen. Kraakbeen vergaat na ver loop van tijd en alleen de tanden blijven als fossiel bewaard. De tanden van de haaien worden steeds vervangen. Als een roltapijt verplaatst de ene rij tanden zich na de andere naar de kaakrand. De tanden bevinden zich los in het tandvlees en vallen gemakkelijk uit. De tanden zijn voor de haai van levensbelang. Ze wor den dagelijks gebruikt voor het vangen van een prooi. Daarbij gaat er nogal eens een tand verloren in het gevecht. Het gebit moet in goede konditie zijn. Van daar dat ze ook regelmatig vervangen worden, steeds met een hele rij tegelijk. De tanden verschillen heel sterk van vorm, afhankelijk van de plaats in het gebit. Jonge haaien hebben weer andere tanden dan volwassenen. Dat zorgt voor een enorme variatie aan vormen. Het is moeilijk aan één tand te zien van welke haaiesoort deze afkomstig is. De haaietanden behoren tot de populair ste fossielen die op het strand van Cad zand te vinden zijn. Door hun mooie zwarte glans en sierlijke vorm hebben ze voor veel verzamelaars een bijzondere aantrekkingskracht. Daarnaast zijn ze vrij gemakkelijk te vinden. De tanden zijn meestal afkomstig uit het Eoceen, meer dan 40 miljoen jaar oud. Oorspron kelijk hadden de tanden een witte ldeur. Maar door de miljoenen jaren heen hebben ze de kleur aangenomen van hun fossiele omgeving en zijn prachtig zwart geworden. 1 2

't Duumpje | 1990 | | pagina 14