V RECENSIE makers aan het woord, maar een veer man, een schaper, de redders en de loods. Mensen voor wie de Schelde meer is dan een slingerend lint op de kaart. Wat deze mensen te vertellen heb ben is interessanter en waardevoller dan de koele cijfers of ferme beslissingen die uit de monden van de bestuurders zijn op te tekenen. Dat lijkt de moraal achter het boek en wordt nog eens bevestigd door de vele foto's van Peter Verdunnen. Peter Verdurmen heeft met z'n suk- sesvolle fotoboeken een zekere reputatie opgebouwd. Hij heeft zich de laatste jaren ontpopt als een hedendaagse kronikeur van het Zeeuws Vlaamse land. In 'Scheldegezichten' gaat hij van de monding van de Westerschelde op zoek naar de bron. Tevens is het een zoektocht naar dat wat mensen bindt aan een rivier. Voor de teksten in het boek tekent Romain Van Damme. Het IJzendijkse duo is er in geslaagd een beeld te schet sen van een rivier met vele gezichten. De mensen die de Scheldeloop niet hebben gelopen worden zo in staat gesteld de tocht alsnog te maken. Romain Van Damme portretteert 15 mensen. Bij het lezen van de verhalen ontstaat een duidelijk beeld. Die rivier betekent iets voor mensen. Het meest wordt dat duidelijk uit het verhaal van Theo Steyaert uit Nummer Een. Daar noemen ze de Westerschelde 'de zee'. "Op school moesten ze eens een opstel maken. Nellie van de 'slachter' had een mooie titel bedacht:'De avond stilte van de zee'. Na een uur stond er nog niets op papier. Er was zoveel om over te schijven." Na school op Slijk- plaat vertrokken de kinderen van Nummer Een meteen naar de zee. Voet ballen op het schor of zwemmen in zee, vissen, kreukels rapen of 'buiten', het zoeken tussen het aanspoelsel. De delta- dijk heeft veiligheid gebracht, maar tevens is er iets van die sfeer van vroeger verloren gegaan. Uit de keuze blijkt een voorkeur. In dit boek komen geen bestuurders of beleids In het boek komt de vervuiling van de Schelde maar zijdelings aan de orde. Toch valt op dat voor de meesten die dagelijks met de Schelde te maken hebben, de vervuiling diep ingrijpt op hun leven. De visser:"We hebben wel bot met pokken uit het water gehaald. De Westerschelde is vervuild. Want die bot gaat de rivier niet uit". De man van Nummer Een: "Je zag het aankomen. Je merkte het. Op een gegeven moment smaakten de kreukels naar olie. Naar vieze troep. Beetje bij beetje sloop het binnen." De schapen'Tk zie het bin nenkomen. Dat schuim, een beetje bruinachtig. Als de zee, de Schelde, het water, zich terugtrekt, blijft dat schuim in de schorren hangen. Wat er allemaal in zit? Nee, dat weet ik niet. Van die za ken weet ik weinig, maar het kan niet goed zijn. Dat weet ik zeker". Voor de loods op de Westerschelde leidde de verknochtheid aan het water tot een duidelijke besluit. Hij koos voor Greenpeace: "Ze belden, ik zei ja en zat 24 uur later in een Zweedse ge vangenis". Maar er is ook plaats voor humor. Zoals de kapitein van de veerboot Breskens- Vlissingen, die vertelt: "Komt er een Belg naar me toe en zegt, meneer, hoe lang duurt die opstopping hier nog. Ik zeg, opstopping, meneer, u zit op een veerboot. Die man dacht echt in een file in een tunnel te staan". Het boek behandelt de hele loop van de Schelde, van bron tot monding, maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan, de West Zeeuws Vlaming zal er heel wat bekende plekjes en personen in herken nen. "Scheldegezichten foto's Peter Verdurmen; tekst Romain Van Damme Groede: Drukkerij Pieters. ISBN 90-6085-164-1. Gebonden, 142 pag. 14

't Duumpje | 1990 | | pagina 16